Tomáš Berdych - Jošihito Nišioka

Tomáš Berdych
3:0
Jošihito Nišioka

Dobré dopoledne, vítejte u online reportáže z tenisového French Open. V prvním kole druhého grandslamu sezony se česká jednička Tomáš Berdych utká s Japoncem Jošihito Nišiokou. Utkání začne krátce po 11. hodině.

Není pochyb o tom, že je světová čtyřka jasným favoritem dnešního zápasu. O deset let mladší Japonec je totiž v žebříčku ATP až na 146. pozici.

Ještě než se budeme věnovat samotnému utkání, připomeňte si včerejší první den Roland Garros v přiložené fotogalerii. A podívejte se, jaké starosti měl třeba legendární Švýcar Roger Federer.

Včerejší bilance českých zástupců na druhém grandslamu sezony bala pozitivní, 2:1. Do druhého kola postoupil Lukáš Rosol, který 3:0 na sety přehrál Švéda Ymera. A úvodní zápas zvládla také Lucie Šafářová po bitvě s kamarádkou Pavljučenkovovou. Naopak vypadla Petra Cetkovská, která se vrací po delším zranění.

Tomáš Berdych říká před startem French Open: "Na antuce se letos cítím velmi dobře". V Monte Carlu Berdych na antuce prohrál až ve finále po bitvě s Novakem Djokovičem, pak vypadl v semifinále v Madridu s Rafaelem Nadalem a v Římě nestačil ve čtvrtfinále na Švýcara Rogera Federera. Na French Open tak přijel s antukovou bilancí 9:3.

Tenis, Madrid Open: Tomáš Berdych v semifinále s Rafaelem Nadalem
Tenis, Madrid Open: Tomáš Berdych v semifinále s Rafaelem Nadalem | Foto: ČTK

Čech je poprvé na grandslamu členem elitní čtyřky žebříčku. "Vstupuje se mi do něj úplně stejně jako každému jinému na žebříčku, nevidím v tom žádný velký rozdíl. Je to akorát výsledek naší práce a výkonů, co jsem zatím předváděl. Dneska je to všechno tak vyrovnaný, a pokud chci vyhrát, musím stejně porazit sedm soupeřů a je jedno, kteří kdy přijdou," řekl Berdych.

Na Roland Garros si Berdych zahrál své vůbec první grandslamové semifinále, a to v roce 2010. Zajímavostí ale je, že v lichých letech pravidelně selhává v prvním kole. Stalo se tak v roce 2007, 2009, 2011 i 2013. Ovšem třeba oproti minulému propadáku má nesrovnatelně snadnějšího soupeře, před dvěma lety mu totiž los krutě přisoudil domácí hvězdu Gaela Monfilse.

Monte Carlo, finále: Tomáš Berdych
Monte Carlo, finále: Tomáš Berdych | Foto: Reuters

"Nemám důvod se na antuku netěšit. Spíš jde o to, abych měl dobře zvolenou přípravu, a pak se na antuce cítím dobře. To byla dřív loterie, teď to máme daleko víc pod kontrolou," vysvětlil minulé výpadky nejlepší český tenista.

Pokud Berdych letos zvládne první kolo, mohl by ho v dalším utkání čekat pikantní souboj českých hrdinů Davisova poháru s Radkem Štěpánkem. Český veterán ale musí nejprve přehrát v prvním kole Chorvata Ivana Dodiga. A pochopitelně i Berdych Nišioku.

DC, Francie-ČR: Tomáš Berdych (vpravo) a Radek Štěpánek
DC, Francie-ČR: Tomáš Berdych (vpravo) a Radek Štěpánek | Foto: Reuters

Oficiální twitter Roland Garros vyfotil Berdycha při rozcvičce. Jeho zápas bude poměrně sledovaný, protože se bude hrát na kurtu Suzanne Lenglenové.

Tomáš Berdych a Jošihito Nišioka se zatím na okruhu nepotkali ani jednou, dnes tedy půjde o jejich první vzájemný zápas.

Oba hráči už jsou na dvorci Suzanne Lenglenové a začínají se rozehrávat.

Utkání začíná, na servis jde jako první Berdych.

15:0 Český tenista otevírá zápas forhendovým winnerem.

30:0 Pohyblivý Nišioka dělal útočícímu favoritovi starosti, ale nakonec minul z bekhendu.

40:0 Čech od základní čáry přehrál soupeře.

1:0

Berdych čistou hrou získává první game zápasu.

