1:2
HC Sparta Praha
27. Rákos (Doudera, Žejdl)
15. Kumstát (Pech), 56. Přibyl (Hlinka, Polášek)

Hezké odpoledne z Třince, kde se dnes hraje šlágr třináctého kola hokejové Tipsport extraligy. První čtvrtinu soutěže uzavře duel Třince se Spartou, úvodní buly bude vhozeno v 17:20. Utkání sledujeme on-line.

Zbrusu nová třinecká Werk aréna, kterou Oceláři otevřeli před sezonou, hlásila už dopoledne vyprodáno. Zápas bude sledovat 5 200 diváků.

V Třinci je po hokeji obrovský hlad a není se vůbec čemu divit. Oceláři v letošní sezoně extraligovou konkurenci válcují a vedou tabulku základní části s náskokem šesti bodů. Oceláři v dosavadních 12 zápasech nasbírali 31 bodů, což je absolutní klubový rekord v počtu nasbíraných bodů za jednu čtvrtinu soutěže.

Třinec vs. Pardubice, hokejová extraliga
Třinec vs. Pardubice, hokejová extraliga | Foto: Lukáš Filipec

Ani Sparta si nevede špatně. Spolufavorit soutěže měl pomalejší rozjezd, ale od poloviny září prohrál pouze dvakrát a shodou okolností pokaždé 0:1. Nejprve ve Zlíně a naposledy v minulém kole ve šlágru doma s Litvínovem. Na rozdíl od Třince se však Spartě dařilo v hokejové Lize mistrů, kde jako jediný český tým Sparta postoupila do play off.

TELH, Sparta-Liberec: Tomáš Rolinek
TELH, Sparta-Liberec: Tomáš Rolinek | Foto: CPA Eduard Erben

Sparta je před dnešním zápasem pátá a na vedoucí Oceláře ztrácí rovných deset bodů. Papírově proti ní ale hraje i dosavadní super forma Ocelářů, kteří vyhráli posledních osm zápasů v řadě za plný počet bodů. Třinec zároveň už 135 minut neinkasoval a z posledních pěti odehraných zápasů má skóre 20:1. Na jeho ledě navíc létos dokázaly zvítězit jen Vítkovice.

Do brány Třince by se měl po jednozápasové pauze na odpočinek vrátit gólman Šimon Hrubec, který jasně ovládá brankářské statistiky soutěže a soupeři mu nedali gól už 182 minut - více o formě Hrubce a jeho soupeření s Pavlem Francouzem o místo v bráně hokejové reprezentace čtěte ZDE.

ELH, Sparta - Třinec: Šimon Hrubec
ELH, Sparta - Třinec: Šimon Hrubec | Foto: CPA Eduard Erben

Sparta si dnes bude muset dávat pozor i v případě, že budou Oceláři faulovat. Třinec se totiž při své současné formě může pochlubit i jednou zvláštní raritou: Oceláři jsou nejvíce vylučovaným týmem soutěže, ale v oslabení inkasovali jen šestkrát, přičemž rovných osm gólu sami vstřelili. Třinec se na střílení branek v oslabení zaměřuje. Dal v něm už více branek, než rovná polovina týmu soutěže ve vlastní přesilovce - více čtěte ZDE.

Obránce Sparty Michal Barinka říká, že Sparta nesmí v Třinci bláznit. Jaký je tedy klíč k úspěchu? "Perfektní hra a žádné zbytečné fauly. Dávají hodně gólů a málo jich dostávají. Byla by sebevražda tam jet hrát nějaký hurá hokej."

HC Oceláři Třinec: Hrubec (Hamerlík) – Klesla (C), Roth, M. Doudera, Galvas, Linhart, Nosek, Trončinský – Dravecký, Kreps, Jašek – Adamský, Polanský (A), Irgl – Orsava, Žejdl, Rákos – Kindl, Růžička, Cienciala

Logo HC Oceláři Třinec
Logo HC Oceláři Třinec | Foto: Aktuálně.cz

HC Sparta Praha: Novotný (Staňa) – Barinka, Hrbas, Polášek, Piskáček, Mikuš, Ďaloga, Pilař (A) – Rolinek (C), Pech, Kumstát – Buchtele, Hlinka (A), Přibyl – Sabolič, Cingel, Klimek – Černoch, Volek, Dvořáček

Logo hokejové Sparty.
Logo hokejové Sparty. | Foto: Aktuálně.cz

V bráně dnes skutečně bude Šimon Hrubec, který útočí na extraligové milníky. Pokud dnes vydrží neinkasovat alespoň osmnáct minut, dostane se mezi deset brankářů, kteří v historii extraligy neinkasovali rovných 200 minut. A pokud by náhodou Hrubec přidal další nulu, dostal by se na dohled historickému rekordu Vladimíra Hudáčka, který v sezoně 99/2000 neinkasoval 262 a 51 vteřin.

Zlín - Třinec (Okál, Hrubec)
Zlín - Třinec (Okál, Hrubec) | Foto: Lukáš Drštička

V Třinci je vše připraveno. Werk aréna je až pod strop plná, první vzájemný zápas dvou největších favoritů na zisk mistrovského titulu za pár okamžiků začne.

1

Utkání právě začalo.

1

Třinec začal aktivně a hned v první minutě vybojoval přesilovou hru. Obránce Piskáček za bránou srazil Polanského a dostává dvě minuty.

2

Přesilovka končí rychle. Sám Polanský projel brankovištěm a trefil gólmana Novotného, který padá k zemi. Polanský dostává dvě minuty za nedovolené bránění a bude se pokračovat ve čtyřech na obou stranách.

3

Sparta si ve čtyřech vytvořila obrovský tlak a Třinec měl obrovské štěstí. Nejprve ránu od modré zastavila horní tyč, následně Hrubec vychytal ránu Barinky z mezikruží.

4

Sparta je aktivnější, už se hraje v pěti na obou stranách a Třinec musí stále bránit.

5

Sparta stále drží puk na hokejkách a domácí mají s jejím pohybem problémy. Šimon Hrubec nakonec raději přikryl puk a přerušil hru.

7

Hraje se hodně urputný hokej a gólmani zatím nejsou tolik v permanenci. Rozhodčí pískají Spartě zakázané uvolnění.

8

Oceláři propadli na útočné modré a Petr Kumstát jel sám na bránu, Šimon Hrubec ho vybruslil a nájezd chytá!

9

Po delší době musel těžký zákrok vytáhnout gólman Sparty, od modré pálil tvrdě Nosek.

10

Rostislav Klesla zahákoval Rolinka zrovna ve chvíli, kdy se sparťan snažil vystřelit. Sparta bude hrát přesilovou hru.

11

Minuta přesilovky je ale pryč a Třinec už dvakrát vyhodil puk do bezpečí. Sparta marně dobývá útočnou třetinu.

11

Až teď Polášek pálil od modré těsně vedle, následně však Třinec znovu vyhodil přes všechny čáry.

13

Třinecký junior Lukáš Jašek málem využil zmatků v obraně Sparty, obránci ale stačili jeho ránu z mezikruží srazit vedle brány.

13

Přesilovku si teď zahraje Třinec. Fauloval Daniel Přibyl.

15

GÓÓÓL! Sparta vede 1:0! Sparta udeřila v disciplíně, ve které je Třinec nejlepší. A to ve vlastním oslabení! Kreps pokazil v útočném pásmu přihrávku a Lukáš Pech vyrazil do přečíslení, v němž dobře našel Petra Kumstáta a ten propálil přesunujícího se Hrubce! Třinecký gólman dostal gól po 197 minutách a 28 vteřinách. Chyběly mu necelé tři minuty k tomu, aby se jako desátý gólman v historii soutěže dostal nad 200 minut bez inkasovaného gólu.

TELH, Slavia-Sparta: radost Sparty
TELH, Slavia-Sparta: radost Sparty | Foto: CPA Eduard Erben
17

Třinec po inkasované brance není ve své kůži a Sparta málem přidala další. Akci zachránil Šimon Hrubec, který kopl do brány a vychýlil její konstrukci. Dostává dvě minuty za zdržování hry a Sparta bude hrát přesilovku.

18

Sparta dlouho kombinovala, ale nestřílela. A tak Linhart při první příležitosti puk vyhodil a Třinec může střídat.

19

Třinec už je kompletní, ale zapomněl na Přibyla, který z mezikruží pálil těsně nad.

20

Hrubec musel řešit další zmatky ve svém brankovišti. Puk po ráně Saboliče skákal u jeho betonů, ale obránci mu včas pomohli.

20

První třetina skončila.

Šlágr extraliy zatím vyznívá jednoznačně lépe pro Spartu, která zaskočila Třinec rychlým pohybem a byla lepší, takže zaslouženě vede 1:0. Ve vlastním oslabení se trefil Petr Kumstát. Třinec si žádnou vyloženou akci nevypracoval, naopak mohl prohrávat ještě více: Šimona Hrubce jednou zachránila i tyč.

21

Druhá třetina začala.

22

Třinec začal aktivně a donutil Spartu už podruhé zahrát zakázané uvolnění.

22

Adamský tvrdě a hlavně čistě přimáčkl Pecha k mantinelu. Sparťan se těžce zvedá z ledu, Werk aréna tleská a Třinec má po následném nahození Irgla útočné pásmo.

24

V první třetině byl poměr střel na bránu 5:4 a ani v té druhé se nehraje nijak ofenzivní hokej. Oba týmy výborně brání a Třinec, který se snaží více hrát, marně překonává modrou čáru.

25

Trončinský střílel od modré a Novotný měl s tečovanou střelou velké problémy.

27

Třinec má přesilovku. Lukáš Pech v útočném pásmu nechtěně zasekl hůl do výstroje Polanského a dostává dvě minuty za hákování.

27

GÓÓÓL! Třinec srovnává na 1:1! Oceláři využili přesilovku bleskurychle. Úplně volný Daniel Rákos totiž na brankovišti dorazil do prázdné brány střelu Milana Doudery.

29

Třinec je na koni. Irgl pálil z pravého kruhu těsně nad.

31

Třinec přidal na plynu a bude hrát další přesilovku. Michal Barinka v rohu podrazil Marka Růžičku.

31

Žejdl centroval před bránu, kde stál znovu Rákos. Novotný vyráží!

31

Třinec měl tlak a teď se zlobí, protože bránu teď při zákroku posunul gólman Novotný a Werk aréna píská. V první třetině dostal za zdržování hry dvě minuty Šimon Hrubec, ale teď je v tom sparťan nevinně a rozhodčí už také nařizují pořadatelům, aby vyvrtali díry na kolíky hlouběji.

32

Pozor, Sparta špatně střídala a jde do tří! Třinec bude hrát dvojnásobnou početní výhodu 36 vtřetin.

33

Sparta všechny rány obětavě zblokovala. Novotný ještě neměl zákrok a hosté už brání ve čtyřech.

34

Nosek od modré z první trefil obětavého Klimka a tento moment nejlépe vystihl třineckou přesilovku. Oceláři gólmana Sparty v podstatě neohrozili, hostující obránci všechny rány zblokovali a zaslouží si za tohle oslabení podtrženou jedničku. Už se hraje pět na pět.

35

Přesilovku jde hrát teď Sparta. Mladík Lukáš Jašek totiž trefil soupeře do obličeje a dostává dvě minuty za hru vysokou holí.

36

Klimek si mezi kruhy poklepal o led a dostal puk přímo na čepel, Hrubec máchl lapačkou do prázdna a pak si ulevil. Puk letěl těsně nad!

37

Třinec je kompletní a má puk.

39

V pěti se dnes moc nehraje. Přesilovou hru teď chystá zase Třinec, protože Adam Polášek v ložence stáhl k ledu Jakuba Orsavu.

40

Sparta ale dobře brání. Novotný ani toto oslabení práci žádnou neměl.

40

Druhá třetina skončila.

Šlágr extraligy je po dvou třetinách nerozhodný 1:1 a v Třinci nás čeká ještě velké drama. Oceláři byli ve druhé třetině lepší tým a zaslouženě vyrovnali, jenže Sparta pak ubránila několik oslabení a zůstává dál ve hře. Třetí třetina začne přibližně v 19:04.

Střely na branku jsou po dvou třetinách 13:10. I to ilustruje, že týmy dnes hrají hodně opatrně.

41

Třetí třetina začala.

41

Třinec jde hrát hned na začátku třetiny přesilovku. Jan Piskáček podrazil Polanského a už sedí na trestné lavici.

42

Jenže přesilovka končí ještě rychleji než v první třetině. Lukáš Žejdl projel kolem brankoviště a podrazil nohu gólmana Sparty. Dostává dvě minuty za nedovolené bránění a jde se hrát ve čtyřech.

42

A vylučuje se dál. Třinec jde do tří, Sparta bude hrát výhodnou přesilovku 4 na 3. Za hákování Hlinky, který si rovnal puk ke střele, míří na trestnou lavici Jakub Orsava.

43

Jenže Třinec ve třech Spartu ještě k ničemu nepustil a už se hraje v pěti na obou stranách.

44

Třinec se v pěti vrhl do útoku a Novotný měl moc práce. Nejprve tak tak udržel puk před brankovou čárou po sérii dorážek, pak měl štěstí, že ho teč Rákose trefila do náručí.

46

Hokej začíná mít obrovský náboj! Hra se přelévá ze strany na stranu a po sérii několika sporných zákroků už začínají s hráči cloumat emoce. Třinec získal útočné pásmo, vhazuje se před Novotným.

47

Hra je přerušena. Lukáš Pech a Marek Ďaloga se v útočném pásmu nepříjemně srazili hlavami a zůstali ležet na zemi.

49

Sparta teď zatlačila Oceláře a ti vyhazují jen na zakázané uvolnění.

50

Deset minut před koncem zápasu je stav 1:1 a stále se hraje hodně houževnatý hokej spíše u mantinelů než před brankami obou týmů.

52

Hrubec měl štěstí, puk ho po několika odrazech před bránou trefil do masky. Teď má navrch Sparta.

54

Zbyněk Irgl dnes není moc vidět, ale teď ve středním pásmu přebral puk a vplné rychlosti se z pravého křídla dostal ke střele. Novotný vyráží.

54

Třetí formace Třince Rákos, Žejdl, Orsava zamkla Spartu, ale Novotný drží!

55

V tlaku pokračovala i Polanského lajna, Novotný nakonec dokázal přerušit hru po střele Adamského.

55

Jenže v době, kdy Třinec stupňoval tlak, přichází hloupý faul Daniela Rákose. Třinecký útočník trefil do obličeje Michala Barinku a Oceláři budou hrát oslabení.

56

Hrubec chytá tvrdou střelu od modré.

56

GÓÓÓL! Sparta vede 2:1! Sparta v přesilové hře nádherně vyšachovala Oceláře a po akci na jeden dotek zakončoval Daniel Přibyl z mezikruží do odkryté části brány!

57

Jaroslav Hlinka vybojoval puk a střílel z levého křídla, Hrubec byl pozorný.

57

Třinec měl problémy s rozehrávkou a nakonec se do pásma dostal úplně zadarmo. Polášek totiž nepochopil útočníky a poslal rozehrávku na zakázané uvolnění.

59

Čas Třinci utíká a domácí nemohou získat pásmo. Do konce zbývá minuta a půl.

59

Ale pozor. Petr Kumstát chytil hůl Douderovi a dostává dvě minuty. Třinec samozřejmě bere oddechový čas. Do konce zbývá 61 vteřin a Oceláři to pravděpodobně zkusí bez brankáře.

Hrubec už sedí na střídačce. Třinec se po oddechovém čase řadí k buly v šesti lidech.

60

S Třincem už to vypadá zle. Rolinek odvezl puk ven z pásma, pošetřil hodně vteřin a Oceláři zahráli při návratu zpět ofsajd. Do konce zápasu zbývá dvacet vteřin a vhazuje se ve středním pásmu.

60

Utkání skončilo. Sparta vyhrála v Třinci 2:1!

Je konec. Sparta vítězí v Třinci 2:1. Oceláři ještě v závěru získali pásmo, jenže Orsavovi při střele přeskočil puk hůl a sparťané následně zvedali ruce nahoru. Jsou teprve druhým týmem v této sezoně, který dokázal získat v Třinci všechny tři body. A je třeba říct, že zaslouženě. Oceláři odehráli lépe jen druhou třetinu, jinak měla Sparta více ze hry.