Bauer vydřel bronz. Velká úleva, hlesl za cílem

15. 2. 2010 22:45
Bauer dojel na třetím místě o pouhých 1,5 vteřiny.
Lukáš Bauer na trati bruslařské "patnáctky".
Lukáš Bauer na trati bruslařské "patnáctky". | Foto: Reuters

Vancouver - Česká výprava slaví druhou medaili z Vancouveru. Po úžasné suverenitě Martiny Sáblíkové ukázal Lukáš Bauer jinou přednost: bojovnost a drtivý finiš. Díky nim vydřel na patnáctikilometrové trati třetí místo.

Bylo to z českého pohledu úžasné drama s bronzovým koncem. Čtvrtého Švéda Hellnera Bauer porazil o pouhých 1,5 vteřiny, když ho předstihl až v závěrečných 700 metrech. Jakmile dojel do cíle, padl Bauer jak podťatý vyčerpáním a po očku sledoval obrazovku s časem, aby zijstil, jak dopadne soupeř.

"Když jsem viděl na stadionu Hellnera jak tuhne, říkal jsem si: 'Pojď, Lukáši, bojuj o medaili'," hlesl Bauer za cílem.

Švéd přiíjížděl okamžitě po Bauerovi. V intervalovém závodě totiž startoval na trať minutu po Čechovi, ale v cíli nakonec jen zklamaně mával rukou nad čtvrtým místem. Nevydržel se silami.

"Jsem spokojený s tím, že mám bronz. Teď můžu bojovat o zlato," řekl Bauer.

Závod jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE

Ještě před tím, než vystoupil na stupně vítězů, "odkázal" medaili svým servismanům, protože bez jejich práce by nic na trati nedokázal: "Oni jsou ti, kteří by tam se mnou měli stát."

Poněkolikáté zopakoval, že bronzová medaile je pro něj velkou úlevou. Po výhře ve Světovém poháru a triumfu na Tour de Ski od něj nikdo nic jiného neočekával. "Bylo by to braný jako velký neúspěch. Je to úleva a zároveň to může být takový nakopnutí, že tlak si už nemusím tolik připouštět. Teď to zkusím vylepšit," cituje Bauera agentura ČTK.

Zlato Bauerovi v olympijské sbírce zatím chybí. Touha slyšet hymnu a vidět vlajku na prostředním stožáru je v jeho nitru veliká. "Budu se snažit, máme na to ještě tři pokusy," řekl lyžař novinářům za cílem "patnáctky".

Cologna drtil všechny

Vítězem závodu je Švýcar Dario Cologna, které ostatní doslova převálcoval. Náskok na druhého Pillera-Cottlera činil 24,6 vteřiny. Na Bauera získal dalších deset vteřin.

Závod začal Lukáš Bauer velmi slušně. Na prvním mezičase byl druhý, lepší čas ukázal jen jeho pozdější hlavní soupeř Hellner. Pak však Bauer zpomaloval, nebo ostatní zrychlovali: na pátém kilometru mu časomíra ukázala až pátý nejlepší čas.

Favorit favoritů Nor Northug na tom byl ještě hůře, pohyboval se kolem desátého, dvacátého místa. Nakonec skončil v poli poražených , až 41.

Další z Čechů, Martin Koukal, jezdil na mezičasech okolo patnáctého místa a nakonec dojel 18. Martin Jakš sáhl na 29. místo.

Výsledky: 1. Cologna (Švýc.) 33:36,3, 2. Piller Cottrer (It.) -24,6, 3. Bauer -35,7, 4. Hellner (Švéd.) -37,2, 5. Vittoz (Fr.) -39,9,... 18. Koukal -1:17,2, 29. Jakš.