Francouzka Braisazová slaví životní výhru ve Světovém poháru. Puskarčíková byla poslední

Aktualizováno 17. 12. 2017 13:09
Poslední závod při zastávce Světového poháru ve francouzském středisku Annecy-Le Grand Bornand vyhrála domácí závodnice Justine Braisazová. Veronika Vítková dojela třiadvacátá, Eva Puskarčíková poslední.
Veronika Vítková
Veronika Vítková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Annecy - České biatlonistky skončily v závodě s hromadným startem na Světovém poháru v Annecy až ve třetí desítce. Veronika Vítková obsadila se třemi trestnými koly 23. pozici, Eva Puskarčíková po čtyřech chybách na střelnici a pomalém běhu uzavřela třicetičlenné startovní pole. Před domácím publikem vyhrála Francouzka Justine Braisazová a vybojovala první vítězství v SP v kariéře.

Vítková na elitní desítku nabrala ztrátu hned po úvodní položce, po níž musela na jedno trestné kolo. Bezchybnou druhou střelbou se posunula na 15. místo a ztrácela na desítku zhruba 14 sekund. Vestoje ale pokaždé minula jeden terč a v závěrečném kole ztrácela i běžecky, takže se tentokrát neprosadila ani do nejlepší dvacítky.

"Od Veroniky to bylo trošku živější než včera. Myslím, že potom jí stejně chyběly trošku síly do posledního kola. Bohužel jedna není špatná střelba, ale není dobrá," řekl České televizi trenér ženského týmu Zdeněk Vítek.

Puskarčíková si závod pokazila střelbami vleže, kde udělala po dvou chybách. Po druhé položce už byla poslední a navzdory stoprocentní úspěšnosti vestoje ztrátu nedokázala smazat. Na předposlední Lisu Vittozziovou z Itálie ztratila přibližně tři čtvrtě minuty. "V masovém startu, když se dá dvojka, tak vás to posune na konec startovního pole. Když tam přidáte ještě jednu, tak je pak po závodě. Pak už nebylo o co jet," poznamenal Vítek.

Braisazová o vítězství rozhodla bezchybnou poslední střelbou. Využila zaváhání v té době vedoucí Denise Herrmannové z Německa, která udělala tři chyby, a ze střelnice odjela s patnáctisekundovým náskokem před jedinou bezchybnou střelkyní závodu Irynou Krjukovou z Běloruska. Jednadvacetiletá Braisazová po druhých místech ze sprintu a stíhačky v Östersundu poprvé vystoupila po závodě SP na nejvyšší stupínek.

Třetí příčku obsadila obhájkyně celkového triumfu v seriálu Laura Dahlmeierová z Německa, která minula dva terče. Aktuálně vedoucí žena seriálu Anastasia Kuzminová ze Slovenska se díky nejrychlejšímu běhu prosadila i se čtyřmi trestnými koly na čtvrtou pozici.

Posledním závodem biatlonistů před Vánoci bude od 14:30 mužský závod s hromadným startem na 15 kilometrů. Nikdo z českých reprezentantů se do něj nekvalifikoval.

SP v biatlonu v Annecy (Francie):

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):

1. Braisazová (Fr.) 37:19,4 (1 trest. okruh), 2. Krjuková (Běl.) -11,2 (0), 3. Dahlmeierová (Něm.) -19,9 (2), 4. Kuzminová (SR) -25,5 (4), 5. Hinzová (Něm.) -28,4 (1), 6. Chevalierová (Fr.) -30,1 (1), 7. Džymová (Ukr.) -30,7 (1), 8. Jurlovová-Perchtová (Rus.) -34,8 (2), 9. Wiererová (It.) -35,9 (2), 10. Hildebrandová (Něm.) -36,2 (1), …23. Vítková -1:29,0 (3), 30. Puskarčíková (obě ČR) -3:14,5 (4).

Průběžné pořadí SP (po 8 ze 22 závodů): 1. Kuzminová 302, 2. Braisazová 296, 3. Mäkäräinenová (Fin.) 281, 4. Herrmannová (Něm.) 276, 5. Vittozziová (It.) 245, 6. Wiererová 239, …15. Vítková 180, 34. Puskarčíková 78, 55. Jislová 18, 68. Davidová (obě ČR) 6.