Biatlonistky skvěle běžely, ve štafetě v Hochfilzenu nakonec skončily šesté

Aktualizováno 14. 12. 2019 16:16
České biatlonistky obsadily ve štafetě Světového poháru v Hochfilzenu šesté místo, přestože se střelecky trápily a Lucie Charvátová opět musela na trestné kolo. V mužské stíhačce bodoval jen Michal Krčmář.
Eva Kristejn Puskarčíková
Eva Kristejn Puskarčíková | Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Díky nejrychlejšímu běžeckému času ze všech týmů dokázaly Češky ve štafetě s konkurencí držet krok a od stupňů vítězů je nakonec dělilo 12 sekund.

Druhou štafetu sezony vyhrály stejně jako před týdnem v Östersundu Norky, přestože ani ony se tentokrát nevyhnuly trestnému kolu. V závěru porazily do té doby suverénní Rusko o 8,2 sekundy, třetí skončily už s více než minutovým odstupem Švýcarky.

Českou štafetu rozbíhala stejně jako ve Švédsku Jessica Jislová a po dvou dobíjeních předala Charvátové na 12. místě. Šestá žena pátečního sprintu nedokázala na svůj výkon z individuálního závodu navázat a vleže ani s třemi náhradními náboji nesestřelila všech pět terčů.

"Je to blbé, hodně blbé. Ono by to ve výsledku nebylo tak špatné, celková střelba 1+1, to je v pohodě. Tu stojku jsem dobila, ale s ležkou nedobití na tři, to je hrozné. Nevím, co jsem dělala, co jsem nedělala a co jsem hlavně dělat měla," řekla Charvátová.

Markétě Davidové předala jedenáctá, manko týmu už ale narostlo na více než minutu. Aktuální česká jednička potřebovala na střelnici tři náhradní náboje a tradičně výborným během vytáhla štafetu na osmou příčku. "Nemám z toho radost, jsem na sebe naštvaná za tu střelnici, dneska už to bylo moc, chtělo to tam dávat nuly," zlobila se Davidová.

Eva Kristejn Puskarčíková pak měla namále při úvodní ležce, kde na poslední terč musela třikrát dobíjet a klesla na desáté místo. Závěrečnou položku vestoje ale vyčistila velmi rychle bez jediného zaváhání a na trati tým posunula na konečné šesté místo. Češky si tak o dvě příčky vylepšily umístění z úvodní štafety v Östersundu.

"Na trati to bylo dobré, ale mrzí mě ležka. Nedat jednu ránu a dobíjet třikrát, to je zbytečné zdržení. V cíli mě pak těch deset sekund mrzelo. Dalo se závodit snad i o stupně vítězů. Měly jsme fantastické lyže a sešel se i běh všech holek, takže šance tam byla," hodnotila finišmanka.

J. T. Bö potvrdil vítězství ze sprintu

V mužské stíhačce dominoval norský biatlonista Johannes Thingnes Bö. Po pátečním sprintu vyhrál na Světovém poháru v Hochfilzenu i stíhací závod a po 40. triumfu v kariéře zvýraznil vedení v pořadí seriálu. Z českého tria vybojoval v rakouském středisku body jen Krčmář na 29. místě. Ondřej Moravec doběhl 41. a Jakub Štvrtecký se umístil o další čtyři pozice zpět.

Po sprintu čtyřicátý Krčmář si jako jediný z českých reprezentantů oproti pátku polepšil. Také z týmu nejlépe střílel, přesto musel na dvě trestná kola po chybách na první stojce a druhé ležce. Moravec i Štvrtecký museli už po první střelbě každý na dvě trestná kola, zkušenější Moravec pak už minul jen jednou, ale propadu o devět pozic nezabránil.

Mladíček Štvrtecký naproti tomu nepředvedl ani jednu čistou střeleckou položku. Celkem absolvoval šest kol navíc a na životní 29. místo ze sprintu nenavázal.

Bö byl na střelnici bezchybný a zvítězil stylem start - cíl s náskokem 33,5 sekundy před Alexandrem Loginovem z Ruska, který navázal na páteční třetí místo. Za ním skončil Francouz Emilien Jacquelin, jenž se na stupně vítězů posunul z 18. místa na startu. Medailisté díky přesné střelbě neabsolvovali ani metr navíc stejně jako čtvrtý Jakov Fak ze Slovinska.

Závody SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. J.T. Bö (Nor.) 31:27,0 (0), 2. Loginov (Rus.) -33,5 (0), 3. Jacquelin (Fr.) -40,5 (0), 4. Fak (Slovin.) -41,6 (0), 5. Desthieux (Fr.) -41,6 (1), 6. T. Bö (Nor.) -1:06,3 (2), 7. Hofer (It.) -1:16,9 (2), 8. Claude -1:19,9 (2), 9. Fillon Maillet -1:20,2 (2), 10. M. Fourcade (všichni Fr.) -1:20,9 (2), …29. Krčmář -3:03,6 (2), 41. Moravec -4:21,7 (3), 45. Štvrtecký (všichni ČR) -4:45,0 (6).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 24 závodů): 1. J.T. Bö 211, 2. Loginov 177, 3. Desthieux 175, 4. T. Bö 168, 5. M. Fourcade 162, 6. Jelisejev (Rus.) 155, …23. Krčmář 50, 34. Moravec 33, 43. Štvrtecký 23, 51. Václavík 15, 63. Šlesingr 6.

Ženy - štafeta 4×6 km:

1. Norsko (Knottenová, Tandrevoldová, Eckhoffová, Olsbuová-Röiselandová) 1:10:04,7 hod. (1 trest. okruh + 7 dobíjení), 2. Rusko (Rezcovová, Kuklinová, Mironovová, Jurlovová-Perchtová) -8,2 (0+5), 3. Švýcarsko (E. Gasparinová, S. Gasparinová, A. Gasparinová, Häckiová) -1:04,1 (1+9), 4. Ukrajina -1:09,2 (0+8), 5. Kanada -1:09,3 (0+7), 6. ČR (Jislová, Charvátová, Davidová, Kristejn Puskarčíková) -1:16,1 (1+12).