Bez debat dobrá olympiáda. Ukázala výjimečné Čechy

Martin Jůzek
2. 3. 2010 9:44
Češi našli ve Vancouveru nástupkyni Kateřiny Neumannové
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Reuters

Vancouver - Český sport našel novou Kateřinu Neumannovou. Nikoliv v lyžařské stopě, ale na rychlobruslařském oválu vyrostla Martina Sáblíková, díky níž se více než devadesátičlenná výprava nevrací z Vancouveru bez zlaté medaile. 

A také díky ní byla právě skončená olympiáda tou nejúspěšnější zimní olympiádou v historii samostatné České republiky.

Na nejcennější kov mohlo reálně pomýšlet několik sportovců v čele s hokejisty, Tomášem Krausem, Lukášem Bauerem a Šárkou Záhrobskou. Jenže nakonec jen Sáblíková udržela nervy a vybojovala kromě dvou zlatých medailí i jednu bronzovou.

Čtěte dále: Pohádka o Raškovi? Učte se novou. O Martině z rybníku

Jedno je jisté: Vancouver byl lepší než Turín a mnohem lepší než Salt Lake City. Na druhou stranu už asi nikdy nic nevyrovná atmosféru při hokejovém Naganu v roce 1998, kdy lidé vítali hrdiny v ulicích Prahy.

Více medailí než v Turíně, ale...

"Pod dojmem zisku šesti medailí jsou hry potřeba označit za vynikající. Dosáhli jsme výsledku, který v minulosti nebyl," řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Za hvězdami české výpravy, které se mohou pyšnit ziskem cenného kovu, ale najdete mezeru - oproti Turínu se ve Vancouveru méně dařilo dalším sportovcům a více jich jelo, jak se trochu pejorativně říká, na výlet.

Pokud bychom se podívali na umístění na "velké bedně", tedy na pořadí do šesté pozice, o něco lépe na tom byla olympiáda před čtyřmi lety. Tehdy byli Češi úspěšnější a na "body" dosáhli v deseti případech.

Čtěte také: Mám bronz a chci si ho užít, raduje se Záhrobská

V Kanadě to bylo jen osmkrát, což při počtu šesti medailí není ideální.

Kdo nesplnil očekávání? Například zraněná boulařka Sudová, jež byla v Turíně šestá a nyní až šestnáctá. Stejně dopadla i Novotná v shorttracku, nedařilo se biatlonistům a skikrosaři Krausovi.

Trochu jinak se musí pohlížet na výsledky v alpském lyžování, kde naopak byl znát "pokrok". I když třeba lyžaři Bankovi chyběla jedna příčka od zopakování nejlepšího výsledku v kariéře - šestého místa. A i Záhrobská byla navíc v superkombinaci sedmá.

Sáblíková rozproudila diskusi

Výsledky Martiny Sáblíkové jsou samostatnou kapitolou. Dvaadvacetiletá rychlobruslařka ve Vancouveru ohromila svět, ale hodně českých fanoušků při jejích třech medailových závodech kroutilo hlavou.

Čtěte dále: Lepší než nejlepší sen. Sáblíková po zlatu: Jsem mrtvá

Proč? Kvůli čím dál více skloňované hale.

Má stát u Velkého Oseku, dvoutisícové vesnice v Polabí, kam se Sáblíková kvůli tomu přestěhovala. Jedni teď říkají: Je to strašně drahá stavba kvůli několika rychlobruslařům. Druzí říkají: Je to ostuda, že ovál ještě nestojí.

Jedno je jisté: Díky Sáblíkové má družstvo vedené Petrem Novákem dobré podmínky.

Za dvě zlaté a jednu bronzovou medaili dostane sama rychlobruslařka 3,4 milionu korun a další stovky tisíc dostane její realizační tým. Když se k tomu přidají sponzoři, nemusí se královna českého sportu bát o svou budoucnost.

Za čtyři roky to bude ještě lepší?

Na další zimní olympijské hry se těší ruské Soči. Může česká výprava pomýšlet na ještě lepší výsledek?

Ano, může, ale ani ne, nemusí. Těžko se dá odhadovat, jak na tom bude "náš" sport za další čtyři roky. Nikdo neví, kteří sportovci zůstanou na vrcholu, kteří odejdou a zda místo nich přijde "nová" krev.

Čtěte více: Ruský tisk: Místo medailí tekl alkohol zdarma proudem

Můžeme jen spekulovat, kam se posune rychlobruslení se všemi technologickými novinkami. Dá se však očekávat, že Sáblíková by měla jet do Soči (to jí bude 26 let) a měla by tam obhajovat svůj skvělý výsledek.

Přidat by se k ní mohla i další česká rychlobruslařská naděje Karolína Erbanová, které bude jednadvacet let.

Z dalších sportů vypadá nadějně krasobruslařská dvojice Tomáš Verner, Michal Březina. Ve snowboardu se zase ve slušném světle ukázala Šárka Pančochová.

Ze skokanů na lyžích mají slušně nakročeno mladí talenti Roman Koudelka s Antonínem Hájkem (sedmý na velkém můstku ve Vancouveru), kteří by mohli navázat na odcházejícího Jakuba Jandu.

Bauer bude řešit zlaté dilema

Kdo dál by (ne)měl na další olympiádě chybět? Lukáši Bauerovi bude už šestatřicet let. Lyžař z Božího Daru ale chce podle svých slov pokračovat, právě kvůli vysněnému zlatu, které mu stále uniká.

Čtěte také: Bauer: Nejsem vůbec zklamaný. Dvanácté místo je super

"Soči v žádném případě nevylučuji," řekl po posledním závodě ve Vancouveru.

Méně pravděpodobněji vypadá start skikrosového "dědečka" Tomáše Krause, jemuž bude skoro čtyřicet let. "Nechtějte po mě, abych se k tomu vyjadřoval. Teď si chci odpočinout," poznamenal jeden z průkopníků tohoto sportu, jenž skončil jedenáctý. 

Problém budou mít asi i hokejisté, u nichž končí jedna éra a nevypadá to, že by měla začít nová a úspěšná.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy