České biatlonistky ohromily bronzem ze štafety, Puskarčíková dramaticky finišovala

Češky slaví po štafetě v Oberhofu skvělé třetí místo.
Štafetový závod žen odstartoval v Oberhofu za hustého sněžení. Českou štafetu rozjížděla Lucie Charvátová.
Charvátová nezačala závod v náročných podmínkách dobře, po střelbě vestoje musela na trestný okruh a předávala Veronice Vítkové až na třináctém místě s velkou ztrátou.
Diváci si nenechali závod zkazit zataženým a nepříjemným počasím, tolik typickým pro německé středisko Oberhof v Durynském lese.
Takto bojovala s tratí slovenská kometa Paulína Fialková, ale druhý úsek jí nevyšel podle představ. Slovenská štafeta nakonec dokončila závod na šestém místě, především zásluhou skvělého finiše Anastasie Kuzminové.
13. 1. 2019 13:09
České biatlonistky překvapily bronzovým umístěním ve štafetě v Oberhofu. Postaraly se o to hlavně Markéta Davidová a Eva Puskarčíková.

Po úsecích Lucie Charvátové a Veroniky Vítkové byly Češky dvanácté. Davidová tým vytáhla na čtvrtou příčku na dohled medaile. Puskarčíková se posunula na stupně vítězů, v závěru odrazila nápor Norky Tiril Eckhoffové a doběhla hned za Ruskami a Němkami.

České biatlonistky skončily ve štafetě na stupních vítězů poprvé od března 2017, kdy v Pchjongčchangu doběhly rovněž třetí Jessica Jislová, Puskarčíková, Charvátová a Gabriela Koukalová. V úvodní štafetě této sezony v Hochfilzenu byly Češky deváté.

Vypadalo to, že o podobné umístění budou usilovat i dnes. Charvátová sice byla bezchybná vleže, ale po stojce musela na jedno trestné kolo a navíc pak výrazně ztratila v závěrečném běžeckém kole. Uznala, že první dvě kola přepálila, když se držela se soupeřkami. "Šla jsem asi trochu přes závit. Bohužel tělo už mě neposlouchalo vestoje, cítila jsem tam velkou únavu," řekla České televizi.

Vítkové předala jako třináctá s téměř minutovou ztrátou na desítku. Bronzová olympijská medailistka, která v Oberhofu ze sprintu nepostoupila ani do stíhačky, dvakrát dobíjela vleže, ale díky čisté stojce přiblížila českou štafetu na dohled desítky.

Na třetím úseku zazářila Davidová. Po trati letěla, nemusela ani jednou dobíjet a předala Puskarčíkové jako čtvrtá se ztrátou necelých šesti sekund na třetí Francouzky. "Já jsem se prostě snažila (při střelbě) soustředit na to, na co mám. A povedlo se, bylo to dneska hrozně těžký," pochvalovala si.

Vypořádala se i s nástrahami těžké tratě s čerstvým sněhem, na které řada biatlonistek ve sjezdu upadla. "Hrozně mi pomohly lyže. Ty sjezdy byly dneska nebezpečné, takže se toho holky hodně bály. Tak jsem se snažila toho využít a trošku to rozjet," líčila Davidová.

Puskarčíková byla poprvé nasazena jako finišmanka. "Podávala tady poměrně perfektní výkony, tak jsme jí věřili a dali jsme ji na poslední úsek," vysvětlil asistent trenéra Jiří Holubec. Dvanáctá žena sprintu v Oberhofu důvěru nezklamala. Čistou ležkou se díky trestnému kolu Francouzky Anais Bescondové posunula na třetí místo a ze stojky, kde jednou dobíjela, odjížděla dokonce společně s druhou Němkou Denise Herrmannovou. Zezadu pak na ni útočila Eckhoffová, která se jí půl kilometru před cílem přiblížila na 6,3 sekundy.

Puskarčíková ale náporu odolala a nakonec v cíli ztratila jen 3,2 sekundy na druhé Němky. "Před Evikem smekám mokrou čepicí, co mám na hlavě," poznamenal Holubec. Puskarčíková se při odjezdu ze střelnice snažila zachytit výborné běžkyně Herrmannové. "Chtěla jsem ji využít, aby mě popotáhla, protože jsem se bála, že tam za mnou někdo takhle rychlej bude. Na kopci jsem se otočila a opravdu tam byla Tiril. Měla jsem trošku nervíky," přiznala. Od vítězných Rusek Češky dělilo 36,7 sekundy.

Na druhém úseku přišly o šanci na úspěch favorizované Italky. Nicole Gontierová, která nastoupila jako náhradnice za odpočívající Dorotheu Wiererovou, netrefila při stojce terč ani jednou z osmi pokusů a musela na nevídaných pět trestných kol.

Ve 14:30 začne v Oberhofu štafeta mužů. České kvarteto pojede ve složení Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký a Tomáš Krupčík.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo) - štafety:

Ženy (4×6 km):

1. Rusko (Pavlovová, Vasilevová, Kuklinová, Jurlovová-Perchtová) 1:18:46,3 (0 trestných okruhů + 8 dobíjení), 2. Německo (Horchlerová, Hildebrandová, Preussová, Herrmannová) -33,5 (2+10), 3. ČR (Charvátová, Vítková, Davidová, Puskarčíková) -36,7 (1+6), 4. Norsko -50,6 (0+9), 5. Francie -1:08,4 (3+15), 6. Slovensko -2:45,0 (3+11).