Taková prasárna, všem jsem to zkazila, kritizovala se nešťastná biatlonistka Davidová

ČTK ČTK
2. 12. 2018 16:40
Smíšené závody, kterými dnes ve slovinské Pokljuce začal Světový pohár biatlonistů, se českým reprezentantům příliš nevydařily. Lépe si vedli Eva Puskarčíková s Michalem Šlesingrem, kteří skončili v závodě dvojic desátí. Smíšená štafeta ve složení Veronika Vítková, Markéta Davidová, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář byla kvůli špatné střelbě až čtrnáctá.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Závody vyhráli Norové Thekla Brun-Lieová a Lars Helge Birkeland a francouzské kvarteto Anais Bescondová, Justine Braisazová, Martin Fourcade a Simon Desthieux.

V mixu dvojic čeští reprezentanti stříleli ve srovnání s konkurenty o něco pomaleji, ale po šesti položkách měli na kontě jen tři dobíjení a atakovali šestou příčku, která je českým maximem v této disciplíně. Výkon Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce z března 2017 ale nezopakovali.

Šlesingr na svém druhém úseku při střelbě vleže třikrát minul, a i když úspěšně dobil, propadl se na desáté místo s velkým odstupem na závodníky před sebou. "Ty rány byly na Michala daleko. Řekl bych, že se chtěl dotáhnout na ty kluky vepředu, chtěl to trochu zrychlit a to se mu nevyplatilo," řekl v České televizi trenér mužů Zdeněk Vítek. Na vítězné Nory české duo ztratilo minutu a půl.

Smíšenou štafetu solidně rozběhla Vítková, která dobíjela jen jednou vestoje. Jen v závěrečném běžeckém kole na nejlepší ztratila, protože jí scházely síly z rychlého druhého okruhu. "Tam jsem toho měla opravdu dost a byla jsem ráda, že jsem se vůbec dostala do cíle," řekla.

Davidové předala jako devátá se ztrátou necelé půlminuty na vedoucí Finsko. Davidová ale selhala na střelnici, po každé z položek musela na jedno trestné kolo a česká štafeta se propadla na 13. místo s bezmála tříminutovým mankem na čelo.

"Strašně mě to mrzí. Prostě už se v tom cítím dobře a pak tam dám takovou prasárnu. Ani nevím, jak bych se nazvala, strašně mě mrzí, že jsem jim to tak pokazila," hlesla nejmladší členka českého týmu.

Krupčík i Krčmář třikrát dobíjeli a pozici české štafety nevylepšili. Finišman Krčmář se po nepříliš vydařené položce vestoje propadl na 14. místo za Slováky, které už v závěrečném kole nepředstihl.

Pokračují tak nezdary českých biatlonistů ve smíšené štafetě, která před několika lety byla silnou disciplínou české reprezentace. V minulé sezoně se Češi v SP neprosadili do první desítky, na ZOH byli osmí.

Světový pohár v Pokljuce bude pokračovat ve středu vytrvalostním závodem mužů.

Úvodní závody SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Smíšená štafeta dvojic:

1. Brunová-Lieová, Birkenland (Nor.) 38:26,7 (0 trest. okruhů + 4 dobíjení), 2. Hauserová, Eder (Rak.) -8,5 (0+5), 3. Merkušynová, Tyščenko (Ukr.) -20,7 (0+1), …10. Puskarčíková, Šlesingr (ČR) -1:32,8 (0+7).

Smíšená štafeta:

1. Francie (Bescondová, Braisazová, M. Fourcade, Desthieux) 1:10:02,8 (0+5), 2. Švýcarsko (E. Gasparinová, Häckiová, Weger, Finello) -38,7 (0+9), 3. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Windisch, Hofer) -52,1 (1+8), 4. Rusko -1:17,3 (0+6), 5. Finsko -1:30,9 (1+11), 6. Norsko -1:51,1 (0+7), …14. Česko (Vítková, Davidová, Krupčík, Krčmář) -3:41,7 (2+13).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy