Tomáš Berdych - Sergej Stachovskij

Tomáš Berdych
2:1
Sergej Stachovskij

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáže z tenisového turnaje mužů v Dubaji. Tomáše Berdycha dnes čeká boj o postup do semifinále, jeho soupeřem bude Ukrajinec Sergej Stachovskij. Zápas začne zhruba ve 13:45.

13:34

V Dubaji skončilo první čtvrfinále, ve kterém uspěl "lucky loser" z Chorvatska, teprve osmnáctiletý talent Borna Čorič. Ten ve dvou setech - 6:1 a 6:3 vyprovodil z kurtu Brita Andyho Murrayho. V semifinále si zahraje proti lepšímu z dvojice Roger Federer - Richard Gasquet.

Nyní už pojďme na zápas, který české fanoušky zajímá více. Tomáše Berdycha čeká ve čtvrtfinále Ukrajinec Sergej Stachovskij, který v osmifinále vyřadil dalšího Čecha Lukáše Rosola.

Proti české jedničce to ale bude mít devětadvacetiletý Ukrajinec hodně těžké. Zatím spolu hráli třikrát, pokaždé na tvrdém povrchu a pokaždé slavit Berdych. Pouze jednou přišel o set, navíc v tie-breaku.

Tomáš Berdych na turnaji v Dubaji 2015
Tomáš Berdych na turnaji v Dubaji 2015 | Foto: Reuters

Ovšem uvidíme, jak je na tom Berdych se silami. V Dubaji sice v osmifinále dosáhl na své 500. vítězství na okruhu ATP, jenže v obou soubojích absolvoval třísetové bitvy.

Každopádně vítěz tohoto čtvrtfinále si to mezi poslední čtyřkou rozdá s lepším z dvojice Novak Djokovič - Marsel Ilhan, což je až 104. hráč světa. Favorita tak není jistě třeba představovat.

Favoritem duelu je Berdych i dle sázkových kanceláří. Na českého hráče je kurz kolem 1,2 ku 1, na Stachovského pak 6,8 ku 1.

13:54

Oba tenisté se již rozcvičují na kurtu, zápas za chvíli začne...

13:59

Zápas startuje na servisu český tenista!

0:15

Backhand Berdycha končí v autu.

15:15

Na podruhé - po úspěšném Ukrajincově "Jestřábovi" - je tu první fiftýn také pro Berdycha.

30:15

A hned druhý, díky drtivému forehandu.

40:15

A další vítězný forehand českého tenisty.

1:0

Přímý bod ze servisu, Berdych vyhrál čtyři fiftýny v řadě a první game zvládl.

15:0

Ukrajinec startuje na servisu přímým bodem.

15:15

Pokus o čop Stachovskému nevyšel.

30:15

Těsný aut českého tenistu při pokusu o prohoz.

30:30

Nepovedený náběh Stachovského na síť.

30:40

A opět, díky Berdychovu perfektnímu returnu.

2:0

A opět Stachovskij chybuje na síti a Berdych má první brejk zápasu.

15:0

Parádně Berdych nyní vytloukl ukrajinské "bloky" na síti.

30:0

Parádní výměna Berdycha zakončená vítězným forehandem po čáře.

40:0

Pokažený return Stachovského.

3:0

Berdych potvrzuje brejk a po osmi minutách pohodlně 3:0. Zatím je český tenista ve velké pohodě.

15:0

Stop-volej nyní Stachovskému vyšel skvěle.

15:15

Chyba Ukrajince od základní čáry.

30:15

Tento return českému tenistovi nevyšel.

40:15

Další povedený náběh Stachovského na síť.

3:1

Stachovskij tentokrát svůj servis s přehledem vyhrál a získal první game zápasu.

0:15

Servis ven - vítězný forehand na druhou stranu kurtu Berdychovi nevyšla. Stachovskij opět skvěle využil "Jestřába".

0:30

A nyní přidává i vítězný backhand. Jeho rychlost? 131 km/h.

15:30

Pokazit return na druhý servis soupeře? To zamrzí.

15:40

Český tenista na síti, Stachovskij jej skvěle prohodil, jsou tu dva brejkboly Ukrajince.

3:2

Stachovskému vyšel náběh na síť po druhém servisu Berdycha a jedeme de facto od začátku.

15:0

Nepovedený return Berdycha.

15:15

Stachovského forehand po čáře skončil za čarou.

15:30

Drtivý vítězný Berdychův nabíhaný prohoz.

15:40

Vítězný Berdychův return, další dva brejkboly českého hráče jsou tu.

30:40

Stachovskij se za tímto míčkem už jen ohlížel, pomohla mu ale páska.

40:40

Ani podruhé to Berdychovi křížem z backhandu nevyšlo, tentokrát už bez pásky.

40:A

Špatný backhand Stachovského.

40:40

Nyní parádní Stachovského náběh na síť.

A:40

Nyní má po povedeném servisu Stachovskij více.

3:3

Berdychovi nevyšel další prohoz a je srovnáno. Škoda, český tenista nevyužil tři brejkboly.

15:0

Přímý bod ze servisu.

15:15

Nyní nízký forehand českého tenisty do pásky.

30:15

Náběhový return Stachovského byl příliš dlouhý.

40:15

Zbytečná chyba Ukrajince z forehandu.

4:3

Parádní výměna nakonec pro Berdycha, který až na třikrát propálil odolného Stachovského.

0:15

Stachovskij zahajuje tento game dvojchybou.

15:15

Berdych navazuje nepovedeným returnem.

30:15

Tento backhand českému tenistovi moc nevyšel.

30:30

Tento prohoz ale ano.

30:40

Stachovského backhnad končí v síti, je tu další český brejkbol.

5:3

Fantastický prohoz českého hráče, krátkým švihem získává druhý brejk tohoto zápasu.

15:0

Berdych začíná servis do setu přímým bodem ze servisu.

30:0

Přidává hned eso, první v celém zápase na obou stranách.

40:0

Dlouhý forehand Stachovského a jsou tu tři setboly.

6:3

Další dlouhý forehand Stachovského, Berdych získá za 32 minut první set celkem snadno 6:3. Český tenista to má 9-3 na vítězné míče proti nevynuceným chybám, Stachovskij 6-13.

0:15

Tentokrát hrála páska s českým hráčem, druhý set otevřel na servisu pochopitelně Stachovskij.

15:15

Opět skvělý stop-volej od Ukrajince. Naštěstí mu to vychází jen občas.

0:1

Další přímý bod Stachovského ze servisu, tento game zvládl.

15:0

Backhand Berdycha - hlavně ten nabíhaný - je hodně tvrdý a přesný!

30:0

Stachovskému to od základní čáry až na výjimky nejde.

40:0

Berdychovi se povedl tvrdý druhý servis, Stachovskij výměnu nakonec nezvládl.

1:1

Následně Stachovskému nevyšel ani return a ve druhém setu je srovnáno.

15:0

Tenhle nabíhaný nízký volej Stachovskému vyšel precizně.

30:0

Jen těsně Berdychovi nevyšel další pokus o prohoz.

40:0

Když Stachovskému vyjde volej, nemá Berdych šanci.

40:15

Krásně se nyní dostal Berdych z defenzivního postavení do toho ofenzivního a výměnu na síti bezpečně zakončil...

1:2

...Stejně jako na druhé straně Ukrajinec a ten i tentokrát drží svůj servis.

15:0

Berdych opět skvěle prohodil Stachovského.

30:0

A další přímý bod ze servisu. Z druhého.

40:0

Následuje druhé eso.

2:2

Dvacáté eso Berdycha na turnaji a třetí v tomto zápase vyrovnává poměr gamů v tomto setu.

15:0

Chyba Berdycha z backhandu.

30:0

Tento prohoz Berdychovi z nízkého odskoku míčku nevyšel.

40:0

Přímý bod ze servisu Ukrajince.

40:15

Pokus o kraťas Stachovskému nevyšel.

2:3

Páska sice tentokrát míčku od Berdycha na jednu stranu pomohla do kurtu, na druhou také na raketu Stachovského, který neměl problém ho "zabít" na soupeřovu stranu.

15:0

Dlouhý forehand Stachovského.

30:0

Tentokrát backhand. Naštěstí, tento míček by Berdych nejspíše nedoběhl.

40:0

Na rozdíl od Murrayho v předchozím souboji český tenista na síti při smeči nechybuje.

40:15

Nyní se dostal Stachovskij do výměny a získává ve druhém setu první fiftýn při servisu soupeře.

3:3

Berdych končí game dalším esem a slyší v hledišti české fanoušky.

15:0

Parádní výměna na síti, kterou zakončil vítězným míčkem na základní čáru Stachovskij.

15:15

Nyní Berdych na síti precizní, přesný a dostatečně důrazný.

30:15

Volej Stachovského do protipohybu Berdycha. S tím se nedalo nic dělat.

40:15

Return do sítě, to se naopak určitě dalo zahrát lépe.

40:30

Tak jako nyní.

3:4

I tentokrát měl Berdych nakročeno k povedenému prohozu, Stachovskij ale předvedl parádní reflex i šikovné zápěstí.

0:15

Berdychovi pokus o prohoz nevyšel.

15:15

Stachovského return končí v síti.

15:30

Opět nedokázal Berdych zareagovat na tvrdší úder soupeře.

15:40

Berdych chybuje, jsou tu první dva brejkboly druhého setu.

30:40

První český tenista odvrací skvělým servisem.

40:40

A druhý esem.

A:40

Servis na tělo, český tenista má díky třem skvělým fiftýnům na servisu více.

40:40

Ještě ale není konec, chybuje z forehandu.

40:A

Vítězný Stachovského prohoz! Krásný úder!

40:40

Následně ale nepovedený return. Škoda pro Stachovského, štěstí pro českého hráče.

A:40

A přichází další české eso.

4:4

Parádní servis Berdycha, který českému hráči pomohl zachránit tento game.

30:30

Neskutečný nabíhaný volej Stachovského!!! Český hráč to nemohl zahrát na returnu lépe.

40:30

Tentokrát rozhodně mohl.

40:40

Ale o tento game se bude bojovat dále!

A:40

Stachovskému kraťas moc nevyšel, Berdych ale nedokázal backhand dostat do kurtu.

4:5

A další neuvěřitelný volej Stachovského, Berdych trefuje returny pod jeho nohy parádně, Ukrajinec ale dokáže na síti vytáhnout neskutečné údery.

0:15

Berdych nyní na síti zaspal, škoda...

15:15

Ještě, že se může Berdych opřít o servis, ten má v průměru o 17 km/h rychlejší, než soupeř.

30:15

A další přímý bod ze servisu pro českého hráče.

30:30

Zbytečná Berdychova chyba z backhandu.

30:40

Nepovedený lob Berdycha. Tohle není dobré, český tenista teď vypadl z role v nejméně vhodnou chvíli setu.

4:6

Berdych ztrácí druhý set dvojchybou, přestože statisticky je na tom stále o něco lépe - 16/11 ku 8/7 na vítězné míčky/nevynucené chyby. Ukrajinec byla a v této sadě daleko více agresivnější a to rozhodlo. Druhý set trval 39 minut, Berdycha čeká třetí třísetový zápas na turnaji.

15:0

Také třetí sadu otevírá na servisu Stachovskij a začíná vítěznou výměnou na síti.

30:0

Nepřesný Berdychův return.

40:0

A další, český hráč je nyní hodně rozhozený.

0:1

První game tohoto setu pro sebe získal Stachovskij hodně snadno, Berdych vypadal jako by to ani nebavilo.

15:0

Backhand od pasu posílá Stachovskij mimo kurt.

30:0

Berdych hned přidává eso.

40:0

A dělový forehand do protipohybu soupeře.

1:1

Je srovnáno, druhá čistá hra v tomto setu. Stachovskij tentokrát chyboval na forehandu.

0:15

Výborně nyní Berdych, který dokázal, že na pohybu na kurtu hodně zapracoval. Tentokrát on zaskočil soupeře!

0:30

A další skvělý Berdychův prohoz.

15:30

Škoda, tenhle forehand šlo zahrát lépe.

30:30

Tentokrát již Stachovskij na síti bezchybný.

40:30

Teď přidal přímý bod ze servisu.

1:2

A druhý, Berdych nakonec slibně rozjetý game nedotáhl ani k brejkbolu.