0:15 Nevysoký Japonec musel jít přes druhý servis a to je velká pravděpodobnost Berdychova úspěchu.

0:30 Nišioka je navíc zatím velmi nervózní.

0:40 Berdych si došel k síti a Nišioka jej neprohodil. První tři brejkboly pro favorizovaného tenistu.

2:0

Berdych ještě neztratil ani jeden fiftýn, po čtyřech minutách vede 2:0.

0:15 Berdych dělá první chybu, z forhendu pálil pouze do sítě.

15:15 V síti ale skončil i Nišiokův pokus o vítězný úder.

15:30 Japonský hráč předvedl velice kvalitní defenzivu a trpělivostí donutil soupeře k chybě.

15:40 Berdych dělá první dvojchybu a čelí dvěma brejkbolům.

30:40 Čech si připravil pozici servisem ven z kurtu a poté bodoval forhendovou ranou do opačného rohu.

40:40 Berdych připsal další winner. Shoda.

A:40 Český tenista znovu boduje a má výhodu.

3:0

Tomáš Berdych odvrátil první brejkboly soupeře, potvrzuje vlastní brejk a vede 3:0.

0:15 Berdych vede při servisu soupeře.

15:15 Potlesk pro Nišioku za vítězný úder.

15:30 Japoncův úder po zrychlené hře od Berdycha byl příliš dlouhý.

30:30 Nišioka předvedl krásný čopovaný forhend a srovnal skóre.

30:40 Berdych trefil vyšší forhend ideálně k čáře a má brejkbol.

40:40 Nišioka označil stopu v autu a rozhodčí Kader Nouni mu dává za pravdu.

40:A Berdych má další brejkbol.

4:0

Tomáš Berdych podruhé v zápase bere japonskému hráči podání a vede už 4:0.

0:15 Berdych trefuje síť z bekhendu.

0:30 Další nevynucená chyba českého hráče, tentokrát z forhendové strany.

15:30 Berdych umlátil soupeře tvrdými údery od základní čáry.

30:30 Fantastickým forhendem Čech srovnává.

40:30 Berdych si vypracoval velký tlak, jehož výsledkem byl snadný forhendový winner do odkryté části dvorce.

5:0

Berdych ani tentokrát nezaváhal a zatím jednoznačně plní roli obrovského favorita zápasu.

Tenis, Madrid Open: Tomáš Berdych v semifinále s Rafaelem Nadalem | Foto: Reuters

15:0 Nišioka označuje stopu, tohle byl opět aut z rakety Berdycha.

15:15 Berdych si došel k síti a volej poslal přímo na lajnu.

30:15 Vzápětí český hráč chybuje z bekhendu.

30:30 Japonec předvedl školáckou chybu.

40:30 Po slabším úderu favorita Japonec zaútočil a má na dosah zisk svého prvního gamu.

40:40 Po chybě je ale vyrovnáno, shoda.

A:40 Berdychův bekhend skončil v těsném autu.

40:40 Dlouhá přestřelka končí lépe pro českého tenistu.

40:A Tomáš Berdych má první setbol.

6:0

Sedmadvacet minut a je tady kanár. Berdych vstupuje výborně do letošního French Open, nutno ale říci, že Nišioka zatím není soupeřem, který by jej mohl jakkoli ohrozit.

0:15 Berdych pokazil halfvolej a při svém servisu prohrává.

15:15 Berdych rozdával rány do rohů a Nišioka na tohle tempo nestačil.

30:15 První eso zápasu, Berdych jde do vedení.

40:15 Po prvním servisu Berdych zvládl volej.

1:0

Berdych vstupuje dobře i do druhého setu, už získal sedm her za sebou.

0:15 Nišioka byl u míčku pozdě a poslal jej mimo.

15:15 Berdych měl opět velký tlak, ale vlastní chybou si výměnu pokazil.

30:15 Berdych špičkou rakety zasáhl prohoz soupeře.

40:15 Berdych se zlobí po pokaženém forhendu.

1:1

Tak konečně se to japonskému tenistovi povedlo. Získává svůj první game a vyrovnává na 1:1.

0:15 Berdych posílá forhend do sítě.

0:30 Tomáš trefil forhend hodně mizerně a už prohrává o dva fiftýny.

15:30 Japoncův forhend dopadl těsně mimo.

30:30 Berdych napálil smeč k čáře.

30:40 Berdych udělal dvojchybu a čelí brejkbolu.

40:40 Japonec umístil return po druhém servisu jen do sítě a je hodně zklamaný.

