Zrodí se v prachu Gira česká historie? König může být čtvrtý

Ondřej Kurečka
30. 5. 2015 6:15
98. ročník Giro d'Italia nezadržitelně finišuje. Cyklisté, z nichž nejlepší již mají v nohách téměř 79 hodin závodění, se dnes vydají do poslední horské etapy před nedělním vytouženým závěrem v Miláně
Leopold König.
Leopold König. | Foto: Oficiální web Team Sky

Saint-Vincent – 98. ročník Giro d'Italia nezadržitelně finišuje. Cyklisté, z nichž nejlepší již mají v nohách téměř 79 hodin závodění, se dnes vydají do poslední horské etapy před nedělním vytouženým závěrem v Miláně. Vypadá to, že o vítězi i závodnících, jež jej doprovodí na pódium, je již rozhodnuto.

20. etapu Giro d'Italia 2015 sledujte v podrobné on-line reportáži ZDE!

Bojovat se ale ještě bude o další příčky v elitní desítce. To se týká i nejlepšího Čecha v závodě, Leopolda Königa, který by mohl případným čtvrtým místem zaznamenat historicky nejlepší český výsledek na Grand Tour (Giru, Tour de France a Vueltě).

Zajímavou zápletkou poslední horské etapy pak bude bezpochyby také boj o prestižní etapové prvenství v kulisách, v nichž se psala cyklistická historie.

Prašný Finestre potřetí v historii

Ve 20. etapě na cyklisty čeká 199 kilometrů, které po rovinatém začátku zavedou závod k velkému finále, jež obstará kombinace slavného Colle delle Finestre a následného cílového výjezdu do proslulého zimního střediska Sestriere. „Zítra bude ta etapa opravdu krásná s velmi náročnými stoupáními, možná náročnějšími než dnes,“ prohlásil po včerejší etapě lídr Contador.

Úpatí Colle delle Finestre dosáhnou jezdci na 152. kilometru, na vrchol stoupání se budou drápat cestou dlouhou 18,5 kilometru s průměrným sklonem 9,2 %. Finestre je s nadmořskou výškou 2 178 metrů nejvyšším bodem letošního ročníku, první muž na jeho vrcholu tak získá cenu „Cima Coppi“ udělovanou na počest slavného italského závodníka Fausta Coppiho.

Stoupání známé především díky svému šotolinovému povrchu je v itineráři italské Grand Tour v podstatě nováčkem, pojede se přes něj teprve potřetí v historii, poprvé byl přitom do „Corsa Rosa“ zařazen v roce 2005, kdy vrcholu jako první dosáhl domácí vrchař Danilo Di Luca.

Sestriere již od roku 1911

To cílový kopec do Sestriere, kam se pojede přes Pragelato, středisko klasického lyžování, které bylo v roce 2006 svědkem slavného zlatého finiše Kateřiny Neumannové na turínské olympiádě, naopak žádným nováčkem není.

Stoupání dlouhé 9,2 kilometrů s průměrným sklonem 5,4 % bylo se svým cílem v nadmořské výšce 2 035 metrů vůbec prvním místem, na němž se Giro podívalo do výšky přes dva tisíce metrů, a to již ve třetím ročníku v roce 1911.

Od té doby je toto stoupání využíváno poměrně pravidelně nejen na Giru, ale už se objevilo i v trase Tour de France. V roce 1999 si tady Lance Armstrong dojel pro třetí etapový triumf při své prémiové pouti za žlutým trikotem. O rok později se pak na Giru do Sestriere jela časovka, kterou ovládl Čech Jan Hruška.

Dnes bude Giro d´Italia zažívat tak trochu déja-vu, do Sestriere se naposledy dojíždělo rovněž ve dvacáté etapě ročníku 2011, kdy růžový závod vrcholil shodnou kombinací Finestre-Sestriere.

Také před čtyřmi lety na prašné šotolinové stoupání v růžovém trikotu najížděl Alberto Contador, který si v předcházejících etapách na své soupeře najel komfortní náskok. Po pro něj negativním výsledku arbitráže mu byl však následně titul odebrán.

Obhajuje Kirjienka, Kreuzigerův slavný sjezd

Finestre i celou předposlední etapu ročníku 2011 ovládl Bělorus Kirjjienka, dnes pomocník Leopolda Königa. Českým fanouškům jistě zůstalo v paměti počínání Romana Kreuzigera.

Tehdejší lídr Astany vyrážel do etapy jako sedmý muž celkového pořadí v bílém dresu nejlepšího mladíka. Na prašných cestách Finestru ale na nejlepší závodníky v čele s Contadorem či Nibalim ztratil téměř minutu.

Ztrátu se mu však podařilo dohnat nebývale riskantní jízdou na hranici pádu, kterou předvedl ve sjezdu. „Bylo zapotřebí zariskovat,“ vysvětloval pak po etapě. Na úpatí cílového stoupání už jel po Contadorově boku a ubránil svou sedmou pozici.

Zatímco tenkrát byli soupeři, dnes je Kreuziger jedním z klíčových pomocníků slavného Španěla. V posledních dnech jej ale dle vlastních slov trápí viróza, kvůli které ztratil v pátek téměř půlhodinu na nejlepší.

Posune se ještě König?

V celkovém pořadí je situace poměrně jasná. Contador sice v pátek nepatrně ztratil ze svého náskoku, mohl si to však dovolit, jeho situace je i dále neotřesitelná. „Mým cílem bude odolat útokům a možná to bude den, kdy zaútočím, nikdy nevíte,“ nechal se Španěl slyšet po páteční etapě.

Fabio Aru sice včera vítězstvím demonstroval, že má slabší chvíle za sebou a vrátil se na druhou příčku, více než čtyřminutová ztráta ale bude nad jeho síly. Druhého Arua a jeho týmového kolegu Landu, který je třetí, už bude rovněž těžko někdo sesazovat z jejich pozic.

Leopold König se výkonem v devatenácté etapě vrátil na pátou příčku a v případě, že by měl čtvrtý Amador další slabší den, mohl by ještě jeho postavení atakovat, byť je od sebe dělí více než dvě a půl minuty.

„Musíme se blíže podívat na naši současnou situaci. Ještě je před námi jedna etapa, v níž půjde o celkové postavení, uvidíme, co se v ní stane,“ řekl druhý rodák z Moravské Třebové na startu Gira.

Za českým závodníkem to ale pořádně vře, Kanaďan Hesjedal a Holanďan Kruijswijk svým vpádem do elitní desítky situaci pořádně zamotali, jezdci mezi pátým a devátým místem jsou tak aktuálně vměstnaní do dvou minut.

Zajímavý může být ještě souboj o dres nejlepšího vrchaře. K dvojici Intxausti a Kruijswijk se v pátek dotáhl ještě Ital Visconti, o všem tedy rozhodne dnešní den. A díky naší on-line reportáži budete moct být u toho (ZDE)!

 

Právě se děje

Další zprávy