Rozjetá Sparta dohání Plzeň, zápas s Olomoucí otočila díky dvěma penaltám

Proměněné penalty Kangy a oslavný taneček. Tak Sparta udolala Sigmu
V sestavě Sparty poprvé od návratu z Číny chyběl kvůli zranění záložník Dočkal. Místo reprezentačního kapitána dostal šanci Karlsson.
Olomouc otevřela skóre prakticky ze své první nebezpečnější akce. Ve 45. minutě převzal míč před vápnem Sparty Falta, zbavil se obránce a levačkou zamířil přesně k tyči.
Spartu nakonec zachránily dva góly z penalt, které rozhodčí nařídil během pouhých pěti minut a obě proměnil Kanga.
První penaltu ze 72. minuty odpískal sudí po poradě s asistentem u videa za ruku stopera Beneše. Druhou penaltu nařídil o pět minut později po faulu Jemelky na Tetteha.
Aktualizováno 16. 3. 2019 19:19
Fotbalisté Sparty ve 25. kole první ligy díky dvěma penaltám otočili zápas s Olomoucí a vyhráli 2:1. Třetí tým tabulky v jarní části sezony i pošesté zvítězil a stáhnul náskok druhé Plzně na pět bodů. Sigmu na Letné poslal do vedení na konci první půle Šimon Falta, ale po změně stran ze dvou pokutových kopů během pěti minut otočil skóre Guélor Kanga. Hanáci navíc po vyloučení Martina Nešpora dohrávali v deseti.

V sestavě domácích poprvé od návratu z Číny chyběl kvůli zranění záložník Dočkal. Místo reprezentačního kapitána dostal šanci Karlsson, jinak trenér Ščasný postavil stejnou jedenáctkou, která v minulém kole na Letné rozstřílela 4:0 obhájce titulu Plzeň. "Dočkal má problém s lýtkem, ale ještě nevíme, na jak dlouho to bude," řekl trenér Sparty Ščasný.

Sparta sice byla v prvním poločase aktivnější, ale bez klíčového tvůrce hry Dočkala se do vyložených šancí dostat nedokázala. V 19. minutě skončila Frýdkova tvrdá rána nad brankou, zatímco s Tettehovým pokusem z hranice vápna si pohotovým zákrokem poradil hostující gólman Buchta.

Olomouc naopak udeřila prakticky z první nebezpečnější akce. Ve 45. minutě převzal míč před vápnem Sparty Falta, zbavil se obránce a levačkou zamířil přesně k tyči. Sigma, která mezitím byla i ve druhé lize, tak na Letné zaznamenala první gól po pěti letech.

"Pro nás byl zápas mentálně možná složitější než utkání s Plzní, a přesto jsme do něj vstoupili trochu bohorovně. Dovolili jsme soupeři kombinovat a přitom jsme věděli, že je v tom silný," připomněl Ščasný výhru 4:0 z minulého kola nad obhájcem titulu. "Po přestávce jsme to vůlí a nasazením otočili a takové výhry dávají týmu velkou sílu a sebevědomí," dodal.

Po přestávce Sparta výrazně přidala, ale dlouho se trápila v koncovce. V 60. minutě našel Kanga ve vápně zcela volného Karlssona, který ale v dobré pozici trestuhodně minul. Podobně dopadl i Hašek, jehož první střelu zblokovala obrana a dorážka skončila mimo.

Spartu nakonec zachránily dva góly z penalt, které rozhodčí nařídil během pouhých pěti minut a obě proměnil Kanga. Nejprve sudí po poradě s asistentem u videa odpískal v 72. minutě pokutový kop za ruku stopera Beneše.

"Věděl jsem, že jsem zahrál rukou, akorát jsem nevěděl, v jaké poloze jsem ji měl," řekl Beneš. "Když se pak rozhodčí vracel k videu, tak jsem tušil, že to bude písknuto jako penalta. Byla tam prodleva, ale údajně jsou taková pravidla, že se musí dohrát akce. Navíc není to poprvé a na Bohemce během toho padl i gól," dodal.

Druhou penaltu nařídil rozhodčí v 77. minutě po faulu Jemelky na Tetteha. "Takhle do něj nemůže jít. Byl to naprosto evidentní a školácký faul," posteskl si olomoucký kouč Jílek.

Šance Sigmy poté utnul Nešpor, který byl v 82. minutě po druhé žluté kartě vyloučen. "Plšek si navíc za nějaké řečnění nechal dát čtvrtou žlutou. To je hrubá nedisciplinovanost hráčů, kterou budeme řešit a ponesou následky," prohlásil Jílek.