A:40 Berdych díky první servisu bere výhodu.

2:1

Český hráč získává třetí hru druhého setu a vede 2:1.

15:0 Nišioka se teď vyrovnal světové čtyřce v důrazu a bodoval díky těsnému autu soupeře.

30:0 Berdych z returnu těsně míjí čáru.

40:0 Japonec evidentně zlepšuje úspěšnost prvního podání a hned je to na výsledku znát.

40:15 Nišioka pěkně prohazoval Tomáše a jen těsně minul.

2:2

Japonec ve druhém setu zatím drží krok se slavným sokem, Berdych si vybírá slabší chvilky.

15:0 Berdychův úžasný forhendový projektil skončil v rohu.

30:0 Další útok, další fiftýn. Tentokrát po chybě Nišioky.

40:0 Berdych zaznamenal bekhendový winner.

3:2

Fantastický bekhend udělal čáru za pátou hrou. Berdych se teď snažil napravit předchozí slabší momenty a to se mu bezezbytku povedlo - 3:2.

15:15 při servisu japonského hráče.

15:30 Berdych otáčí skóre a bude útočit na brejkboly.

30:30 Nišioka zahrál velmi kvalitní stopbal, Berdych míč stihl, ale umístil jen do autu.

30:40 Tomáš Berdych má první brejkbol ve druhém setu.

40:40 Forhend ale český hráč posílá do sítě.

A:40 Po další Čechově chybě má Japonec výhodu.

3:3

Nišioka vyrovnává na 3:3 a svůj výkon dokázal oproti prvnímu setu značně vylepšit.

15:0 Berdych jde na servisu do vedení.

30:0 Nišioka se snažil o poctivou obranu, ta vycházela až do chvíle, kdy zahrál těsný aut.

40:0 Berdych krásně podal a ještě lépe bodoval winnerem z forhendu.

40:15 Český tenista trefuje síť.

4:3

Ester Sátorová tleská, její přítel v pohodě ovládl hru na servisu a upravil na 4:3.

0:15 Berdych hned na returnu tvrdě útočil a nakonec si připsal bodík za dokonalý stopvolej.

15:15 Vzápětí ale Čech připisuje nevynucenou chybu.

30:15 Return českého hráče byl nepřesný.

40:15 Nišioka boduje výtečným kraťasem.

4:4

Berdych udělal další z mnoha chyb ve druhé sadě, je vyrovnáno 4:4.

0:15 Nišioka cítí šanci, jelikož jeho soupeře teď prožívá krizi.

15:15 Japonec po hodině hry trefil míč rámem rakety.

30:15 Drobný Nišioka běhal seč mohl, Berdych se na fiftýn hodně nadřel.

40:15 Páska odrazila Japoncův úder mimo kurt.

5:4

Berdych v pohodě dokončil game a vede 5:4.

15:0 Berdych pokazil snadné zakončení z výšky.

30:0 Nedůrazného voleje Nišioka využil a Berdycha skvěle prohodil po čáře.

40:0 Return posílá Berdych za.

40:15 Nišioka chyboval z bekhendu.

5:5

Nišioka ve druhém setu stále drží své podání a překvapuje tím, že s Berdychem hraje po úvodním kanáru vyrovnaný tenis.

15:0 Velmi dlouho musel Berdych bušit do houževnatého protivníka, než vypálil krásný forhendový winner.

30:0 Nišioka nezkrotil další tvrdý forhend soupeře.

40:0 Berdych má jedenáctý game pevně v rukách.

40:15 Teď ale z forhendu výrazně chyboval.

6:5

Berdych jde do vedení 6:5, dokáže Nišioka dokráčet až k tie-breaku?

0:15 Berdych si dal na křížném bekhendu hodně záležet a tentokrát byl přesný.

15:15 Vzápětí ale kazí forhend.

15:30 Berdych dostal soupeře pod tlak úderem na čáru.

15:40 Berdych má po vítězném bekhendu dva setboly.

7:5

Až v samotném závěru setu se Berdychovi daří sebrat Nišiokovi servis. A výsledkem 7:5 získává druhé dějství ve svůj prospěch.

15:0 Berdych zahajuje třetí set na servisu.

30:0 Nišiokův nečistě trefený úder skončil hodně mimo.

40:0 pro českého hráče.

40:15 Berdych se nechal zatlačit a forhend poslal za základní čáru.

1:0

Tomáš stále nepřišel o své vlastní podání, drží ho i na začátku třetího setu.

15:0 Berdychovi špatně odskočil míč a forhend z výšky skončil v síti.

