Ondřej Roubínek
11. 8. 2008 6:59
Česká republika - Mali 81:47
Basketbal. Češka Jana Veselá se prodírá mezi Kadiatou Kanouteovou (vpravo) a Djene Diawarovou z Mali. | Foto: Reuters

Peking - České basketbalistky své druhé vystoupení na olympijských hrách zvládly. Po debaklu od Američanek přehrály Mali 81:47 a připsaly si povinné vítězství.

S outsiderem skupiny, který ale potrápil i Nový Zéland, začaly Češky výborně. Po pěti minutách vedly 12:0, první čtvrtinu jasně ovládly a dovolily soupeřkám pouhé čtyři body.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Skvěle se rozstřílela Eva Vítečková, spolupráce se dařila i Machové s Veselou. Ve druhém hracím období Malijky zastavily český nástup, zpřesnily hru a začaly se přes vysokou obranu prosazovat.

Američanka Candace Parkerová přechází přes bránící Petru Kulichovou.
Američanka Candace Parkerová přechází přes bránící Petru Kulichovou. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Debakl. Basketbalistky na Američanky nestačily
Basketbalistky vzhlíží ke čtvrtfinále. Postup je sen

Vedlo se především Djénébou Sissokové, která za první poločas nastřílela jedenáct bodů. Prapor Afričanek držela i zkušená Hamchetou Maigaová, která působí ve WNBA a zahrála si i za Gambrinus Brno.

Češky si udržovaly náskok díky nejmladší basketbalistce olympijského turnaje Kateřině Elhotové. Sedmnáctileté křídlo USK Praha proměnilo tři ze tří trojkových pokusů a zajistilo českému týmu v poločase šestnáctibodové vedení 38:22.

Problémy dělala jen Sissoková

Po přestávce české hráčky na soupeřky vlétly, po trojce Machové a šestkách Večeřové vedly 49:24. Malijky daly druhý koš až po téměř osmi minutách třetí části, v závěru čtvrtiny alespoň trochu korigovala pod košem nezadržitelná Sissoková.

Edita Šujanová zakončuje přes Aminatu Sinintovou z Mali ve svém druhém zápase na olympijském turnaji. | Foto: Reuters

Ta vůbec dělala Češkám největší problémy, celkem nastřílela čtyřiadvacet bodů, když druhé dvě nejlepší střelkyně Afričanek, Maigaová a Bagayoková, nastřádaly každá bodů jen šest.

V závěrečné čtvrtině dostaly šanci všechny české basketbalistky, prosadila se Romana Hejdová, Miloslava Svobodová či Michaela Hartigová a náskok týmu Jana Bobrovského narostl na konečných čtyřiatřicet bodů.

Češky si tak v boji o postup do čtvrtfinále připsaly první cenné vítězství do skupiny B, kde je ve středu čeká znovu od 5:15 celek Španělska.

Tradiční soupeřky českého týmu v prvním pondělním zápase přehrály Nový Zéland 85:62.