Babiš opravil ministra zdravotnictví: Ztráty za SP v biatlonu uhradí stát, prohlásil

ČTK ČTK
3. 3. 2020 14:42
Český stát podle premiéra Andreje Babiše (ANO) počítá s tím, že bude kompenzovat ztráty vzniklé zákazem účasti diváků na Světovém poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě.
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Vojtěch Adam
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Vojtěch Adam | Foto: ČTK

Podle předsedy vlády už o záležitosti jednal šéf organizátorů závodů Jiří Hamza s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Bezpečnostní rada státu v pondělí rozhodla o zákazu účasti diváků kvůli riziku šíření nového typu koronaviru.

Rozhodnutí respektujeme, chci se spojit s premiérem a ministrem školství, prodali jsme vstupenky za 35 milionů korun, peníze budeme lidem vracet. | Video: Martin Veselovský

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ještě v pondělí po jednání vlády řekl, že stát o finanční kompenzaci neuvažuje. "Je to vyšší moc, rozhodnutí státu podle zákona o ochraně veřejného zdraví," uvedl. Premiér se ale následně vyjádřil opačně. "Počítáme s tím, že stát bude kompenzovat tyhle ztráty," řekl.

Babiš dnes řekl, že rozhodnutí o zákazu diváků na Světovém poháru přijala Bezpečností rada státu na základě doporučení hlavní hygieničky Evy Gottvaldové a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Rada podle něj bude ve středu rozhodovat o tom, jak se kvůli koronaviru postaví k dalším masovým akcím.

Mezinárodní biatlonová unie IBU v reakci na vládní rozhodnutí uvedla, že je škoda, že se novoměstské závody pojedou bez tradiční kulisy. "Po čtyři dny ji vytváří přes sto tisíc fanoušků, což ze závodů dělá jedinečný zážitek pro sportovce. Jak ale IBU deklarovala, respektujeme a podporujeme všechna rozhodnutí národních autorit týkajících se opatření proti šíření koronaviru," stojí v prohlášení IBU.

 

Právě se děje

Další zprávy