Krčmář se klepal, debutantka se strašně bála. Češi skončili ve smíšené štafetě sedmí

Aktualizováno 8. 1. 2023 17:55
Čeští biatlonisté Jonáš Mareček, Michal Krčmář, Tereza Voborníková a Markéta Davidová skončili sedmí v první smíšené štafetě této sezony Světového poháru.
Michal Krčmář
Michal Krčmář | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Ve slovinské Pokljuce zaostali o více než dvě minuty za vítěznou Francií, která po pěti závodech v mixu ukončila vítěznou sérii Norska v SP a na dalších vrcholných akcích. Seveřané ale nasadili oslabenou sestavu.

V českém kvartetu debutovali v této disciplíně juniorští mistři světa z minulé sezony Mareček a Voborníková. Mareček po dvou dobíjeních rozjel štafetu na osmém místě, ale v závěrečném kole na nejlepší nestačil a jeho ztráta narostla bezmála na minutu. "Jelo se mi tak špatně jako včera, nemám úplně formu. Nakonec jsem celkem ještě rád, jak to dopadlo," řekl České televizi.

Krčmář třikrát dobíjel a posunul české barvy o jednu příčku výše. Na trati i na střelnici bojoval s únavou. "Už jsem sotva pletl nohama, mám toho dneska plný kopačky. Na stojce jsem byl rád, že to popadalo, protože jsem se strašně klepal, byl jsem hrozně unavený," vyprávěl biatlonista, který vestoje potřeboval dva náhradní náboje.

Voborníková se blýskla kvalitní střelbou, vleže rychle vybílila všechny terče, vestoje jednou dobíjela. "Na stojku jsem byla nervózní jak nikdy, strašně jsem se bála, abych to nepokazila," svěřila se.

V závěrečném kole zabojovala na trati a předala Davidové jako sedmá zhruba šestnáct vteřin za Německem a Norskem. Davidová pozici českého týmu nevylepšila a do cíle dojela osamoceně na sedmé pozici. Vzhledem k rozložení úseků absolvovaly i biatlonistky sedm a půl kilometru místo tradičních šesti, které obvykle v týmových závodech jezdí. "Bylo toho dost, ta sedmapůlka na štafetu není úplně příjemná," konstatovala Davidová.

Francouzi Fabien Claude, Quentin Fillon Maillet, Anais Chevalierová-Bouchetová a Julia Simonová vyhráli i s trestným kolem, které po položce vleže absolvoval Fillon Maillet. Vyhráli o 24,6 sekundy před Itálií, třetí bylo Švédsko. Norsko v kombinované sestavě obsadilo šestou příčku.

Štafetám předcházel závod smíšených dvojic, ve kterém se Češi znovu neprosadili. Adam Václavík a Jessica Jislová skončili patnáctí. Doplatili na špatnou střelbu Václavíka, který musel na dvě trestná kola, a pomalý běh Jislové. Na vítězné Nory Vetleho Sjastada Christiansena a Ingrid Landmark Tandrevoldovou ztratili přes tři a půl minuty.

Češi se propadli takřka na chvost závodního pole už po první položce. Václavík vleže střílel velmi pomalu a stejně musel na zkrácené trestné kolo. Ani vestoje mu tři náhradní náboje nestačily a po dalších metrech navíc předával jako třiadvacátý se ztrátou minuty a dvaceti sekund na čelo.

Přesná střelba Jislové pak české duo posunula do druhé desítky, ale ztráta narůstala. Na svých druhých úsecích se oba Češi trestnému kolu vyhnuli a Jislová v závěrečném běžeckém okruhu předstihla Korejku a Rumunku.

Favorizovaní Norové dominovali. Měli nejrychlejší běžecký čas a potřebovali na osmi položkách jen pět náhradních nábojů. Vyhráli o 41 sekund před francouzskou dvojicí Antonin Guigonnat, Lou Jeanmonnotová. Třetí skončili Švýcaři Niklas Hartweg a Amy Basergaová.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Smíšená štafeta: 1. Francie (Fabien Claude, Fillon Maillet, Chevalierová-Bouchetová, Simonová) 1:19:48,9 (1+7), 2. Itálie (Bionaz, Giacomel, Wiererová, Vittozziová) -24,6 (0+7), 3. Švédsko (Nelin, Ponsiluoma, Brorssonová, E. Öbergová) -47,2 (1+5), 4. Švýcarsko (Stalder, Finello, A. Gasparinová, Häckiová-Grossová) -1:09,3 (0+13), 5. Německo (Rees, Doll, Schneiderová, Herrmannová-Wicková) -1:09,9 (2+11), 6. Norsko (Andersen, Dale, Knottenová, Femsteineviková) -1:41,2 (1+12), 7. Česko (Mareček, Krčmář, Voborníková, Davidová) -2:12,3 (0+8).

Smíšené dvojice: 1. Christiansen, Tandrevoldová (Nor.) 38:54,1 (0 tr. okruhů + 5 dobíjení), 2. Guigonnat, Jeanmonnotová (Fr.) -41,0 (0+6), 3. Hartweg, Basergaová (Švýc.) -49,6 (0+8), 4. Harjula, Minkkinenová (Fin.) -1:33,3 (0+8), 5. Eder, Hauserová (Rak.) -1:45,9 (0+10), 6. Schommer, Irwinová (USA) -2:01,4 (2+9), …15. Jislová, Václavík (ČR) -3:38,3 (2+12).