Štafeta s debutantem Mikyskou sahala po úspěchu, nakonec skončila sedmá

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2020 16:22
Česká štafeta biatlonistů ve složení Tomáš Mikyska, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář v první polovině dnešního závodu Světového poháru útočila na stupně vítězů a nakonec doběhla sedmá. S bezmála čtyřicetisekundovým náskokem zvítězili v Kontiolahti Norové. Ženský stíhací závod ovládla Tiril Eckhoffová, Češky se nevešly do první dvacítky.
Tomáš Mikyska předává mužskou štafetu po prvním úseku Ondřeji Moravcovi.
Tomáš Mikyska předává mužskou štafetu po prvním úseku Ondřeji Moravcovi. | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Na prvním úseku mužské štafety podal výborný výkon debutující junior Mikyska. Na střelnici nemusel ani jednou dobíjet a srdnatě se držel i v běhu. Předával jako sedmý se ztrátou 14,6 sekundy na vedoucí Norsko. "Snažil jsem se jet s nimi a vyšlo to. Snažil jsem si hlídat střelbu, hlavně na stojce jsem byl hodně nervózní. Jsem spokojený, co jsem zajel," řekl České televizi.

Další skvělé střelecké vystoupení předvedl v Kontiolahti Moravec. Nejzkušenější český reprezentant podobně jako jeho mladší kolega nepotřeboval ani jeden náhradní náboj a ze střelnice odjížděl jako druhý. V závěrečném kole měl ale smůlu, když při nájezdu do prvního stoupání ztratil hůlku.

"To se mi v životě nestalo. Při odrazu jsem ztratil hůl, zůstalo mi jen poutko v ruce. Jel jsem kus bez hůlky a pak jsem ještě zakopl, když jsem si bral novou hůl. A pak jsem úplně ztratil rytmus, to byl hlavní problém. Škoda, takhle jsem tady končit nechtěl," posteskl si. Propadl se na páté místo se ztrátou necelých 20 sekund na čelo.

Třetí člen týmu Krupčík nadějnou pozici neudržel. Dohromady pětkrát dobíjel a hodně ztrácel na trati. Předával jako desátý a hlavně navýšil ztrátu na minutu a 48 sekund.

Finišman Krčmář zabojoval, blýskl se především rychlou a přesnou střelbou vestoje. Pak znovu potvrdil svou sílu v závěrečném kole. Společně s Francouzem Quentinem Fillonem Mailletem předběhli Švýcara Niklase Hartwega a ve finiši byl český reprezentant silnější.

Suverénní výkon předvedlo norské kvarteto Sturla Holm Laegreid, Vetle Sjaastad Christiansen a Tarjei a Johannes Thingnes Böovi. Vedli na všech předávkách a druhé Švédy porazili o 39,2 sekundy, třetí skončili Němci.

Davidová se propadla až do třetí desítky

Markéta Davidová se po dalším trápení na střelnici propadla ve stíhačce ze šestého místa po sprintu na 22. příčku. Dnešní závod Světového poháru vyhrála Norka Tiril Eckhoffová, která měla poprvé v sezoně přesnou mušku a k triumfu si doběhla z osmé pozice.

České biatlonistky předvedly na střelnici podobně špatný výkon jako v sobotní štafetě, kdy musely celkem na sedm trestných kol. Davidová ani jednu položku nevyčistila, nasbírala šest trestných kol a ani čtvrtý nejlepší běžecký čas nemohl zabránit propadu do třetí desítky. Na vítěznou Eckhoffovou ztratila téměř dvě a půl minuty.

Ještě hůř se v závěrečném závodě v Kontiolahti předvedla Lucie Charvátová, která minula přesně polovinu z dvaceti terčů a klesla ze 33. místa po sprintu na 51. příčku. Střelecký prapor českých žen stejně jako ve štafetě držela Jessica Jislová, jež si s dvěma chybami polepšila z 53. pozice na bodovanou 38. příčku.

Třicetiletá Eckhoffová se srovnala po minulém týdnu, kdy sbírala na střelnici jednu chybu za druhou. Tentokrát neminula ani jednou. O vítězství rozhodla na závěrečné položce, kde jako jediná z vedoucí trojice nemusela na trestné kolo. Porazila o 21,5 sekundy krajanku Marte Olsbuovou-Röiselandovou, která v závěrečném kole nechala za sebou vítězku sprintu Hannu Öbergovou ze Švédska.

Kolotoč Světového poháru se po dvou týdnech v Kontiolahti přesune do rakouského Hochfilzenu, kde se uskuteční zbývající dvě předvánoční kola. Začne se v pátek 11. prosince sprinty mužů i žen.

SP v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):

Muži - štafeta (4×7,5 km):

1. Norsko (Laegreid, Christiansen, T. Bö, J.T. Bö) 1:16:21,0 (0 trest. kol + 9 dobíjení), 2. Švédsko (Femling, Nelin, Ponsiluoma, Samuelsson) -39,2 (0+10), 3. Německo (Lesser, Rees, Peiffer, Doll) -51,7 (0+9), 4. Rusko -1:08,0 (0+7), 5. Itálie -1:37,0 (0+8), 6. Rakousko -1:46,9 (0+10), 7. ČR (Mikyska, Moravec, Krupčík, Krčmář) -1:50,5 (0+6).

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Eckhoffová 31:05,9 (0), 2. Röiselandová (obě Nor.) -21,5 (2), 3. H. Öbergová (Švéd.) -35,4 (3), 4. Alimbekavová (Běl.) -55,0 (2), 5. Skottheimová (Švéd.) -56,3 (0), 6. Tandrevoldová (Nor.) -1:03,8 (2), 7. Preussová (Něm.) -1:08,6 (2), 8. E. Öbergová (Švéd.) -1:19,3 (4), 9. Lunderová (Kan.) -1:30,3 (1), 10. Braisazová-Bouchetová (Fr.) -1:38,6 (2), …22. Davidová -2:22,9 (6), 38. Jislová -3:32,5 (2), 51. Charvátová (všechny ČR) -5:44,3 (10).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. H. Öbergová 204, 2. Röiselandová 168, 3. Skottheimová 152, 4. Alimbekavová 151, 5. E. Öbergová 142, 6. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) 135, …15. Davidová 81, 60. Charvátová 8, 61. Jislová 3.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy