Bauer: Nejsem vůbec zklamaný. Dvanácté místo je super

ČTK ČTK
1. 3. 2010 6:00
Bauer zároveň nevyvrátil start na hrách v Soči
Lukáš Bauer během padesátky
Lukáš Bauer během padesátky | Foto: Reuters

Whistler - S napětím sledovali čeští fanoušci boj Lukáše Bauera o třetí medaili na olympiádě ve Vancouveru. Před klasickou padesátkou se mluvilo nahlas i o zlatu, ale nakonec český běžec skončil na dvanáctém místě.

Z tratí, na kterých v předešlých závodech vybojoval bronz na volné patnáctce a pomohl týmu ke třetímu ímstu ve štafetě, i tak odcházel s úsměvem na tváři. "To je poker face," vtipkoval mezi novináři.

Vážně dodal, že je spokojený. "I když mi to nebudete věřit," uvedl.

Čtěte také:
Bauer bez medaile. Vysněné zlato mu vyfoukl Northug
Chci přivézt zlato. Manželka si ho zaslouží, říká Bauer

Na otázku, za jak dlouho přebolí, že nedosáhl na padesátce na medaili, opáčil, že nemá co přebolet.

"Ve finiši mi nešly nohy"

"Mluvilo se o medaili, i já jsem věřil, že se cítím dobře. Ale netvrdil jsem, že jsem jediný favorit a že to je, dá se říci, ložené. Patnáct lidí dojelo do finiše a v tom síly nebyly. Dvanácté místo je super," řekl Bauer.

V porovnání s Turínem, kde se běželo 50 km volnou technikou, si o čtyři místa polepšil.

Zhruba na čtyřicátém kilometru Bauerovi došlo, že není tím, kdo diktuje tempo závodu. Při výjezdu ze stadionu zkoušel ujet Rus Alexandr Legkov a Bauer se ho snažil dojet.

"Ale nedokázal jsem vymazat zhruba ty tři čtyři metry, co jsem jel za ním, a zároveň jsme se nemohli utrhnout skupině za námi. To jsem si říkal, aha, už nejsem tak živej. Nebo chybí takové zrychlení, jak by bylo potřeba," říkal se na trati.

Přesto se dokázal držet v přední skupině. Při nástupu do posledního kopce mu soupeři poodjeli, ve sjezdu je zase dotáhl. "Hodně mi pomohly lyže," chválil Bauer servismany.

V depu je měnil dvakrát. Nakonec odpadl z boje o medaile v cílovém kopci. "Tam už jsem to neukvrdlal. Lyže byly hladší, ale hlavně nohy nešly," řekl.

"Ten pád mě stál hodně sil"

Trochu sil ztratil asi na 23. kilometru. Připletl se do pádu a pak musel dohánět ztrátu. Pak ještě dvakrát balancoval na hraně pádu.

"Vždycky se propadnete někam a musíte dojíždět nebo se propracovat dopředu. Není to jednoduché, tam mě to stálo sil víc," uvedl Bauer.

Možná už přeci jen nebyl v takové fyzické pohodě, jak si myslel. "Držím formu od Tour de Ski a mohlo mi lehce docházet," řekl.

Neměl pocit, že by na trati "rupnul", zcela odpadl. Energie mu docházela pozvolně. "Asi dvakrát třikrát jsem měl pocit na zvracení, ale ani jednou, že bych se zastavil. Spíš to bylo o tom, že jsem nemohl zrychlit a ostatní ještě mohli," konstatoval Bauer.

Domů se vrátí po více než měsíci a půl. V Česku ale stráví jen den a měl by vyrazit na pokračování Světového poháru do Lahti. "Pokud to tak bude, tak jednoznačně počítám, že si beru rodinu s sebou. To dětem neudělám, že bych hned odjel," plánoval.

"Soči v žádném případě nevylučuji"

Krátce po dojezdu nechtěl říkat, jestli si pro něj pojede v šestatřiceti letech za čtyři roky do Soči.

"Mně teď bude zajímat zbytek sezony. Chtěl bych bojovat o druhé místo v celkovém hodnocení Světového poháru. Petter (Northug) je asi nedostižný s náskokem, který má," řekl Bauer. A dodal, že se určitě těší na světový šampionát příští rok v Oslu.

Jasnou odpověď k možnému startu v Soči 2014 nedal. "Soči v žádném případě nevylučuji, ale jestli tam vyjedu, to uvidíme," uvedl Bauer.

"Teď můžu říct, že definitivní rozhodnutí padlo, že další olympiáda bude, ale po padesátce na Holmenkollenu (na MS v příštím roce) můžu říct, že v žádném případě. Já tady slíbím Soči a za dva roky budete říkat (až skončím), že jsem to slíbil," usmíval se běžec.

Před čtyřmi lety v Turíně získal stříbro na klasické patnáctce, z Vancouveru si veze dva bronzy. Pokud by udržel vzrůstající tendenci, pak by v Rusku měl tři medaile. "Tři. Sedm. Nevím," smál se Bauer a řeč stočil na další sezonu.

"Katku napodobit nemusím"

"Moje ambice v ní budou zase jednoznačné: bojovat o medaile. Ale tím, že mi bude o nějaký rok víc, tak uvidíme, jestli toho budu pořád schopen nebo ne. Chci se dál strkat s těmi nejlepšími, než jezdit někde v průměru," prohlásil Bauer.

Foto: Reuters

Až se bude rozhodovat, jestli do Soči pojede, nebo ne, bude záležet na několika faktorech. 1. Musí ho lyžování bavit. 2. Musí mít podporu rodiny. 3. Bude záležet na podmínkách. "Jisté je, že závodění mě asi bude bavit pořád a ten cvrkot kolem závodů taky," řekl.

Příběh Kateřiny Neumannové, která zakončila olympijskou kariéru zlatem, za každou cenu napodobovat nechce. "Katka byla výborná, má spoustu výborných výsledků, ale já se v žádném případě na ni nehodlám dotahovat," uvedl Bauer.

"Závodím v jiné kategorii a je strašně moc výborných závodníků, kteří nemají ani tu bronzovou medaili z olympiády a přesto mohou hodnotit svou kariéru úspěšně."

Končit s lyžováním zatím Bauer nehodlá, a proto nechtěl ani bilancovat dosavadní kariéru. "A i kdyby se mi zlatá v životě nepodařila, myslím, že se za sebe stydět nebudu. Sport je taky o něčem jiném, než jestli mám tu zlatou, nebo ne," uzavřel Bauer diskusi.

 

Právě se děje

Další zprávy