15:15 Berdych podnikl frontální ofenzivu a zabil vítězný forhend.

15:30 Dvojchyba japonského mladíka.

15:40 Berdych nechal soupeře, ať si pořádně zaběhá. A má na úvod třetího setu hned dva brejkboly.

30:40 Return českého hráče byl dlouhý.

40:40 Berdych nevyužil ani druhou příležitost. Shoda.

40:A Ale k dispozici má třetí šanci.

40:40 Také tu Nišioka odvrací.

A:40 Japonec překvapil tvrdým útokem do bekhendu a má výhodu.

1:1

Nišioka krásným lobem uzavírá game a srovnává na 1:1.

15:0 Japoncův return nebyl přesný.

15:15 Berdych posílá prudkou ránu do sítě.

30:15 Přímý bod ze servisu pro devětadvacetiletého rodáka z Valašského Meziříčí.

40:15 Sudí Nouni seběhl z umpiru a rozhodl, že míč byl v autu.

2:1

Berdych stále neztratil ani jednou podání.

0:15 Berdych se zaskvěl skvělým forhendem z plného běhu.

15:15 Vzápětí ale chybuje na returnu.

30:15 Nišioka rozebral Berdycha a zaznamenal teprve čtvrtý winner v celém utkání.

40:15 Favorit se opět na příjmu neprosadil.

40:30 Čech se dostává zpět do hry vítězným bekhendem.

2:2

Další chybou ale český tenista ztrácí hru, stav je vyrovnaný 2:2.

15:0 Berdych boduje rovnou z podání.

30:0 Další snadný fiftýn pro favorizovaného tenistu.

40:0 Berdych opět boduje díky podání.

40:15 Forhend posílá český hráč do sítě a povídá si pro sebe. Chyb je opravdu od druhého setu poměrně hodně.

3:2

Tomáš Berdych upravuje na 3:2, na servisu nemá žádný problém.

Tomáš Berdych v semifinále turnaje v Monte Carlu
Tomáš Berdych v semifinále turnaje v Monte Carlu | Foto: Reuters

15:0 Nišioka velice pěkně zaútočil a Berdych přes veškerou snahu tuhle výměnu ztratil.

30:0 Japonec se prosazuje díky prvnímu podání.

40:0 Berdych na příjmu nehraje dobře.

40:15 Nišioka udělal velkou chybu, netrefil odkrytý kurt.

3:3

Nišioka stále drží krok, je vyrovnáno 3:3.

15:0 Napínavá přestřelka skončila chybou Japonce.

15:15 Berdych poslal mimo snadný volej.

30:15 Tomáš měl štěstí, že Nišiokův prohoz zastavila páska.

40:15 Druhé eso českého hráče.

4:3

Berdych zakončil game prudkou smečí, vede tedy 4:3.

Dobře se vyvíjí zápas Radka Štěpánka s Ivanem Dodigem. Stav je 5:7, 6:3 a 2:1 s brejkem pro českého veterána. A to ještě Štěpánek v první sadě prohospodařil vedení 5:2.

0:15 Berdych tentokrát zahajuje na příjmu dobře.

0:30 V další výměně trefuje Berdych čáru a má nadějné vedení.

0:40 Tomáš Berdych má tři brejkboly.

15:40 Berdychovu zřejmě vítěznou dělovku zadržela páska.

30:40 Berdych se rozčiluje po pokaženém bekhendu.

5:3

Tomáš Berdych konečně bere Nišiokovi ve třetím setu podání a za stavu 5:3 jde podávat na postup do druhého kola.

15:0 Eso na úvod, to je dobrý vklad.

30:0 Nišioka chybuje a už to vypadá pro české barvy dobře.

30:15 Berdych si komplikuje situaci velkou chybu z forhendu.

40:15 Berdych má za hodinu a třičtvrtě dva mečboly!

6:3

Tomáš Berdych poráží kvalifikanta Nišioku jasně 6:0, 7:5, 6:3 a postupuje do druhého kola. V něm se utká s vítězem utkání mezi Radkem Štěpánkem a Ivanem Dodigem.

"Chtěl jsem si něco vyzkoušet pro další zápasy tady v Paříži. Jsem spokojen a připraven na další utkání. Je hezké vidět, že jsou jen tři muži na žebříčku přede mnou, ale pro takový turnaj se toho moc nemění. Musíte porazit každého soupeře, kter je před vámi, to je pro všechny stejné," uvedl Berdych na dvorci.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek dne.