Česko
0:3
Slovensko
19. Kabáč, 55. Cehlárik, 60. Réway

Hokejoví junioři mají po deseti letech velkou šanci postoupit mezi čtyři nejlepší týmy mistrovství světa. Čtvrtfinálová bitva se Slovenskem začíná v Montrealu ve 23:00, vítejte u sledování on-line reportáže.

Češi se do čtvrtfinále prokousali krkolomě. Po fatálním startu do turnaje a dvou porážkách museli ostudu v podobě pádu do bojů o záchranu odvracet výhrami nad Dánskem a Ruskem. To se povedlo a Češi jsou rázem velmi reálně ve hře o medaile, na které čekají stejně dlouho jako na postup do semifinále mistrovství světa. Už deset let.

Dnes mají Češi skvělou šanci prolomit alespoň zakletou čtvrtfinálovou bránu. Díky druhému místu v základní skupině jim v cestě stojí hratelní Slováci, kteří jsou v tomto utkání bráni za outsidery.

Slováci v základní skupině A na úvod dostali výprask 0:8 od Kanady, ale pak začali svými výkony překvapovat. Zásluhou fantastického gólmana Godly porazili 2:1 Finy i přes jejich výraznou herní i střeleckou převahu, dlouho trápili Američany (prohráli "pouze" 0:3), a nakonec porazili přesvědčivě v přímém boji o postup do čtvrtfinále Němce 5:2.

Oba týmy se naposledy potkaly před necelými čtrnácti dny v přípravě těsně před začátkem turnaje. A vítězství 3:1 tehdy slavili Slováci.

Jinak je však dlouhodobá bilance jasně na straně českého týmu, který se Slováky vyhrál pět z posledních šesti vzájemných zápasů.

Dominik Mašín, Jan Štencel a Patrik Zdráhal na MSJ 2015
Dominik Mašín, Jan Štencel a Patrik Zdráhal na MSJ 2015 | Foto: ČTK

Česko: Svoboda – Klok, Němeček (A), Štencel, Mašín, Košťálek, Ščotka, Baránek – Kämpf (A), Vrána, Kaše – Pastrňák, Zacha, Zdráhal – Mandát, Kubalík (C), Špaček – Voženílek, Růžička, Gorčík.

Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz

Slovensko: Godla – Rosandič (A), Černák, Holenda, Jaroš, Hocheľ, Bačík, Jendroľ – Réway (C), Lantoši, Cehlárik – Koyš (A), Sukel, Skalický – Petráš, Bondra, Kabáč – Rehák, Šoltés, Paulovič

Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Slovensko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz

Češi dnes počítají jednu ztrátu v útoku. Útočník David Kaše, mladší z bratrské dvojice, nemůže do zápasu zasáhnout kvůli viróze.

1

Utkání právě začalo.

1

Miroslav Svoboda si připsal první zákrok. Slováci ukázali, že dnes budou střílet z každé pozice. Martin Réway sotva přejel modrou čáru a už pálil. Po ledě a doprostřed brány, takže snadná práce pro českého gólmana.

2

Češi mají v posledních vteřinách územní převahu, ale marně se probíjejí přes pozornou slovenskou obranu. Godla je zatím bez zákroku, Češi honí puk po rozích za jeho bránou.

4

Češi budou hrát přesilovou hru. Martin Réway dostává dvě minuty za sekání.

4

Slováci ale ihned po vhazování vypálili puk přes všechny čáry a Češi začínají přesilovku od vlastní brány.

5

Češi hrají přesilovku na Pastrňáka, jenže Slováci moc dobře vědí o jeho nebezpečí a velmi rychle k němu přistupují. Díky tomu se jim povedlo znovu vyhodit.

6

Slováci už hrají v plném počtu, Košťálek už ve hře pět na pět pálil od modré, ale Godla v pohodě ránu vyrazil.

6

Po delší době musel být v pohotovosti i gólman Svoboda. Na ledě totiž byla zase Réwayova formace, od modré čáry pálil Cehlárik a Lantoši se sápal po dorážce.

8

Češi si vytvořili první gólovou šanci: Ondřej Kaše v plné rychlosti vlétl do útočné třetiny a pálil z pravého kruhu. Godla si povyjel a ránu svou hrudí zastavil.

8

Zdráhal v rychlém brejku dva na jednoho hledal Pastrňáka, jenže ten měl problém se zpracováním puku a od toho se odvíjela i kvalita střelby. Godla moc práce neměl, slabou střelu vyrazil levým chráničem.

10

Klok ve středním pásmu pokazil rozehrávku, a tak se do útoku dostal Cehlárik. Křídelník první slovenské formace střílel z levé strany sice tvrdě, ale také vysoko nad.

14

Teď se zaskvěl Svoboda, který vytáhl fantastický zákrok proti střele z voleje!

14

Jenže pozor. Po další akci Slováci nastřelili tyč, puk se odrazil od Svobody směrem k brankové čáře, takže se bude volat video. Slováci se radovali, červené světlo svítí, ale podle prvních záběrů kamer se zdá, že Svoboda lapačkou stihl puk zastavit ještě předtím, než puk přešel celým objemem do brány.

14

Je to skutečně tak. Češi měli velké štěstí, rozhodčí rozpažil!

15

Čechy drží nad vodou brankář Svoboda. Slováci měli další stoprocentní gólovku, tentokrát se drzým průnikem dostal za obránce mezi kruhy Jaroš, ale střelou po zemi trefil Svobodu do betonů!

17

Čechům se po tlaků Slováků podařilo trošku rozkouskovat hru sérii několika přerušení ve středním pásmu.

19

Svoboda zase v problémech. Puk opět proskákal za záda Svobody a opět se volá video. Nechceme malovat čerta na zeď, ale tohle byl nejspíš gól Slováků!

19

Je to tak, Slováci vedou 1:0! Kabáč po chybě české obrany zblízka šťastně překonává gólmana Svobodu, situaci se snažil zachránit ještě David Pastrňák, jenže puk odpálil pryč, až už byl za brankovou čárou.

MS 2014, Slovensko-Itálie: radost Slováků
MS 2014, Slovensko-Itálie: radost Slováků | Foto: Robert Kučera
20

První třetina skončila.

Je konec první třetiny, po které Češi prohrávají 0:1 a to zcela zaslouženě. Slováci si vytvořili několik gólových šancí, které gólman Svoboda stačil krýt, jenže minutu před koncem už na střelu Kabáše nedosáhl on, ani vracející se Pastrňák. Je třeba zdůraznit, že to bylo po obrovské chybě české obrany, která fatálně propadla ve středním pásmu.

Jestli to Češi myslí s bojem o medaile a postupem do semifinále opravdu vážně, musí ve zbývajících čtyřiceti minutách hodně přidat.

21

Druhá třetina začala.

22

Češi budou hned od začátku druhé třetiny bránit ve čtyřech, protože na trestnou lavici usedá za hákování Dominik Mašín.

23

Jenže stoprocentní gólovku si ve čtyřech vypracovali Češi. Slováci propadli na modré čáře a Ondřej Kašel jel sám na gólmana. Povedeným blafákem Godlu vymíchal, ale bohužel trefil jen tyč!

25

Češi oslabení zvládli a naopak teď budou sami hrát přesilovku. Dvě minutu za vysokou hůl dostává Lantoši.

26

Zacha pálil tvrdě z pravého kruhu, Godla chytá.

26

Následně Slováci puk vyhodili ven z pásma a Češi se při dalším přechodu modré čáry vystavili do ofsajdu.

27

Zbytek přesilovky Slováci ubránili.

29

Slováci hrozí. Štencel sice klekl do rány od modré, ale puk se odrazil na pravý kruh Cehlárikovi a ten okamžitě pálil. Svoboda měl velké štěstí, že ho trefil do ramene!

30

Češi kársnou kombinací na jeden dotek rozebrali slovenskou obranu, jenže Mašín z mezikruží střílel nad.

30

Další rychlý ťukec, tentokrát v podání druhé formace. Pastrňák na levý kruh dával Zachovi a ten hledal u vzdálenější tyče volného Zdráhala. Slovenský bek stihl holí klepnout do přihrávky a překazit akci.

32

Klok rychle obrátil hru a Špaček měl před sebou na chvíli otevřenou obranu: Godla jeho bombu zpoza modré chytil lapačkou.

33

Svoboda čelil velké skrumáži na svém brankovišti, puk mu poskakoval kolem rukavice a Slováci hodně důrazně doráželi. Češi se štěstím velký tlak do brány přežili.

34

Češi spálil 200% šanci! Zatím je to pouze druhá formace, která na slovenskou obranu platí. Pastrňák napadáním získal puk a dostal se se Zdráhalem v podstatě do situace dva na nula. Jenže Zdráhal po dobré přihrávce ze dvou metrů přestřelil prázdnou bránu!

35

Nechybělo moc a málem platilo přísloví "Nedáš - dostaneš". Kabáš se opět dostal až mezi kruhy, jenže tentokrát minisouboj vyhrál skvělý gólman Svoboda!

35

Pastrňák byl faulován, Češi budou hrát přesilovku.

36

Pastrňák při střele od modré zlomil hůl a Češi přišli o pásmo.

36

Godla si poradil se dvěma tvrdými pokusy Vrány a Ščotky.

37

Slováci jsou v plném počtu.

38

Slováci v posledních minutách přestali útočit a spoléhají hlavně na obranu. Češi tak mají více prostoru, takže pálí na Godlu jednu ránu za druhou. Slovenský gólman je ale stále stoprocentní a předvádí jisté zákroky.

39

Vrána jel sám na bránu, Godla mu skočil pod nohy, ale puk vyrazil jen před Kämpfa. Ten v těžké pozici, ale v další výborné šanci, nestihl trefit puk do prázdné brány!

40

Druhá třetina skončila.

Je za námi už čtyřicet minut čtvrtfinále a Češi se Slováky stále prohrávají 0:1. V průběhu druhé třetiny se však obraz hry hodně otočil: Slováci hrají hodně pasivně a spoléhejí se především na defenzívu, takže mají Češi velkou územní převahu, jenže taky trošku smůlu: Kaše po samostatném úniku trefil tyč, Kämpf se Zdráhalem zase nedokázali trefit poloprázdnou bránu.

41

Třetí třetina začala.

41

Češi začali zhurta. Kämpf se hned tlačil do brankoviště, ale Godla si pohlídal prostor u levé tyče.

42

Zacha prostrčil puk před bránu na Pastrńáka, který měl před sebou prázdnou bránu. Jenže mu do rány skočil Jaroš a jen díky němu je stav stále 0:1!

43

Další obětavý zákrok slovenského beka, který se položil do rány Košťálka od modré.

45

Češi budou v tlaku pokračovat. Sukel fauloval ve středním pásmu a dvacítka má k dispozici přesilovku.

46

Češi mají v přesilovkách obrovské problémy se dostat do pásma, natož se v něm udržet nebo soupeře dokonce tlačit.

46

Slováci z toho málem vytěžili gól na 2:0. Skalický jel sám na gólmana, Svoboda drží české šance!

47

Slováci jsou kompletní, Češi se v přesilové hře nedostali ke střele na bránu.

48

Slováci vyšachovali v pásmu Čechy, jenže gólman Svoboda likviduje stoprocentní šanci Sukela, který byl sám před brankovištěm!

48

50

Klok jako poslední bek zkoušel v nulové rychlosti kličku, takže pochopitelně o puk přišel a Češi se museli rychle vracet zpátky. Svoboda si připisuje další těžký zákrok.

50

Češi ale budou hrát další přesilovku, dvě minuty dostává Šoltes.

51

Zacha pálil po křižné přihrávce z levého kruhu, Godla se stačil přesunout a Slováci vzápětí vyhazují přes všechny čáry.

52

Zacha byl po rychlé kombinaci s trochou štěstí sám před bránou, Godla ale vytahuje další fantastický zákrok a drží dál nulu!

53

Lantoši mohl už při hře pět na pět možná rozhodnout, ve stoprocentní šanci ze čtyř metrů minul!

54

Čas nelítostně dál běží a Češi mají stále problémy překonat hustou obranu Slováků ve středním pásmu. Paradoxně mají více šancí Slováci, kteří využívají toho, že Češi začínají hrát na maximální riziko.

55

GÓÓÓL! Slováci vedou 2:0! Šancí bohužel přibývalo, takže přišel zákonitě i druhý gól Slováků. Česká obrana zase totálně zaspala a nechala Cehlárika několikrát dorážet na Svobodu: Ten vytáhl dva fantastické zákroky, ale na třetí ránu už nedosáhl a Slováci pět minut před koncem vedou o dva góly.

57

Pastrňák chtěl vykřesat alespoň jiskřičku naděje, rychlou střelou zpoza beka ale trefil Godlu do masky.

58

Už běží poslední tři minuty zápasu. Češi se ale nemohou dostat do pásma a to také zásluhou jejich dnešní mizerné úspěšnosti při vhazování.

59

Dvě minuty do konce, Češi stále daleko od brány Slovenska.

60

Češi to v poslední minutě zkoušejí v šesti, ale nemohou se dostat do palebných pozic.

60

Ne, ne. Tohle už nepůjde. Slováci vyhazují puk do bezpečí.

60

GÓÓÓL! Slováci dávají definitivní tečku za dnešním zápasem a vítězí 3:0! Do prázdné brány poslal puk Martin Réway.

60

Utkání končí hladkým a zcela zaslouženým vítězstvím Slováků, kteří dnes ovládli všechny aspekty hry. Češi na turnaji končí a ani po deseti letech si na šampionátu dvacítek nezahrají o medaile. S konstatováním, že juniorka končí nepovedené mistrovství světa porážkou 0:3 se Slovenskem, se s vámi loučím a přeji dobrou noc.