Vítková ve sprintu v Östersundu přesně střílela, vybojovala osmé místo

1. 12. 2017 18:59
Veronika Vítková v závodě Světového poháru ve Švédsku přidala k solidnímu běhu všech deset trefených střeleckých terčů.
Veronika Vítková ve sprintu v Östersundu.
Veronika Vítková ve sprintu v Östersundu. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Östersund - Bezchybná střelba byla základem osmého místa Veroniky Vítkové v pátečním sprintu biatlonistek v rámci Světového poháru ve švédském Östersundu. Místo v nedělním stíhacím závodě si zajistila dál už jen Eva Puskarčíková, která s jednou chybou obsadila 32. pozici.

Dalším českým závodnicím se už tolik nedařilo. Lea Johanidesová skončila na 67. příčce, Lucie Charvátová byla 72. a Jessice Jislové patřila až 91. příčka.

Pro vítězství si doběhla bývalá běžkyně na lyžích Denise Herrmannová z Německa, na niž Vítková ztratila 32,5 vteřiny.

Vítková vyrazila na trať s číslem jedna a ukázala přesnou mušku, i když střílela pomaleji. "Střílela jsem na jistotu, chtěla jsem se vyhnout trestnému kolu," řekla Vítková České televizi. S poslední ranou vestoje chvilku váhala, ale trefila střed. "Jsem spokojená, celkově nulových položek za kariéru moc nemám," uvedla.

V běhu měla Vítková sedmnáctý čas v konkurenci 104 závodnic. "Tím, že jsem startovala první, tak jsem neměla porovnání. Od druhého kola jsem jela za Evčou (Puskarčíkovou), ale jinak na trati nikdo nebyl," řekla.

Puskarčíková udělala jedinou chybu první ranou vestoje. "Nevím, kam letěla, ale mrzí. Hodně se nuluje, podmínky jsou ideální a škoda, že jsem to nevyužila," řekla sedmá žena ze středečního vytrvalostního závodu, v kterém střílela přesně. Tentokrát zaostala i běžecky. "Ještě to jde docela ztěžka, nebyla jsem úplně freš," řekla.

Herrmannová, která získala v běhu na lyžích olympijský bronz s německou štafetou v Soči 2014 a poté přešla k biatlonu, udělala na střelnici jednu chybu, ale měla nejrychlejší čas na trati. Druhá skončila Francouzka Justine Braisazová a třetí byla stejně jako ve vytrvalostním závodu Ukrajinka Julija Džimová.

Na startu chyběly nejlepší dvě ženy minulého ročníku SP. Kvůli problémům s lýtky je zatím nejasné, kdy vstoupí do sezony česká hvězda Gabriela Koukalová. Úřadující vítězka seriálu Němka Laura Dahlmeierová je nachlazená.

V sobotu je na programu sprint mužů a v neděli úvodní díl Světového poháru olympijské sezony zakončí stíhací závody.

před 40 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.