První letošní pódium. Koukalová ve sprintu zastřílela čistě a nestačila jen na dvě rychlé běžkyně

Podívejte se na galerii ze sprintu žen, v němž Gabriela Koukalová poprvé vystoupala na "bednu"!
... a poprvé v nové sezoně Světového poháru vystoupila na stupně vítězů.
Královna minulé zimy dnes přesně střílela...
... a prohrála jen s vítězkou Marií Dorinovou-Habertovou z Francie...
... a druhou Finkou Kaisou Mäkäräinenovou.
Petr Havlíček
3. 12. 2016 12:48
Na čtvrtý závod sezony museli počkat biatlonoví příznivci, než se česká vlaječka poprvé dostala na stupně vítězů. O letošní premiéru se ve sprintu ve švédském Östersundu postarala Gabriela Koukalová, která po dvou čistých položkách dojela na třetím místě se ztrátou 20 vteřin na vítěznou Marie Dorinovou Habertovou. Eva Puskarčíková skončila stejně jako ve středu patnáctá, do dvacítky se vešla ještě osmnáctá Lucie Charvátová.

Östersund - Severní vítr se konečně uklidnil a s ním i některé střelecké položky českých biatlonistek. Gabriela Koukalová ve sprintu žen na 7,5 kilometrů v Östersundu zastřílela dvakrát čistě, potvrdila slušnou běžeckou formu a třetím místem vybojovala první české pódium v nové sezoně Světového poháru.

"Gábina odjela super závod. Myslím, že předvedla to, co předváděla loni celou sezonu. Podržela ležku i stojku, takže super. Je to na poklonu," řekl krátce po závodě trenér Zdeněk Vítek v rozhovoru pro Českou televizi.

A nejen Koukalová, ale i tradiční soupeřky navazují na výsledky uplynulého ročníku. Nejlépe ze všech si totiž ve druhém ženském klání ročníku počínala Marie Dorinová Habertová, loni druhá v celkovém hodnocení.

Francouzská biatlonistka dnes na střelnici nechybovala, přestože druhou polovinu stojky zvládla jen s velkou nervozitou. Na trati ovšem dokázala najíždět cenné vteřiny, měla nejlepší běžecký čas a do nedělního stíhacího závodu vyrazí s dvacetivteřinovým náskokem před Koukalovou.

Mezi ně se ještě vklínila finská hvězda Kaisa Mäkäräinenová, jejíž čas na trati byl pouze o čtyři vteřiny horší než u Dorinové Habertové. Na českou závodnici ale Mäkäräinenová najela skoro 40 sekund a i s jednou chybou na druhé položce skončila druhá se ztrátou 11,5 vteřin.

Naopak vítězka středečního vytrvalostního závodu Laura Dahlmeierová se s jednou chybou na pódium nevešla, přestože v posledním okruhu mocně stahovala a byla jediná, kdo ohrožovala bronz Koukalové. Němce to nakonec stačilo jen na čtvrtou pozici, žlutý dres pro vedoucí závodnici SP ovšem s přehledem udržela.

Další dvě Češky v elitní dvacítce

Z dalších českých biatlonistek si nejlépe vedla Eva Puskarčíková, která může hodně litovat jediné chyby na stojce. Ztráta lehce přes minutu jí nakonec vynesla 15. pozici, což pro ni znamená stejně jako ve vytrvalostním klání umístění v elitní dvacítce.

O deset vteřin pomalejší byla Lucie Charvátová a i ona může spílat své stojce. Po první přesné a hlavně rychlé položce podruhé dvakrát chybovala a jen díky skvělému střeleckému času a kvalitnímu běhu dojela osmnáctá.

"Eva za dnešek parádní závod. Jediná chyba vestoje jí ulítla někam nahoru, ale klobouk dolů," hodnotil Vítek. "Lucka měla pěknou ležku, i když tam byl jeden kalibr. Ten jí pak bohužel nespadl na stojce, ale taky super závod," radoval se trenér nad výkonem Charvátové.

Závod se naopak nepovedl Veronice Vítkové, která při druhé střelbě minula třikrát a umístila se na hraně bodované čtyřicítky. Poslední česká zástupkyně Jessica Jislová trefila šest z deseti terčů a v cíli byla šestadevadesátá.

Vítek: Byl to povedený závod

Do zítřejšího stíhacího závodu tak nastoupí čtveřice Koukalová, Puskarčíková, Charvátová, Vítková. Po větrné loterii ve středečním klání na 15 kilometrů dnes skoro všechny ukázaly, že střílet nezapomněly.

"Pro naše barvy to byl povedený závod. Byly tam pěkné chvilky i horší chvilky, to je biatlon," zůstal tradičně pozitivní kouč Zdeněk Vítek. Gabriela Koukalová ale třetím místem potvrdila, že český biatlon, to stále jsou a snad i budou pravidelné stupně vítězů.

Závody SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Ženy - sprint (7,5 km):

1. Dorinová Habertová (Fr.) 20:09,7 (0 trest. okruhů), 2. Mäkäkäinenová (Fin.) -11,4 (1), 3. Koukalová (ČR) -19,9 (0), 4. Dahlmeierová (Něm.) -25,7 (1), 5. Hauserová (Rak.) -40,9 (0), 6. Hinzová (Něm.) -43,2 (0), 7. Eckhoffová (Nor.) -43,8 (1), 8. Skardinová (Běl.) -44,2 (0), 9. Višněvská (Kaz.) -49,4 (0), 10. Braisazová (Fr.) -51,7 (1), ...15. Puskarčíková -1:05,3 (1), 18. Charvátová -1:15,9 (2), 35. Vítková -1:53,1 (3), 96. Jislová (všichni ČR) -3:50,8 (4).

Průběžné pořadí (po 2 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 103 b., 2. Dorinová Habertová 82, 3. Hauserová 76, 4. Bescondová (Fr.) 73, 5. Koukalová 72, 6. Mäkäräinenová 71, ...10. Puskarčíková 52, 18. Vítková 38, 32. Charvátová 23.