Akropolis rallye pro Latvalu, Prokop dojel sedmý

2. 6. 2013 15:20
Jari Matti Latvala vyhrál v Řecku svoji sedmou rallye MS v kariéře.
Jari Matti Latvala vyhrál v Řecku svoji sedmou rallye MS v kariéře. | Foto: Volkswagen Motorsport

Lutraki  - Listina vítězů letošní sezony mistrovství světa v automobilových soutěžích se v neděli po zakončení Akropolis rallye rozšířila o jméno Jari-Matti Latvaly.

Finský pilot vybojoval pro tovární tým Volkswagen v šestém dílu mistrovství světa už čtvrtý triumf. Předchozí tři zařídil francouzský lídr šampionátu Sébastien Ogier, který po potížích v první etapě skončil desátý. Martin Prokop byl v Řecku sedmý, v této sezoně už počtvrté.

Ogier měl potíže

Latvala při osmém vítězství v kariéře zvítězil s téměř dvouminutovým náskokem před Španělem Danim Sordem v továrním Citroënu, třetí skončil Belgičan Thierry Neuville s Fordem.

"Měl jsem těžký start do sezony, tohle je důležitý moment," radoval se Latvala, jenž z prvních tří závodů jeden nedokončil a v jednom byl šestnáctý. Nyní ale po dvou třetích místech potřetí za sebou vybojoval stupně vítězů. "Před deseti lety jsem právě tady jel poprvé rallye s vozem WRC, od té doby jsem si moc přál tu vyhrát," dodal osmadvacetiletý pilot

Ogiera v pátek zastavil defekt a následné technické problémy, pokračoval od soboty z penalizací, ale na lepší než desáté místo mu to nestačilo. Získal za ně bod, vyhrál ale také závěrečnou speciálně hodnocenou rychlostní zkoušku, takže v Řecku vybojoval dohromady čtyři body. Nadále suverénně vévodí pořadí, na druhé místo se posunul Latvala.

Kubica se dočkal prvního velkého úspěchu

Prokop ve Fiestě po čtvrté vyrovnal své maximum v této sezoně. Sedmý byl i v Monte Carlu, Švédsku a Portugalsku. Vedle Ogiera je nadále jediným jezdcem v šampionátu, který bodoval ve všech závodech sezony.

V kategorii WRC2 slavil premiérové vítězství Polák Robert Kubica. Bývalý pilot formule 1, jehož kariéru v královské automobilové třídě přerušila těžká havárie v rallye, se dočkal při druhém startu v MS. "Konečně. Po všech těch zklamáních po mých chybách a poruchách vozu... Je to velký den," radoval se. V absolutní klasifikaci byl jedenáctý.

Akropolis rallye, podnik MS v automobilových soutěžích - konečné pořadí:

1. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo R) 3:31:01,2 hod., 2. Sordo, Del Barrio (Šp./Citroën DS3) -1:50,0, 3. Neuville, Gilsoul (Belg./Ford Fiesta RS) -2:14,1, 4. Mikkelsen, Markkula (Nor., Fin./Volkswagen Polo R) -3:55,1, 5. Attíja, Bernacchini (Kat., It./Ford Fiesta RS) -4:12,6, 6. Östberg, Andersson (Nor.,Švéd./Ford Fiesta RS) -5:48,7, 7. Prokop, Ernst (ČR/Ford Fiesta RS) -7:22,4,... 11. Kubica, Baran (Pol./Citroën DS3 RRC) -15:19,1.

Průběžné pořadí MS (po 6 ze 13 závodů): 1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R) 126 b., 2. Latvala 74, 3. Loeb (Fr./Citroën DS3) 68, 3. Hirvonen (Fin./Citroën DS3) 61, 4. Neuville 50, 6. Sordo 47, ...10. Prokop 27.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen Motorsport I 180, 2. Citroën Total I 164, 3. M-Sport Ford 83, 4. Qatar WRT 71, 5. Jipocar Czech National Team 29, 6. Citroën Total II 27, 7. Volkswagen Motorsport II 26, 8. Lotos 12.