Sparta tak využila páteční porážky Plzně 1:2 v Teplicích a opět stáhla náskok Viktorie. Od vedoucí Slavie, která hraje v neděli v Příbrami, letenský celek dělí 11 bodů. Olomouc naopak prohrála po čtyřech výhrách za sebou a je desátá.

"Je škoda, že jsme tady ztratili všechny tři body po tak dobře rozehraném prvním poločase," řekl Jílek. "Ale je zase třeba přiznat, že po druhém poločase jsme je ztratili zaslouženě, ať už ty penaltové okolnosti byly jakékoliv," dodal bývalý asistent Sparty.

Liberec porazil v souboji o první šestku Zlín 1:0. Zápas rozhodl v 21. minutě čtvrtým gólem po zimním příchodu do Slovanu Libor Kozák. Severočeši zvítězili po dvou porážkách po sobě, naopak hosté po dvou výhrách nebodovali a prohráli počtvrté z šesti jarních kol. V tabulce má Zlín na šestém místě už jen dvoubodový náskok na sedmou Mladou Boleslav a osmý Liberec.

Pátý Baník se v sobotu rozešel s Mladou Boleslaví smírně 1:1 a v souboji o první šestku si před Středočechy udržel pětibodový náskok. Ostrava vedla rychlým gólem Václava Procházky, ale hosté ještě před poločasem srovnali zásluhou střídajícího Murise Mešanoviče. Ostravský tým přerušil sérii tří proher, Boleslav na jaře ani pošesté neprohrála.

Slovácko doma remizovalo s Jabloncem 0:0. Tým z Uherského Hradiště potřetí za sebou uhrál nerozhodný výsledek a v tabulce zůstává na 11. místě. Jablonec se Slováckem v nejvyšší soutěži neprohrál podesáté v řadě a upevnil si čtvrtou příčku.

25. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Sigma Olomouc 2:1 (0:1)

Branky: 72. a 77. obě z pen. Kanga - 45. Falta. Rozhodčí: Ardeleanu - Moláček, Fišer - Orel (video). ŽK: Frýdek, Costa, Štetina, Kanga - Houska, Sladký, Beneš, Nešpor. ČK: 80. Nešpor. Diváci: 11.307.

Sparta: Nita - Chipciu, Štetina, Costa, Hanousek - Hložek, Frýdek, Kanga, Sáček (59. Hašek), Karlsson (82. Zahustel) - Tetteh (88. Pulkrab). Trenér: Ščasný.

Olomouc: Buchta - Sladký (85. Yunis), Beneš, Jemelka, Vepřek - Zahradníček, Houska, Kalvach, Plšek (85. Dvořák), Falta (Lalkovič) - Nešpor. Trenér: Jílek.

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:1)

Branky: 4. Procházka - 43. Mešanovič. Rozhodčí: Berka - Kříž, Kubr. ŽK: Diop - Jugas, Hájek, Přikryl, Komličenko, Matějovský, Hubínek, Mašek. Diváci: 10.593.

Ostrava: Laštůvka - Procházka, Šindelář, Stronati - Fillo, Jánoš, Hrubý, Fleišman - Diop, J. Šašinka (78. Holzer), Kuzmanovič (61. Granečný). Trenér: Páník.

M. Boleslav: Šeda - Křapka (33. Mešanovič), Hájek, Jugas, Fulnek - Takács, Hubínek - Ladra (79. Mašek), Matějovský (89. Tatajev), Přikryl - Komličenko. Trenér: Weber.

1. FC Slovácko - FK Jablonec 0:0

Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Vitner. ŽK: Kalabiška, Navrátil - Hovorka, Hrubý. Diváci: 3786.

Slovácko: Trmal - Šimko, Hofmann, Kadlec, Reinberk - Daníček, Sadílek (67. Havlík) - Diviš (Juroška), Navrátil, Kalabiška - Zajíc (77. Hološko). Trenér: Svědík.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka , Břečka, Sobol - Hübschman - Acosta (66. Kratochvíl), Trávník (82. Jovovič), Považanec, Vatajelu (90.+1 Kubista) - Doležal. Trenér: Rada.

Slovan Liberec - Fastav Zlín 1:0 (1:0)

Branka: 21. Kozák. Rozhodčí: Královec - Hájek, Poživil - Adam (video). ŽK: Mara, Nešický - Bartošák, Matejov. Diváci: 3348.

Liberec: Nguyen - Mikula, Vukliševič, Karafiát, Hybš - Oscar, Mara (57. Nešický) - Potočný (66. Koscelník), Breite, Pešek (81. Malinský) - Kozák. Trenér: Hornyák.

Zlín: Rakovan - Holík, Bačo, Buchta, Bartošák (83. Vyhnal) - Hlinka - Džafič (46. Matejov), Hronek, Podio, Čanturišvili (66. Jakubov) - Poznar. Trenér: Pivarník.