Pošilhávala po bronzu, nakonec Davidová ve stíhačce v Pokljuce uhájila páté místo

7. 1. 2023 12:56
Biatlonistka Markéta Davidová skončila pátá ve stíhacím závodě Světového poháru v Pokljuce a zopakovala ve slovinském středisku předchozí umístění ze sprintu. Šestadvacetiletá závodnice z Janova nad Nisou chybovala na střelnici jen při úvodní položce vleže a stanula podruhé za sebou na rozšířeném pódiu. Vybojovala šesté umístění v elitní desítce v sezoně.
Markéta Davidová v závodě Světového poháru v Pokljuce 2023.
Markéta Davidová v závodě Světového poháru v Pokljuce 2023. | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

"Byl to těžký závod. Jsem ráda, že jsem měla dobrou výchozí pozici ze sprintu a střílela jen za jedna," řekla Davidová pro Českou televizi. "Do šestky je to prostě super. Samozřejmě bych si přála, aby mé nohy byly dnes živější, ale i tak jsem spokojená," doplnila.

Triumf ze čtvrtečního sprintu obhájila bezchybná Švédka Elvira Öbergová, která porazila o 17,8 sekundy jednou chybující Italku Dorotheu Wiererovou. Třetí byla vedoucí žena seriálu Julia Simonová z Francie. Na vítěznou Öbergovou ztratila Davidová 34,7 sekundy a v průběžném pořadí seriálu si polepšila na sedmé místo.

Kariérní maximum zajela dvaadvacetiletá Tereza Voborníková, jež poskočila oproti startu o devět míst a dojela po jednom trestném kole na 21. příčce. O dvě místa se posunula dvaatřicátá Jessica Jislová. Lucie Charvátová, která dorazila do Pokljuky kvůli nachlazení na poslední chvíli a byla dvaačtyřicátá ve sprintu, do stíhacího závodu neodstartovala.

Davidová vyjela na trať se ztrátou 28 sekund na čelo. Úvod jí příliš nevyšel a kvůli chybě při první střelbě vleže se propadla na deváté místo. Na dalších třech položkách však už česká závodnice trefila všechny terče a do posledního kola vyjížděla čtvrtá o šest sekund za Simonovou.

V závěrečné části už Češka tempo soupeřky neakceptovala a ještě ji předstihla Slovenka Paulina Bátovská-Fialková. Davidová nakonec uhájila díky 12. nejrychlejšímu běhu páté místo o necelé dvě sekundy před Švédkou Linn Perssonovou.

Nedařilo se naopak Michalu Krčmářovi, který se kvůli pěti trestným kolům propadl o šestnáct míst na konečnou 21. příčku. Závod mužů ovládl suverénně vítěz pátečního sprintu Johannes Thingnes Bö z Norska a upevnil si vedení v seriálu. Mezi ženami obhájila triumf ze čtvrtečního závodu Švédka Elvira Öbergová.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko) - stíhací závody:

Ženy (10 km): 1. E. Öbergová (Švéd.) 29:41,6 (0 trest. okruhů), 2. Wiererová (It.) -17,6 (1), 3. Simonová (Fr.) -22,4 (2), 4. Bátovská-Fialková (SR.) -31,0 (2), 5. Davidová (ČR.) -34,7 (1), 6. Perssonová (Švéd.) -36,2 (1), …21. Voborníková -2:30,6 (1), 32. Jislová (všechny ČR) -3:15,2 (1).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 21 závodů): 1. Simonová 606, 2. E. Öbergová 575, 3. Hermannová-Wicková (Něm.) 432, 4. Tandrevoldová (Nor.) 413, 5. Wiererová 411, 6. Perssonová 404, 7. Davidová 383, …35. Jislová 84, 44. Voborníková 50, 71. Václavíková (ČR) 2.

Muži (12,5 km): 1. J. T. Bö (Nor.) 31:43,2 (2 trest. okruhy), 2. Fillon Maillet (Fr.) -1:04,9 (1), 3. T. Bö -1:06,6 (1), 4. Laegreid (oba Nor.) -1:17,8 (2), 5. Giacomel (It.) -1:31,0 (2), 6. Christiansen (Nor.) -1:48,9 (2), …21. Krčmář -3:05,3 (5), 44. Mareček -5:35,0 (2), 55. Václavík (všichni ČR) -5:48,2 (6).

Průběžné pořadí (po 10 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 779, 2. Laegreid 675, 3. Fillon Maillet 377, 4. Christiansen 353, 5. Dale (Nor.) 337, 6. Doll (Něm.) 329, …15. Krčmář 265, 37. Štvrtecký 59, 43. Mikyska 41, 69. Mareček 8.