Finsko
0:2
Kanada
12. McDavid (Duchene), 60. Duchene

Dobrý den, vítejte u online přenosu z finále hokejového mistrovství světa. Od 19:45 se v něm utká Finsko s obhájcem titulu Kanadou.

Zhruba za pětačtyřicet minut odstartuje poslední utkání letošního světového šampionátu v Moskvě. V souboji o zlato vyzvou doposud neporažení Finové obhájce titulu z Kanady a velké finále slibuje velice vyrovnanou bitvu.

MS 2014, Finsko - Kanada: Leo Komarov a  Jyri Marttinen
MS 2014, Finsko - Kanada: Leo Komarov a Jyri Marttinen | Foto: Roman Kučera

Sestava Finska

Koskinen (Saros) – Hietanen, Jaakola, Pokka, Lindell, Kivistö, Ohtamaa – Komarov, Koivu, Granlund – Laine, Barkov, Jokinen – Aho, Koskiranta, Pyörälä – Rantanen, Sallinen, Pihlström – Pulkkinen, Lajunen

Sestava Kanady

Talbot (Pickard) – Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba – Duchene, McDavid, Marchand – Stone, Scheifele, O'Reilly – Perry, Brassard, Hall – Gallagher, Reinhart, Jenner – Domi

Play off

19. 5. Finsko – Dánsko 5:1 (čtvrtfinále)

21. 5. Finsko – Rusko 3:1 (semifinále)

MS 2016, Rusko-Finsko: finská radost (Jussi Jokinen)

Play off

19. 5. Kanada – Švédsko 6:0 (čtvrtfinále)

21. 5. Kanada – USA 4:3 (semifinále)

MS 2016, Kanada-USA: Ryan Elli slaví gól
MS 2016, Kanada-USA: Ryan Elli slaví gól | Foto: Reuters

Rozhodčí: Wehrli (SUI), Gofman – Lazarev (oba RUS), McIntyre (USA)

Finové ve včerejším semifinále sice od třetí minuty s domácí sbornou prohrávali 0:1. Hráči Suomi ale zápas dokázali otočit ve svůj prospěch a po skvělém taktickém výkonu nakonec vyhráli 3:1 a zaslouženě postoupili.

Na druhé straně Kanada sice měla v semifinále s USA výborný vstup do utkání a vedla po první třetině 2:0, Američané ale ve druhém dějství dokázali vývoj utkání obrátit na 3:2. Obhájci titulu však poté zapnuli znovu na vyšší obrátky, ještě do přestávky dokázali vyrovnat a v závěrečné třetině si došli pro postup, když nakonec zvítězili 4:3.

Kanada touží po obhajobě, v sázce je 26. titul z mistrovství světa. Vedoucí Rusové jich mají 27. Stáhnout odvěkého rivala na jeho půdě, to by byl slušný počin. Finové ale postaví těžkou překážku, o čemž Kanaďané vědí. Zámořský tým totiž má v paměti jasnou porážku 0:4 ze skupinové fáze.

MS 2016, Kanada-USA:  Derick Brassard slaví gól
MS 2016, Kanada-USA: Derick Brassard slaví gól | Foto: Reuters

"Dobře bránili a těžili z toho, že jsme ztráceli puky. Toho se teď musíme co nejvíc vyvarovat," poznamenal talentovaný útočník Kanady McDavid. Kouč zámořské velmoci Bill Peters zase předpovídá: "Nějaká střídání vyjdou lépe nám, nějaká jim. Určitě přijdou zvraty. Důležitá bude disciplinovanost. Musíme dobře začít a od toho se pak odrazit." Více ZDE.

Hokejisté Suomi vyhráli na mistrovství všech devět zápasů, v základní skupině zdolali snadno i dnešního finálového soupeře. Finům se v případě vítězství navíc může podařit historický počin, a to ovládnout v jediném roce všechny kategorie MS. Suomi slavili zlato na osmnáctkách i na juniorském šampionátu. Tohle se ještě nikomu nepovedlo, dokonce ani Kanadě. "Bylo by to vážně úžasné. Už teď je vidět, že finský hokej je na tom dobře, což je skvělé," řekl dvougólový střelec včerejšího semifinále proti Rusku Sebastian Aho. Právě Aho ještě společně s Patrikem Lainem byli v kádru Suomi u posledního zlata ze světového šampionátu juniorů.

MS 2016, Rusko-Finsko: finská radost (Sebastian Aho)
MS 2016, Rusko-Finsko: finská radost (Sebastian Aho) | Foto: Reuters

Kanadské bodování

Finsko: Patrik Laine 12 (7+5), Mikael Granlund 12 (4+8), Mikko Koivu 10 (4+6)

Kanada: Derick Brassard 11 (5+6), Mark Stone 10 (4+6), Taylor Hall 9 (6+3)

MS 2016: Patrik Laine (Finsko)
MS 2016: Patrik Laine (Finsko) | Foto: ČTK

Urolbujete led dřív, než zazní siréna? Zkraťte si čekání na zápas. Hrajte ZDE.

Hokejisté už jsou na ledové ploše. Finský tým finále odehraje v bílých dresech, Kanada v červeném.

Finále právě začalo!

1.

Po prvním útoku Kanady je hra přerušena, puk končí po odrazu v hledišti.

1.

Kanaďané se usadili v útočném pásmu. Rielly nahazoval od modré čáry, Koskinen si připsal první svůj zákrok.

2.

Komarov se podél pravého mantinelu přes kanadské obránce neprosadil. Dopředu míří opět hokejisté javorového listu.

2.

Hall mířil po přechodu přes modrou čáru nad lapačku Koskinena, finský brankář svůj tým opět podržel.

3.

Střela Rantanena sražena do rohu kluziště, ani nyní Talbot zasahovat nemusel.

3.

Dumba nastřelil puk podél mantinelu do útočné třetiny, u kotouče jsou ale jako první hráči Suomi.

4.

Kanaďané přeci jen ještě získali kotouč po dobrém presinku v pásmu Finska. Po nádherné kombinaci byl Scheifele blízko první brance, od zakončení byl ale na poslední chvíli odstaven!

4.

Začátek utkání patří Kanadě. Koskinen ve svém brankovišti musel opět předvést své umění.

5.

Ohtamaa dobře pokryl kotouč v útočném pásmu, po něm mohl zahrozit Granlund, Kanaďané ho ale ke střele nepustili.

6.

Kivistö prudce vypálil od modré čáry, ale minul. Finové poprvé výrazněji zahrozili. Protiútok Kanady zastavuje ofsajd.

6.

McDavid to zkoušel individuálně, jeho bekhendové zakončení na přední tyč si ale Koskinen pohlídal.

7.

Kanaďané předvedli slušný zámek. Duchene střílel do ramena Koskinena, posléze se ještě snažil dorážet McDavid, finský brankář mu to ale nedovolil.

7.

Po zásahu Koskinena je tady první komerční přestávka. Střely na branku: 0 - 7

8.

Kanaďané opět zavřeli Finy v obranném pásmu a střílí ze všech pozic, poslední rána Stona jen těsně minula pravou tyč. Finové se osvobozují zakázaným uvolněním.

8.

Ani nyní se Finům v útočném pásmu nepodařilo vyslat na Talbota přímý pokus na branku. Na druhé straně vjel do ofsajdu Hall.

9.

Jokinen nahodil do útočného pásma kotouč z poloviny hřiště, puk odražený od mantinelu ale Barkov na modré nezachytil.

9.

Střela Ceciho si ke Koskinenovi nenašla cestu, dobře zasáhla finská obrana.

10.

Jenner vyhodil kotouč z obranného pásma přímo do obličeje svého spoluhráče Duchena. Kanadský útočník ale bude v pořádku.

10.

Talbot si počkal na svůj první zákrok do desáté minuty. Rantanen dravě vjel do pásma Kanady a pokusil se Talbota překonat křižnou střelou, kanadský brankář chytil puk do lapačky.

11.

Scheifele dvakrát po sobě vypálil z dobré pozice, obě rány mu ale zablokoval obětavý Pyörälä!

12.

Po souhře Kanady střílel od modré Ellis, Finové opět dobře střelu zablokovali.

12.

Kanada vede 1:0! Obhájci titulu jdou po zásluze do vedení! Talentovaný McDavid se dočkal své první branky na šampionátu v pravou chvíli, před brankovištěm zpracoval šikovně neposedný kotouč a rychlým blafákem ho dopravil pod horní tyč!

13.

Kanaďané dále tlačí svého soupeře. Koskinen měl ve svém brankovišti plné ruce práce.

13.

Tlak Kanady je ale otupen útočným faulem. Na trestnou lavici usedl Jenner a Finsko bude mít po komerční přestávce přesilovku. Střely na branku: 2 - 9

14.

Finové se rychle usadili v útočném pásmu a rozjeli přesilovkovou souhru.

14.

Granlund přenesl hru na druhou stranu, Aho si ale na ránu z první nevěřil. Kanaďané po chvíli vyhodili puk přes všechny čáry.

15.

Finové jsou opět s pukem v pásmu Kanady, Barkov ale vyprodukoval na Talbota jen slabou střelu, se kterou neměl kanadský brankář problém.

15.

O poznání nebezpečnější byla rána od modré čáry, před brankou ještě clonil Talbotovi dobře Barkov, ani to ale k vyrovnávací trefě nevedlo.

15.

Kanaďané po vyhraném buly vyhazují a navíc už hrají v plném počtu.

16.

Z ničeho nic se ocitl sám před brankou po krásné přihrávce od mantinelu Laine, dlouhým blafákem to nemyslel zle, Talbot ho ale vychytal betonem!

17.

Kanada dlouho hledala cestu do útočného pásma přes dobře postavené Finy, nakonec se jí to ale na třetí pokus povedlo.

18.

Proběhl dlouhý souboj v rohu mantinelu v pásmu Finska, po kterém se stal ale vítězem Jokinen. Finsko míří dopředu.

18.

Jokinen po rychlém protiútoku zkoušel kotouč do branky dostat bekhendem, Talbot utěsnil prostor u své bližší tyče.

19.

Aho na krátkou chvíli zachytil rozehrávku Kanady od její branky, Ellis ale drobnou chybu parťáka z obrany dokázal rychle napravit.

19.

Kanada už není tak dominantní, Finové se začínají probouzet. Talbot má další zákrok po střele Koskiranty.

20.

Nyní ale musel řešit situaci před brankovištěm opět Koskinen. Po střele Marchanda přikryl kotouč v lapačce a posléze mezi Marchandem a Komarovem nastala krátká potyčka.

20.

Komarov a Marchand jsou potrestáni menšími tresty. Diváci uvidí hru ve čtyřech.

20.

McDavida zastavil v rozletu Ohtamaa. Následná střela Kanady už přišla po siréně.

První třetina právě skončila.

Statistiky po první třetině

Střely na branku: 7 - 10

Vhazování: 10 - 7

Vyloučení: 1 - 2

Kanaďané hned po úvodním vhazování ukázali, jak moc chtějí obhájit titul světového šampiona a vypracovali si nápor v útočném pásmu. Zámořský celek byl aktivní ve střelbě a pálil ze všech pozic. Koskinen ve finské brance ve spolupráci s obětavými spoluhráči z pole odolával do dvanácté minuty. Talentovaný McDavid se prosadil poprvé na šampionátu v pravou chvíli. Před brankovištěm dokázal kanadský mladý útočník šikovně zpracovat neposedný kotouč, rychlým blafákem jej dopravil pod horní tyč a Kanada po zásluze vedla.

Tlak Kanady otupil až faul z její strany. Finové se v přesilové hře nastartovali ke zlepšenému výkonu, krátce po vypršení trestu se zjevil po krásné přihrávce od mantinelu sám před Talbotem Laine, kanadský brankář ho ale dokázal skvěle vychytat betonem.

Právě začala druhá třetina.

21.

Ještě minutu se bude hrát ve čtyřech. Hall poslal na uvítanou do druhé třetiny Koskinenovi pozdrav z pravé strany, finský brankář vyráží.

22.

Koivu objel s pukem na holi kanadskou branku, volného spoluhráče nenašel, a tak zakončil sám. Mířil však nepřesně.

22.

Oba týmy už jsou v plném počtu. Hietanen vystřelil z první z pravého kruhu, Talbot vyráží betonem.

23.

Talbot musel opět zasahovat, Finové nastoupili do druhé třetiny lépe. Hra se ale nyní stěhuje na druhou stranu do jejich pásma.

23.

Dumba vypálil po vyhraném vhazování, Koskinen ale měl dobrý výhled a jeho pokus chytá. Nedopustil ani dorážku Marchandovi.

24.

Hietanen našel rozjetého Jokinena ve středním pásmu, Kanaďané se ale stačili rychle vrátit a obrali ho o kotouč.

24.

Obratný Granlund se po spolupráci s Komarovem natlačil před branku soupeře, k zakončení se už ale nedostal.

25.

Ohtamaa přitlačil na mantinel Brassarda, Kanaďané se ale po chvíli dokázali usadit v útočném pásmu a kombinují.

26.

Koskinen si našel kotouč vypálený od modré čáry a schoval ho v lapačce. Vhazovat se bude po jeho pravici.

26.

Finové se po delší pasáži kanadského obléhání dostali ze svého pásma do střední třetiny a mohou vystřídat.

27.

McDavid nabral rychlost podél pravého mantinelu. Po něm vybruslil před branku Marchand, který dokázal vystřelit, Koskinen si připisuje úspěšný zákrok.

28.

Kanaďané pokračovali v náporu, po tvrdé střele od modré čáry má puk v lapačce Koskinen. Následuje komerční přestávka. Střely na branku: 9 - 15

28.

Laine vedl akci po pravé straně, obránce Tanev mu ale sebral kotouč.

29.

Nahození od modré čáry Lindella si cestu k brance nenašlo. Kanada mířila do rychlého protiútoku, Hall si navedl kotouč na osu hřiště a trefil Koskinena do plastronu.

29.

Nyní se Kanadě nepovedla rozehrávka od branky, po zakázaném uvolnění se bude hra vracet před Talbota.

30.

A následně se Kanaďané dopustili dalšího prohřešku při zakládání útočné akce, tentokrát je zastavil ofsajd.

30.

Matheson zahrozil z pravé strany, Koskinen má další zákrok. Formace Kanady už byla dlouho na ledě, po nahození za branku Koskinena míří střídat.

31.

Po icingu Finska opět Kanada přitlačila soupeře v jeho obranném pásmu. Zakončit se Kanadě ale nepodařilo, Finové vytlačili hru do středního pásma.

32.

Střela Lindella od modré skončila na zadním mantinelu. Finové se se v útočné třetině moc dlouho neohřáli.

33.

Scheifele přihrával zpoza brány mezi kruhy O'Reillymu, ten z první prudce vypálil, z dobré příležitosti ale brankový prostor minul! Následuje komerční přestávka. Střely na branku: 9 - 19

33.

Hall hledal prudkou přihrávkou od mantinelu Perryho, kotouč ale jen prolétl brankovištěm na protilehlou stranu.

34.

Aho si svými kličkami v útočném pásmu na Kanaďany nepřišel. Kanada opět útočí a má ve hře znovu navrch.

35.

Komarov podrazil Gallaghera a odjíždí na trestnou na dvě minuty. Kanada si zahraje přesilovku.

35.

Finové byli úspěšnější na vhazování a vyhodili puk přes všechny čáry. Následná útočná akce Kanady skončila v ofsajdu.

35.

Brassard tvrdě vypálil z levého kruhu, jeho střelu přizvedl do ochranné sítě Pyörälä

36.

McDavid si vybral ze své pravé strany před brankou Halla, ten z otočky dokázal zakončit, Koskinen ale betonem vyrazil.

37.

Kanada si v početní převaze nedokázala vypracovat nějakou větší příležitost. Finové jsou kompletní.

37.

O'Reilly vybojoval svůj nahozený kotouč do útočného pásma, po něm pálil z dobré pozice jeden z Kanaďanů, ten ale minul.

37.

Ellisovo nahození od modré čáry ukořistil Koskinen. Po jeho zásahu mu sekl do lapačky Scheifele, což neuniklo rozhodčímu. Finsko bude hrát přesilovou hru.

38.

Kanada rychle dostala puk vyhozením přes všechny čáry za branku Koskinena. Finsko musí začít ze svého pásma.

38.

Kanada se opět osvobodila, do šance se navíc v oslabení tlačil Jenner, jeden z Finů se ale stačil včas vrátit a znemožnit mu zakončení!

39.

I Finové si vypracovali po přesilovkovém zámku velikou příležitost! Talbot ale fantastickým zákrokem podržel svůj tým, když vytěsnil střelu Koskiranty z předbrankového prostoru!

40.

Kanada je v plném počtu. Závěr přesilovky se ale Finům povedl.

Právě skončila druhá třetina.

Statistiky po druhé třetině

Střely na branku: 11 - 23

Vhazování: 15 - 20

Vyloučení: 2 - 3

Ve druhé části se Kanada postupem času vrátila zpět ke své hře z úvodních minut utkání. Finové se museli v obranném pásmu pořádně ohánět, do vyloženější příležitosti ale soupeře nepouštěli.

Nejzajímavější chvíle na obou stranách nastaly v prostřední třetině až pár minut před další přestávkou. Jenner svůj samostatný únik v oslabení ale nestačil včas zakončit, v pokračující přesilovce Finska měl výbornou možnost vyrovnat Koskiranta. Po přihrávce Jokinena ale sám před Talbotem nedokázal dostat puk přes jeho beton.

Začala třetí třetina.

41.

Hra se ihned přestěhovala ke Koskinenovi. Ten musel zasahovat po střele O'Reillyho po vyhraném vhazování Kanady.

41.

Se střelou Jokinena neměl na druhé straně Talbot problém, kanadský brankář zasáhl svými betony.

42.

Kanaďané si několikrát dobře vyměnili kotouč v útočném pásmu, nakonec vypálil od modré Ellis, Koskinen vyráží do rohu kluziště.

43.

Finové po delší době získali kotouč na své hole, Lindell vypálil z velké dálky mimo kanadskou bránu.

43.

Střela Komarova už byla o poznání více nebezpečná, Talbot ji ale schoval do rukavice a přerušuje hru.

44.

Reinhartovu přihrávku zpoza brány na Gallaghera zablokoval na poslední chvíli Jaakola.

44.

Scheifele tvrdě narazil na mantinel Jokinena. Finský útočník se po něm zle podíval. Finové nahazují za branku Kanady a střídají.

45.

Aho byl zahákován Stonem, finský mladík ale podle rozhodčího pád přifilmoval, a tak zamířil na trestnou i on. Bude se hrát 4 na 4.

45.

Hra ve čtyřech prozatím více vyhovuje Kanaďanům. Zámořský celek zakončil po dobré souhře na Koskinena, ten vyráží.

46.

Ellis vyprodukoval další svou tvrdou ránu od modré čáry, Koskinen zasáhl vyrážečkou!

46.

Probíhá střídání na obou stranách. Finové vyčkávají se svou rozehrávkou od branky Koskinena.

47.

Rielly dělovkou trefil brusle Pokka, oba týmy hrají v plném počtu. Po přerušení hry probíhá komerční přestávka. Střely na branku: 13 - 28

47.

Domi se k zakončení neprotlačil, před atakujícím Perrym Koskinen raději přikrývá kotouč a přerušuje hru.

48.

Finům se nedaří probojovat k příležitostem, problémy mají i se založením útoku. Kanada dobře napadá jejich rozehrávku.

49.

Kanada je i úspěšnější v osobních soubojích, po jednom z nich pálil od modré čáry Ellis, Koskinen vyráží.

50.

McDavid, jediný střelec finále, obkroužil branku Finska a z bekhendu poslal puk na Koskinena. Jeho střela ale šla mimo.

50.

Ránu Jennera od levého mantinelu schoval Koskinen v lapačce. To ale nyní Kanadě stačí. Hru drží převážně v útočné třetině a mají ji pod kontrolou.

51.

Lindellovu střelu od modré vykopl bruslí Brassard do rohu kluziště. Talbot zasahovat nemusel.

52.

Barkov se prodral do útočného pásma a posunul kotouč do strany na Laineho. Ten v klíčové fázi při střele zlomil hůl.

52.

Jaakola nahodil kotouč na Talbota a vybojoval vhazování v útočné třetině. Talbot přerušuje hru.

53.

Pokka svou střelu namířil do chráničů dobře postaveného Kanaďana. Kanaďané vytlačili Finy s pukem do střední třetiny.

54.

Kanada výborně brání. Drobnou chybu v rozehrávce Kanady nedokázal včas zakončit Barkov. Ceci byl u něj včas.

55.

McDavid vybídl ke střele Marchanda, ten ale nezamířil přesně. Kanada se nicméně zmocnila puku u mantinelu a dále kombinuje.

55.

Koskinen podržel kotouč u ledu, jeho tým potřeboval vystřídat. Následuje komerční přestávka. Střely na branku: 15 - 32

56.

Perry hledal před brankou Brassarda, k tomu se ale kotouč přes finské hole nedostal.

56.

Hall pošetřil čas pro Kanadu, puk poslal na dozadu ke svým obráncům a míří střídat.

57.

Kanada aktivní hrou nepouští Finy vůbec do svého pásma. Zámořský tým po celé utkání drží soupeře daleko od své brány.

57.

Po ofsajdu Finska se bude vhazovat ve středním pásmu, Aho byl při přechodu modré čáry příliš rychlý.

58.

Ani Laine nedokázal puk v útočné třetině podržet na delší dobu, Kanada nedovoluje Finsku odvolat brankáře.

59.

McDavid obral o kotouč Laineho a vyslal do šance Marchanda, po jeho střele zasáhl lapačkou Koskinen.

59.

Koskinen spěchá ze své brány na střídačku, puk má ale ve svém pásmu v moci Kanada!

60.

Finové se konečně dostali k náporu. Jaakola ale pálil od modré nepřesně.

60.

Do konce třetí třetiny zbývá osm sekund, vhazovat se bude před Talbotem v pásmu Kanady. Finsko si bere oddechový čas.

60.

Kanada vede 2:0! Kanaďané zvládli klíčový souboj na vhazování a Duchene se trefil z poloviny hřiště do prázdné finské branky! Javorový list obhájí titul mistra světa!

60.

Kanaďané už naskákali ze střídačky na led. Musí se ale ještě dohrát necelá sekunda zápasu.

60.

Nyní už Kanaďany z ledové plochy nikdo nevyžene! Kanaďané slaví zisk zlatých medailí!

Konec finále.

Statistiky zápasu

Střely na branku: 16 - 33

Vhazování: 18 - 33

Vyloučení: 3 - 4

Na ledě nyní probíhá závěrečný ceremoniál. Za malou chvíli zvedne Kanada po roce nad hlavu titul pro mistra světa.

Kanada byla ve finále lepším týmem, utkání měla celou dobu pod kontrolou a Finům nedovolila větší příležitost. Vítězství potvrdil sekundu před koncem trefou do prázdné brány Duchene.