Zuřivý Réway pokazil zápas. Dokáže Sparta talenta zklidnit?

Adam Sušovský Adam Sušovský
29. 3. 2015 7:11
Měl být hlavní hvězdou Sparty a jejím tahounem do finále, Martin Réway ale první zápas semifinále v Třinci těžce nezvládl. Místo aby střílel góly, seděl na trestné lavici.
Uklidní se Martin Réway? To je před druhým semifinále v Třinci pro Spartu nejspíš zásadní otázka. | Foto: Milan Kammermayer

Třinec - Měl být hlavní hvězdou Sparty a jejím tahounem do finále, Martin Réway ale první zápas semifinále v Třinci těžce nezvládl. Neudržel emoce a jeho hrubé chyby pramenící z frustrace stály Spartu šanci na obrat v úvodním zápasu série.

Réwaye strhly nepříznivý vývoj a vyhrocená bitva, která byla už od začátku plná strkanic i osobních soubojů, tak moc, že místo aby střílel góly a řídil přesilovky týmu, vysedával v klíčových chvílích na trestné lavici.

Réway posbíral 26 trestných minut, Třinec především díky němu v závěru udělal ze zápasu exhibici a po drtivé výhře 6:2 se ujal vedení v sérii 1:0 na zápasy.

Vřela v něm krev. Nesměl jít dělat rozhovor

Sám Réway poté ani nepředstoupil před novináře, tiskový mluvčí Sparty ho k pozápasovým rozhovorům odmítl přivést. Pro jistotu. Aby se klub po prohře navíc ještě nemusel zabývat jeho nepřiměřenými výroky. Tak moc to v Réwayovi po utkání nejspíš vřelo.

"Je možné, že byl přehecovaný, je to jeho první semifinále mezi chlapy. Chtěl se předvést v tom nejlepším, ale to se mu bohužel nepovedlo," prohlásil na adresu Réwaye asistent trenéra Sparty Zdeněk Moták. Domácí kouč Václav Varaďa se jen smál, když tohle slyšel a skočil Motákovi do řeči: "On se předvedl, v tom nejlepším," poznamenal škodolibě Varaďa, že takhle se mu hra bodově nejlepšího sparťana líbí.

A co že Réway ve Werk aréně vůbec vyváděl?

Nejspíš jej vytočily výroky rozhodčích a především nepříznivě se vyvíjející stav zápasu, se kterým chtěl pořád něco dělat.

Fauloval. Pak vynadal rozhodčím

Vše začalo ve druhé třetině, když v plné rychlosti u sřídaček sešrotoval domácího obránce Tomáše Linharta a dokonce i trenéra Ocelářů Václava Varaďu, který stál tak blízko, že ho do hlavy bolestivě zasáhla hůl jednoho z hráčů.

Podruhé mířil Réway na trestnou lavici ve třetí třetině, když v útočném pásmu nesmyslně nohou podkopl Plíhala a sebral Spartě nejen přesilovou hrou, ale také šanci vrátit se do zápasu. Třinec totiž při následné hře čtyři na čtyři zvýšil na 5:1 a v Réwayovi to začalo vřít.

Jen čtyři minuty poté se totiž dvacetiletý Slovák nechal vyloučit znovu a Třinec v této přesilovce zvýšil na 6:1. Nervové představení pak Réway korunoval necelé čtyři minuty před koncem, když vynadal rozhodčím za to, že na něj neodpískali faul a inkasoval desetiminutový osobní trest za nesportovní chování.

Jsou to hrubé chyby, kritizoval kouč

"To jsou hrubé chyby," kritizoval Réwaye kouč Moták. "Chyby nejsou jen pokažené přihrávky a špatné zakončení, jde o globál. A tohle jsou ty chyby," zopakoval asistent trenéra Sparty, že takové vyvádění už si Réway nemůže dovolit.

Není se co divit. Sparta potřebuje mladého talenta pro NHL v úplně jiné pozici. Réway je v letošním play off nejproduktivnějším hráčem Sparty, v pěti zápasech vstřelil jeden gól a na pět nahrál.

Trenéři teď ale po něm budou potřebovat, aby se na ledě věnoval vytváření šancí a jejich proměňování, protože v úvodním utkání v Třinci jim jeho přednosti scházely.

Zda-li horkokrevného Slováka dokážou uklidnit, se ukáže už dnes. V 17:20 se v Třinci před kamerami České televize rozehraje druhé semifinálové utkání.