USA - Srbsko

USA
129:92
Srbsko

Dobrý den, vítejte u online přenosu z finále basketbalového mistrovství světa mužů, v němž se o titul utkají Spojené státy americké a Srbsko. Utkání začíná v neděli ve 21:00.

Jednoznačným favoritem jsou podle očekávání Američané, kteří dosud všechna utkání jednoznačně vyhráli. A ani jednou neklesl rozdíl ve skóre na méně než 20 bodů. Zatím žádný soupeř nedokázal s Američany držet krok více než dvě čtvrtiny. I nadějně rozehrané zápasy se Turkům, Slovincům a Litevcům ve druhém poločase zhroutily jako domeček z karet.

"Američané nemají snad žádnou slabinu. Disponují velmi vyrovnaným týmem, jejich síla je v jednoduchosti a účinnosti využívání šancí a soupeřových chyb. Když se jim nepovede dát koš, tak se všichni snaží atakovat soupeře a vyvinout velký tlak na míč," obdivně říká o zámořském celku bývalý špičkový basketbalista Jiří Zídek.

To Srbové působili zkraje turnaje hodně nepřesvědčivě. Tým Saši Djorděviče v základní skupině porazil jen Írán a Egypt, proti rovnocenným soupeřům se však na výhru nezmohl.

"Možná v tom hrála trochu roli taktika. Je otázka, jak moc chtěli být třetí a riskovat čtvrtfinále na Španěly," přemýšlel Zídek nad srbskou postupovou strategií.

Miloš Teodošič slaví rozhodující trefu
Miloš Teodošič slaví rozhodující trefu | Foto: Reuters

O to lepší výkony podávali v play off. Nejprve si vyšlápli na do té doby suverénní Řecko, poté vyřadili zkušenou Brazílii a nakonec zvládli i úchvatné drama s Francií. Srbsko bylo rázem v euforii a z Teodosiče, Bogdanoviče či Raduljici jsou hrdinové.

Dodejme, že Američané se stali mistry světa už čtyřikrát, zatímco Srbové v samostatné historii dvakrát.

Do zahájení finále v madridské hale Palacio de los Deportes de la Comunidad chybí už jen minuty, proto si představme sestavy obou týmů.

USA: Curry, Thompson, Rose, Faried, Gay, Derozan, Irving, Plumlee, Cousins, Harden, Davis, Drummond

Srbsko: Teodošič, Simonovič, Jovič, Bogdanovič, Bjelica, Markovič, Kalinič, Birčevič, Krstič, Raduljica, Katič, Štimac.

1.

Utkání začalo.

1.

První koš střílejí Američané zásluhou Farrieda, Srbové kontrují Kaliničem - 2:2.

2.

Pěkným průnikem skóruje Teodosič - 2:4.

2.

Harden přes faul skóruje a pak další bod přidává z trestného hodu - 5:4.

3.

Po Pěkné akci Srbové opět strhávají vedení na svoustranu - 5:6.

3.

Davis už po dvou a půl minutách má na kontě dvě osobní chyby.

3.

Bjelica slepenými koši zvyšuje na 5:10.

4.

Americký pokus o zteč zastavují kroky.

4.

Nevídané! Američané si už ve čtvrté minutě berou time-out. Přesná a důsledná hra Srbů Američany zaskočila, navíc si rychle udělali čtyři fauly.

4.

Teodosič se pod košem ocitnul úplně sám a neměl problém zvýšit na 12:5.

4.

Irving dravým průnikem zastavil sbrský trhák - 7:12.

4.

Raduljica z pivota pohodlně skóroval a další koš přidal z trestného hodu - 7:15.

5.

Také Harden získává koš s faulem, který potrestal - 10:15.

5.

Harden trojkou dostává Američany na dostřel - 13:15.

6.

A po Cousinsových trestných hodech je srovnáno - 15:15.

6.

Srbové svůj útok nezakončili přesně, naproti tomu Američané dokonávají obrat - 17:15.

7.

Irvingova trojka a následný protiútok donutila trenéra Djordjeviče vzít si oddechový čas - 22:15.

7.

Americká bodová šňůra narostla už na 15:0.

7.

Bjelica dvěma trestnými hody snižuje na 17:22.

7.

Střela z dálky udržuje Američany ve velmi slušném náskoku, vzápětí kontruje Krstič - 24:19.

8.

Irving svůj skvělý výkon v první čtvrtině podtrhuje krásnou trojkou - 27:19.

9.

Americký náskok navyšuje Thompson - 30:19.

10.

Gay se po rychlé přihrávce pod koš jednoduše prosazuje - 32:19.

10.

Další trojka Irvinga - 35:19.

10.

Srbové dopíchnutou střelou ještě kosmeticiky upravují skóre první čtvrtiny - 35:21.

10.

První čtvrtina skončila. Lépe do utkání vstoupili Srbové, kteří pečlivou obranou a přesným zakončováním rychle utekli do nadějného vedení, ale zámořský celek se rychle oklepal a vede 35:21.

11.

Druhá čtvrtina začala.

11.

Thompson potvrzuje stoprocentní bilanci Američanů z trojkových pokusů - 38:21.

11.

Po neúspěšném útoku získali Srbové znovu míč a Teodosič trefuje otevřenou trojku - 38:24.

12.

Nekompromisní americká smeč - 40:24.

12.

Rychlé koše na obou stranách - 42:26.

13.

Srbský útok zastavuje faul hřmotného Raduljici.

13.

Z mely na půlící čáře vytěžili Američané rychlý ťukes, který zakončil smečí Faried. Další bod přidal z trestného hodu - 45:26.

14.

Faried měl pod košem problémy a po ztrátě fauloval Raduljicu. Ten oba trestné hody proměnil - 45:28.

15.

Teodosičův průnik zhatil faulem Davis, srbský rozehrávač proměnil ze dvou trestných hodů jeden - 45:29.

15.

Efektně zakončuje Gay - 47:29.

15.

Raduljica se dopustil už druhého útočného faulu.

16.

Další Gayova trefa - 50:29.

16.

Markovič proměňuje jeden trestný hod - 50:30.

16.

Irving se blýskl další parádní trojkou s odskokem - 53:30.

17.

Další trojka Hardena bez výraznější clony - 56:30.

17.

Srbská laivčka se snaží otupit americkou jízdu oddechovým časem.

17.

A je tu hned výsledek, Bjelica se trefuje za tři body - 56:33.

17.

Cousins proměňuje trestný hod, vzápětí se trefuje za dva body Kalinič - 57:35.

18.

Američané se bleskově přesunují pod soupeřův koš a rychle navyšují své vedení - 62:35.

19.

Bjelica proměňuje jeden trestný hod, na druhé straně další trojku přidává Harden - 65:35.

19.

Kalinič proměnil jeden trestný hod - 65:36.

20.

Curry proměnil dva trestní hody a zvyšuje na rozdíl 31 bodů - 67:36.

20.

Bogdanovič se trefil z čáry trestného hodu - 67:38.

20.

Srbové se dostali v posledních sekundách do rychlého brejku a Kalinič úspěšnou trojkou snižuje na 41:67.

20.

Druhá čtvrtina skončila, stav je 67:41.

Američané pokračují v suverénním výkonu a nic nenasvědčuje tomu, že by je Srbové mohli ještě nějak ohrozit. Favorizovanému celku vychází vše, od bleskových kontrů po trojkové pokusy. Naopak Srbové po rychle ztraceném vedení působí mdle a odevzdaně. Každopádně uvidíme, jak se bude boj o zlato vyvíjet ve druhém poločase. Ten začne za deset minut.

Když už jsme zmínili skvělé americké trojky, tak doplňme, že jich Spojené státy proměnily už jedenáct!

21.

Třetí čtvrtina začala.

21.

Úvodní trefy obstarali Bjelica a Irving - 69:43.

22.

Dva body na srbskou stranu přidává Bjelica - 69:45.

22.

Nesportovní chyba Raduljici. Dvěma body ji potrestal Cousins - 71:45.

22.

Povedeným nájezdem uspěl Harden - 73:45.

23.

Curry trestá další technickou chybu - 75:45.

23.

Cousins využívá následné rozehrávky k další trefě - 77:45.

23.

Bjelica pohotovou trojkou kontruje - 77:48.

24.

Harden se trefuje dvojkou ze střední vzdálenosti, na druhé straně uspěl Teodosič - 79:50.

24.

Cousins přidává další dvě úspěšné šestky - 81:50.

24.

Teodosič pod košem prostrčil na Bjelicu, který snižuje na 52:81.

25.

Harden zaznamenává další dva body z čáry trestného hodu - 83:52.

25.

Krstič se trefuje dvojkou z delší vzdálenosti - 83:54.

26.

Dvoubodové koše na obou stranách - 86:57.

27.

Znovu střelci uspěli na obou stranách - 88:59.

27.

Irving si užil už šestou proměněnou trojku a blíží se nám stovka - 91:59.

27.

Bjelica trefil obě šestky - 91:61.

28.

Gay skvěle dopíchl nepovedenou trojku - 93:61.

28.

Bogdanovič promněnil oba trestné hody - 93:63.

28.

Derozan dvojkou a trestným hodem zvyšuje na 96:63.

28.

Tentýž hráč následně využil sbskou chybu - 98:63.

29.

Trefy na obou stranách a Američané díky Davisovi pokořují stovku - 100:65.

29.

Derozan přidává další dva body - 102:65.

30.

Úspěšný je také Davis - 104:65.

30.

Srbskou náladu trochu pozvednul pěknou smečí Kalinič - 104:67.

30.

Sekundu před koncem třetí čtvrtiny trefuje trestný hod Davis - 105:67.

30.

Třetí čtvrtina skončila, Američané pokořili stovku, nyní hrají dokonce o nejvyšší vítězství na celém turnaji.

32.

Ze střední vzdálanosti se trefuje Thompson, na druhé straně kontruje Bogdanovič - 109:71.

33.

Faried z trestného hodu zvyšuje na 110:71.

33.

Volné cesty pod koš využil Bogdanovič, na druhé straně střílí přesně Thompson - 112:73.

34.

Štimac si pěkně naběhl na přihrávku pod koš a bez problémů dává, Derozan odpovídá trojkou - 115:77.

36.

Je jansé, že už není moc o co hrát, a tak se zápas mění v exhibici, stav je momentálně 119:81.

36.

Bjelica se pátým prohřeškem vyfauloval. Nicméně za celkový výkon na šampionátu si zaslouží jistě pochvalu. Stejně tak Raduljica, kterého potaklo to samé.

36.

Kalinič krásně smečuje do koše - 120:83.

37.

Trefuje se také Markovič.Tak že byi  Srbové chtěli atakovat stovku?-120:85.

37.

Štimac uspěl střelou přes hlavu, navíc byl faulován. Následný trestný hod proměnil - 120:88.

38.

Když už týmy nemohou diváky napínat dramatickým závěrem, tak jimservírují aspoň exhibiční kousky - 124:90.

39.

Curry minut a půl před koncem trefuje trojku - 127:92.

40.

Drummond dopichuje nepřesnou střelu - 129:92.

40.

Poslední sekundy se dohrávají za všeobecného potlestku.

40.

Finále končí výhrou Američanů 129:92.

Spojené státy se tak popáté stávají mistry světa a musíme říct, že naprosto zaslouženě. Na celém turnaji nenašly ani jednoho soupeře, který by jim dokázal vzdorovat. Ale i Srbové jsou se stříbrem jistě spokojeni.

To je od nás vše, MS v basketbalu končí. Mějte krásný zbytek večera!