Američané smetli Finy a jsou v hokejovém finále

kub, ČTK
27. 2. 2010 0:23
Semifinále: USA - Finsko 6:1
Američané rozhodli o vítězství už v první třetině
Američané rozhodli o vítězství už v první třetině | Foto: Reuters

Vancouver - Prvními finalisty hokejového olympijského turnaje je reprezentace Spojených států amerických.

Američané svého soupeře z Finska deklasovali 6:1, o čemž rozhodli již v první třetině. Všechny branky totiž nastříleli již v úvodních třinácti minutách.

O druhém účatníkovi finále se rozhodne ve druhém semifinále mezi Kanadou a Slovenskem, které startuje v 3:30 SEČ.

Utkání jsme sledovali online

Finové začali náporem, uzamkli svého soupeře v jeho obranném pásmu, ale do šance se nedostali. Naopak na druhé straně chtěl brankář Kiprusoff rozehrát před forčekujícím Kesselem, jemuž se sice vyhnul, ale kotouč naservíroval přesně Malonemu, jenž na začátku třetí minuty pohodlně otevřel skóre zakončením do prázdné branky.

Na konci šesté minuty měli Američané po Niskalově prohřešku proti pravidlům k dispozici první přesilovku a již po 23 vteřinách zvýšil Parise střelou pod horní tyčku na 2:0. Zanedlouho pykal také Lydman, ale ani on svůj trest neabsolvoval na trestné lavici celý; obránce Erik Johnson prostřelil Kiprusoffa potřetí a finská lavička si vyžádala oddechový čas.

Zaskočené Seveřany však neprobudila ani tato taktická varianta. Na začátku 11. minuty vystřelil Kane, ve skrumáži se dostal i k dorážce a bekhendem přidal čtvrtý gól, což už bylo moc na strážce finské klece Kiprusoffa a k nástupu mezi tyče přemluvil náhradníka Bäckströma, jemuž se na led příliš nechtělo.

Jako kdyby Bäckström tušil, proč se mu do hry nechce a co bude následovat. Již v polovině 13. minuty pokořil také jeho Kane a na hrozivých 6:0 zvýšil o 15 sekund později Stastny. Američané vyhráli první třetinu na střely 13:4, vstřelili šest branek a již v čase 12:46 bylo o jejich postupu do nedělního finále naprosto jasno.

Zbytek zápasu jen z povinnosti

První šance Finů v utkání přišla až na začátku druhé části, kdy zblízka dorážel při přesilovce Selänne, ale neuspěl. Krátce před polovinou utkání mohl v početní výhodě přidat sedmý hřebíček do finské rakve Kesler, z úhlu však nedokázal zamířit přesně. Tempo zápasu při jednoznačném stavu upadalo, a i proto skončila druhá třetina bez branek.

Ve třetím dějství šetřil zámořský tým očividně síly na finále. Finové se snažili alespoň o čestný úspěch, ale dlouhou dobu marně. Ve 49. minutě se šel do branky Američanů ohřát také náhradník Thomas, jenž vystřídal bezchybně chytajícího Millera.

V 54. minutě hráli Finové přesilovku a alespoň dílčího úspěchu se dočkali po tečované ráně Miettinena. Američané však zůstali i nadále jediným neporaženým týmem turnaje.

Semifinále:

USA - Finsko 6:1 (6:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky
: 3. Malone, 7. Parise (Stastny, Rafalski), 9. E. Johnson (Pavelski, Malone), 11. Kane, 13. Kane (Rafalski), 13. Stastny (Langenbrunner, Parise) - 55. Miettinen (Lepistö). Rozhodčí: O'Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - Blümel (ČR), Heyer (USA). Vyloučení: 3:5, navíc J. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 17.602.

Sestavy:
USA: Miller (49. Thomas) - Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney - Parise, Stastny, Langenbrunner - Kessel, Pavelski, Malone - Brown, Kesler, Kane - Ryan, Backes, Callahan - Drury. Trenér: Ron Wilson.
Finsko: Kiprusoff (11. Bäckström) - Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen - od 28. navíc Immonen. Trenér: Jukka Jalonen.

 

Právě se děje

Další zprávy