Barcelona 1992:Olympijskou idylu rušila válka v Bosně

man
31. 7. 2008 17:40
V Katalánsku se sportovalo, v Sarajevu střílelo

Praha - V pořadí pětadvacáté novodobé olympijské hry hostila v roce 1992 Barcelona.

Katalánská metropole měla štěstí. Byly to první hry od konce studené války a také první, které z jakýchkoliv důvodů žádná země nebojkotovala.

Přijelo rekordních 169 výprav. I díky tomu, že Sovětský svaz se rok předtím rozpadl na patnáct samostatných států.

Rozpadla se i Jugoslávie. Do Španělska ale přijely jen výpravy Slovinska, Chorvatska a Bosny.

Zbytek bývalé federace, kterou stále pod názvem Jugoslávie tvořily Srbsko a Černá Hora, měl být původně vyloučen kvůli politice tehdejšího srbského vedení ve válkách v Chorvatsku a Bosně.

Nakonec ale srbští a černohorští sportovci směli závodit jako "nezávislí účastníci."

Paradoxně se v roce 1986 v Lausanne při hlasování o pořádání pětadvacátých olympijských her umístil Bělehrad na třetím místě za Barcelonou a Paříží.

Válka v Bosně vrhla na olympiádu stín. Když 9.července španělský král Juan Carlos na stadionu hry zahajoval, v bosenském Sarajevu zuřily těžké boje mezi Srby na straně jedné a Chorvaty a muslimy na straně druhé.

Srbské síly držely město v obklíčení a v ulicích řádili ostřelovači. Výzva k příměří a klidu zbraní po dobu olympiády, jako tomu bývalo v antických časech, nezabrala - bojovalo se dál.

V době barcelonských her byl navíc ostřelován a ničen sarajevský stadión Koševo, kde byly v roce 1984 zahájeny a zakončeny zimní olympijské hry.

Československo se na rozdíl od Sovětského svazu a Jugoslávie rozpadlo až po olympiádě. V Barceloně se tak sportovci s československým znakem na hrudi objevili naposledy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Před nemocnicí v Paříži se střílelo, jeden člověk zemřel

Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v Paříži jeden člověk zemřel a jeden je těžce raněný. Pachatel ujel na skútru, píší francouzská média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy