Bauer skončil sedmý, vyhrál Švéd Hellner
Marcus Hellner Johan Olsson
Marcus Hellner Johan Olsson | Foto: Reuters

Praha - Taktikou známou z cyklistické Tour de France ovládl švédský tým skiatlon mužů na olympiádě ve Vancouveru.

Jednou z "obětí" promyšlené a v běžeckém lyžování málo vídané spolupráce se stal i jeden z favoritů závodu Lukáš Bauer, který dojel sedmý.

Vyhrál Marcus Hellner, Švéd, jemuž Bauer na patnáctce ukradl bronz v cílové rovince. Druhý skončil Němec Tobias Angerer a na třetím místě dojel další člen úspěšného švédského týmu Johan Olsson.

Noční blog o Vancouveru: Bauer září v Kanadě, smolaři v televizním studiu

"Na jednu stranu trošku mrzí, že i přes veškeré problémy a že jsem udělal závod, jsem byl těsně od medaile. Na druhou stranu je sedmé místo super. Na klasice jsem byl nejaktivnější a je to výborný výhled jak do štafety na můj úsek, tak do padesátky," řekl Bauer novinářům.

Bauerova taktika: roztáhnout v klasice vlak

Lukáš Bauer ve skiatlonu začal podle svého taktického plánu, ale dokázal ho naplnit jen částečně. Byl od počátku vidět na čele a jako lokomotiva za sebou táhl dlouhý vlak z ostatních favoritů. Bauer se pokoušel zvyšovat tempo, jenže všichni odolávali.

Bauer potřeboval setřást aspoň některé soupeře, protože v první části - klasice - je lepší a navíc si byl vědom sprinterských kvalit soupeřů, kteří by ho smetli, kdyby do cíle přijel celý balík pohromadě.

Za Bauerem, občas i před ním, se objevoval zejména vítěz z patnáctky Švýcar Dario Cologna a Ital Giorgio di Centa.

Závod jsme sledovali online ZDE

Počasí během závodu bylo nejlepší, jaké si diváci mohli přát, ale zrádné pro závodníky a jejich servismany. Teploty vysoko nad nulou, prudké slunce, to vše hnalo Bauera, Colognu i další k občerstvovacím stanicím.

Švédská "cyklistická" taktika nesla úspěch

Bauerovi se ale do poloviny závodu, kdy se přezouvalo a začal bruslařský úsek, nepovedlo zbavit se tolika soupeřů, kolika by si přál. Během klasické části vzdal Martin Koukal, z vedoucí skupiny odpadli Martin Jakš a Jiří Magál.

Jakmile se začalo bruslit, přišel klíčový moment. Johan Olsson se vydal hned za přezouvacím depem do trháku.

Za Bauerem, který se zpočátku pokoušel Švéda sjet, se vezli nejen Cologna, ale i Nor Petter Northug, Francouz Vittoz či Švédi Marcus Hellner a Anders Södergren.

Kolem 22. kilometru, tedy ve třech čtvrtinách závodu, měl Olsson náskok pětadvaceti vteřin, Bauer byl stále schovaný v balíku běžců.

To už Švédi předváděli zmíněnou Tour de France. Södergren a Hellner totiž brzdili peloton, aby umožnili Olssonovi ujíždět v trháku dál a dál.

Bauera připravil o boj o medaile pád

Bauer se začal domlouvat s Rusem Legkovem, aby byl souboj se Švédy na čele závodu srovnaný. Nevyšlo to.

Na konci předposledního kola při nástupu upadl a v závěru tak nezasáhl do boje o stupně vítězů. S Němcem Jensem Filbrichem prohrál finiš o šesté místo.

Na stadion vjeli Švédi ve dvou na čele, mezi ně se dokázal vklínit jen Angerer. Legkov se v boji o medaili udržel, ale i on ve finiši podlehl a skončil čtvrtý.

Tempu nestačil Nor Petter Northug, který krátce před cílem musel měnit hůlku a přišel o kontakt se špicí.

Martin Jakš obsadil 27. místo se ztrátou 2:46,8 minut na vítěze, Jiří Magál byl osmatřicátý s mankem 6:27,6 minuty na první místo. Martin Koukal do cíle nedojel, jelikož se mu nedařilo v klasice, a raději šetřil síly na sprint dvojic.

1. Hellner (Švéd.) 1:15:11,4, 2. Angerer (Něm.) -2,1, 3. Olsson (Švéd.) -2,8, 4. Legkov (Rus.) -4,0, 5. Babikov (Kan.) -9,1, 6. Filbrich (Něm.) -13,6, 7. Bauer -13,8, 8. Grey -20,6, 9. Harvey (oba Kan.) -31,6, 10. Södergren (Švéd.) -35,6, ...27. Jakš -2:46,8, 38. Magál -6:27,6, Koukal nedokončil.