Aktualizováno 3. 8. 2015 18:36
V dnešním odpoledním finálovém bloku nebude mít české plavání žádného zástupce.
Simona Baumrtová.
Simona Baumrtová. | Foto: Reuters

Kazaň - Znakařka Simona Baumrtová nečekaně nepostoupila do semifinále mistrovství světa v Kazani na stometrové trati, z rozplaveb na stovce vypadla také prsařka Petra Chocová. V odpoledním finálovém bloku nebude mít české plavání žádného zástupce.

O druhý světový rekord na šampionátu se postarala Američanka Katie Ledecká, vítězka nedělní kraulové čtyřstovky, která se už v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob blýskla časem 15:27,71 minuty. Vlastní rok staré maximum vylepšila o 65 setin.

Baumrtová má doma nespočet medailí z kontinentálních šampionátů a bronz z MS v krátkém bazénu před třemi lety na stovce, ale v posledních dvou letech se trápí. Po nevydařeném ME loni v Berlíně nemá formu nejspíš ani letos, v dnešních rozplavbách měla dvacátý čas 1:00,91 minuty.

Baumrtová: I velcí mistři dělají chyby

Baumrtová přitom byla jednou z největších českých nadějí na postup do finále MS a obhajovala šesté místo z Barcelony 2013. Za osobním rekordem právě z tohoto závodu zaostala o 1,07 sekundy, k postupu jí chyběly tři desetiny.

"Nebyla jsem tolik nervózní, což mě překvapilo. Během rozplavání mi to plavalo. Jsem zklamaná, takový čas jsem nečekala," řekla Radiožurnálu. Chce si ale spravit náladu v dalších startech.

"I velcí mistři dělají chyby. Byl to prokaučovaný závod, ale začínáme od znova, ještě mě čeká oprava na 50 a 200 znak, takže teď s čistým štítem," doplnila Baumrtová na facebooku.

Chocová je ryzí sprinterkou pro padesátku, na stovce časem 1:08,09 zaostala za vlastním český rekordem o 43 setin a obsadila 24. místo. Na to, aby si zaplavala v semifinále, potřebovala být o 51 setin rychlejší.

Ženy zatím ničí historické tabulky

V odpoledním blokupadly další dva světové rekordy, stejně jako v obou předchozích případech je vytvořily ženy. Švédka Sarah Sjöströmová vyhrála motýlkářskou stovku časem 55,64 sekundy, Maďarka Katinka Hosszúová zvládla 200 metrů polohový závod za 2:06,12.

Sjöströmová překonala světový rekord v Kazani už podruhé. Ve finále motýlkářské stovky zlepšila svůj čas z nedělního semifinále o desetinu sekundy na 55,64 a zvítězila s velkým náskokem před Jeanette Ottesenovou z Dánska. Na světových šampionátech vyhrála jednadvacetiletá Švédka tuto disciplínu již potřetí.

Hosszúová se v nedělním semifinále polohové dvoustovky blýskla pro změnu evropským rekordem 2:06,84 a ve finále úspěšně zaútočila i na světové maximum Američanky Ariany Kukorsové.

Maďarka rekord a titul oplakala

Ta zaplavala rekordní čas 2:06,15 v roce 2009 ještě v éře celotělových plavek z revolučních materiálů. Hosszúová ji nyní překonala o tři setiny sekundy a obhájila předloňský titul z Barcelony.

Pohled na výsledkovou tabuli jí po dohmatu vehnal slzy do očí. Druhou Japonku Kanako Watanabeovou porazila o více než dvě sekundy a v součtu s krátkým bazénem získala jubilejní desátý titul mistryně světa.

Barboře Závadové nepomohl k postupu do finále polohové dvoustovky ani výrazně vylepšený český rekord, časem 2:11,97 skončila v semifinále dvanáctá.

Světový rekordman zdolal olympijského vítěze

Prsařskou stovku pro sebe rozhodl dvacetiletý světový rekordman Adam Peaty, který lepším závěrem připravil o zlato olympijského vítěze Camerona van der Burgha z JAR.

"Po obrátce jsem viděl jeho nohy, 25 metrů před cílem pořád vedl a to už jsem začínal být trochu skeptický," řekl britský plavec, který nakonec zvítězil o sedm setin sekundy.

V motýlkářském sprintu na 50 metrů byl nejrychlejší Francouz Florent Manaudou, jenž se jako jediný dokázal dostat pod hranici 23 vteřin.