Nejlepší výsledek za tři roky. Biatlonisté začali MS pátým místem ve smíšené štafetě

8. 2. 2023 16:06
Čeští biatlonisté vstoupili do mistrovství světa v Oberhofu pátým místem ve smíšené štafetě. Kvarteto Tereza Voborníková, Markéta Davidová, Michal Krčmář a Tomáš Mikyska na střelnici sedmkrát dobíjelo, vyhnulo se ale trestnému kolu. Od medailí dělilo české závodníky bezmála čtrnáct sekund a zajeli na vrcholné akci nejlepší výsledek od bronzu na MS v roce 2020.
Start smíšených štafet na MS v Oberhofu 2023.
Start smíšených štafet na MS v Oberhofu 2023. | Foto: Reuters

Titul světových šampionů obhájili Norové. Hlavní favorité uspěli v závodě na 4×6 kilometrů navzdory trestnému kolu Ingrid Landmark Tandrevoldové na prvním úseku, druzí byli se ztrátou 11,6 sekundy Italové. Bronz získali Francouzi i přes kuriózní chybu finišmana Quentina Fillona Mailleta, který si spletl na cílové rovince směr a musel se vracet. Češi ztratili na vítězné Nory minutu a devět sekund.

"Byl to skvělý závod. Jsem moc rád. Je to skvělý začátek mistrovství světa," řekl České televizi střelecký trenér českých biatlonistů Matthew Emmons.

Smíšenou štafetu zahajovala debutantka na mistrovství světa Voborníková, která nahradila zraněnou Jessicu Jislovou. Dvaadvacetiletá závodnice dobíjela vleže dvě rány a vestoje jednu. Do druhého úseku předávala Davidové na sedmém místě. Hned za českými biatlonisty byli Norové, které zdrželo jedno trestné kolo Tandrevoldové.

"Ta ležka mě mrzí. Nedokážu vyhodnotit, kde ty rány byly. Je to tu zrádné a prvotní nervozita mi moc nepomohla," uvedla Voborníková. "Se sedmým místem bych byla před startem spokojená, ale nakonec mohlo být možná o jedno dobíjení méně. Zase taková katastrofa to ale nebyla," doplnila.

Osmá žena Světového poháru Davidová minula na obou položkách jeden terč, vždy ale dokázala chyby opravit. V polovině závodu byli Češi osmí se ztrátou 55,1 sekundy na vedoucí Itálii. Od medaile je dělila téměř půlminuta.

"Bylo to těžké. Trochu jsem doufala, že se mi to pojede lépe. Mrzí mě, že mi holky cukly na střelbě. V prvním kole mě válcovaly, ale ve druhém jsem si držela odstup. Snad jsem to Bimbovi přivezla v kontaktu. Mrzí mě to, mohlo to být ještě o kus lepší," prohlásila Davidová.

Nejzkušenějšímu českému závodníkovi Krčmářovi se třetí úsek povedl. Minul jen jeden z jedenácti terčů a do posledního úseku vyslal debutanta Mikysku na pátém místě se ztrátou 26,8 sekundy na čelo.

"Jsem velice spokojený. Pro chlapy byly ty dvoukilometrové úseku obrovský kvapík. Byl to totální sprint a rychlá palba na střelnici," podotkl Krčmář. "Jsem rád, že se nám podařilo předvést, co jsme s Mattem (Emmonsem) a Michalem (Málkem) trénovali v Ridnaun. Zrychlil jsem střelbu, nebál jsem se toho a z tohoto hlediska panuje velká spokojenost," doplnil Krčmář.

Mikyska od úvodu na lyžích ztrácel, díky čisté položce vleže a střeleckému kolapsu Švéda Sebastiana Samuelssona, jenž musel na tři trestná kola, se ale udržel na pátém místě. Na čtvrté Rakousko ztratili Češi v cíli deset sekund. "Převládají pozitivní pocity. Střelecky to bylo super. Škoda jedné rány vestoje, ale na trati jsem se cítil dobře," uvedl Mikyska.

Norové vyhráli závod smíšených štafet na MS počtvrté za sebou. Finišman a největší favorit šampionátu Johannes Thingnes Bö získal třinácté zlato v kariéře a vyrovnal maximum Francouze Martina Fourcada. Marte Olsbuová-Röiselandová zase dvanáctým triumfem na MS dorovnala rekord Němky Magdaleny Neunerové. Absolutní maximum drží jiný Nor Ole Einar Björndalen s 20 zlatými medailemi.

"Pořadí v závodě se hodně měnilo. Bojovali jsme ale až do konce. Nejlepší úsek zajel Sturla (Holm Laegreid), který nás vrátil dopředu. Byl to skvělý týmový výkon. Štafeta se občas někomu podaří a někomu ne. Každý chceme využít maximálně jeden náhradní náboj a dnes se to moc nepovedlo. Hlavní je ale konečný výsledek," uvedl Bö na webu Mezinárodní biatlonové unie.

Mistrovství světa v biatlonu v Oberhofu - smíšená štafeta (4×6 km):

1. Norsko (Tandrevoldová, Olsbuová-Röiselandová, Laegreid, J. T. Bö) 1:04:41,9 (1 trest. kolo + 9 dobíjení), 2. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Bionaz, Giacomel) -11,6 (0+6), 3. Francie (Simonová, Chevalierová-Bouchetová, Jacquelin, Fillon Maillet) -55,9 (0+9), 4. Rakousko -59,2 (0+3), 5. Česko (Voborníková, Davidová, Krčmář, Mikyska) -1:09,4 (0+7), 6. Německo -1:26,5 (1+9).