Tomáš Berdych
3:0
Rafael Nadal

Dobré ráno, vítejte u online reportáže z tenisového Australian Open. Ve čtvrtfinále úvodního grandslamu sezony se utká Tomáš Berdych s Rafaelem Nadalem. Očekávaný duel je na programu jako třetí v Rod Laver aréně, přičemž program začíná v 1 ráno našeho času. Berdych by tak mohl nastoupit na kurt už kolem páté hodiny.

Český a španělský tenista už jsou na dvorci, zápas čtvrtfinále začne za pár minut.

Tomáš Berdych začne zápas na servisu, tak rozhodl los.

Zápas právě začíná!

15:0 Úvodní míček byl pro českého tenistu vítězný.

30:0 Berdych hrající bez čepice podruhé boduje díky prvnímu podání.

40:0 Nadal zatím nezískal ani fiftýn.

1:0

Berdych na síti zvládl bekhendový volej a čistou hrou získal úvodní game - 1:0.

0:15 Berdych byl opět lepším hráčem a vstupuje dobře i do druhé hry.

15:15 Nadal se konečně dostal na výsledkovou tabuli a srovnal.

30:15 Nechytatelné první podání Španěla.

40:15 Berdychův return letěl pár desítek centimetrů za základní čáru.

40:30 Berdych hrál Nadalovi na tělo, což je zřejmě součást dnešní taktiky. A španělský fenomén zkazil.

1:1

Přesto Rafa nakonec získává hru a srovnává na 1:1. Zatím se hraje bez brejkbolu.

0:15 Nadal útok Berdycha eliminoval dobrým prohozem.

15:15 Dobrá práce. Berdych vyrovnal poté, co vytrvale od základní čáry bekhendem zaměstnával soupeře.

30:15 Eso českého tenisty.

30:30 Nadalův forhend skončil přesně v rohu.

40:30 Berdychovo eso bylo rychlé 215 kilometrů za hodinu.

2:1

Čech ani tentokrát na servisu nezaváhal a upravil na 2:1.

0:15 Berdych byl na returnu agresivní, ve výměně tlačil a nakonec i přetlačil favorita.

0:30 Čech se nádherně položil do returnu, Nadal vybral jen tak tak a poté jen zoufale sledovat, jak mu soupeř vypálil do rohu vítězný forhend.

15:30 Škoda těsného autu, Nadal snižuje.

15:40 Berdych donutil Nadala k další chybě a jsou tu první dva brejkboly zápasu!

3:1

Tomáš Berdych poprvé v utkání bere Nadalovi servis a jde do náskoku 3:1! Výborný začátek pro českého hráče.

15:0 Dlouhá výměna skončila nepřesným forhendem bývalé světové jedničky.

30:0 Berdych je na úderech o poznání jistější a přehrává Nadala.

30:15 Španěl podnikl jeden z mála podařených útoků a snížil.

30:30 Čech si připsal zbytečnou nevynucenou chybu z bekhendové strany.

40:30 Berdych vyhnal Nadala servisem ven z kurtu a poté zakončil do protilehlého rohu.

40:40 Pozor na zbytečné chyby. Berdych na servisu v problémech.

40:A Tak to je velká smůla, Berdych tlačil, jenže Nadal předvedl precizní defenzivu. Má výhodu a brejkbol.

40:40 Český tenista si pomohl prvním podáním. Shoda.

40:A Jenže je tu další šance pro Rafu.

40:40 Výborný bekhendový útok a Berdych odvrací i druhý brejkbol.

A:40 Berdych vykouzlil vítězný forhend a má výhodu.

4:1

Berdych nakonec udolal španělského šampiona a potvrdil předchozí brejk. I přes dva odvrácené brejkboly. 4:1 pro Čecha v prvním setu!

Tomáš Berdych v zápase Australian Open s Bernardem Tomicem.
Tomáš Berdych v zápase Australian Open s Bernardem Tomicem. | Foto: Reuters

15:0 Berdychovi bohužel uletěl bekhend daleko mimo kurt, míček nejspíš Tomáš zasáhl rámem rakety.

30:0 Rafael Nadal trefil eso.

40:0 Další přesné eso španělského hráče.

40:0 Nadal opět boduje a míří za ziskem čisté hry na servisu.

4:2

A je to skutečně zisk hry bez ztráty kytičky. Nadal snižuje na 2:4.

0:15 Nadal roztleskal publikum krásným prohozem z returnu.

0:30 Berdych šel opět k síti a znovu nedosáhl na přesný prohoz.

15:30 Po dobrém servisu ven z kurtu přišlo přesné forhendové zakončení.

30:30 Berdych srovnává skóre.

40:30 Český tenista jde do vedení, jeho první servis byl vynikající.

5:2

Nadal na závěr hry chybuje, Berdych opět udržel servis a vede 5:2!

0:15 Berdych tvrdými forhendovými ranami vytrvale útočil do bekhendu soupeře, který velký tlak nakonec neustál.

0:30 První dvojchyba Rafaela Nadala.

15:30 Tentokrát byl aktivní Nadal, který poslal forhend do rohu a pak si došel na síť pro snadný volej.

15:40 Berdychova defenzíva byla brilantní, Nadal nakonec netrefil forhend. Český tenista má dva setboly!

6:2

Nádhera! Tomáš Berdych ukončil první set vítězným bekhendem do protipohybu. Dvakrát v úvodní sadě sebral Nadalovi servis, sám nezaváhal a poměrem 6:2 získává první dějství dnešního čtvrtfinále!

Ono by to šlo, a ne že ne! Český tenista v prvním setu předvedl takřka dokonalý výkon a zaskočil španělského favorita. Stratég Dani Vallverdu určil zatím velmi úspěšnou taktiku. Jen tak dál.

15:0 Berdych je na servisu...

15:15 Tohle se nepovedlo, Berdych udělal krok k síti, ale pak se nevypořádal s halfvolejem.

30:15 Nadal posílá return pouze do sítě.

30:30 Španěl rozpohyboval své rychlé nohy, oběhal vše a zaskočil Berdycha prudkým forhendem po čáře.

40:30 Čech boduje servisem ven z kurtu.

1:0

Nadalovi challenge nepomohla. Berdych vstupuje do druhé sady ziskem vlastního podání - 1:0.

15:0 Servíruje Nadal.

15:15 Španěl zahrál špatný úder na kříž a Berdych tenisovou penaltu forhendem proměnil.

15:30 Úžasný winner! Berdych ukončil křížnou výměnu krásným forhendem po čáře. A trefil přesně růžek.

15:40 Berdych trefuje fantastický return do rohu a má další dva brejkboly, první ve druhé sadě!

30:40 Nadal si k nadšený svých četných fanoušků v aréně povodil Berdycha a zakončil vlastně do úplně odkrytého kurtu.

2:0

Nadal poslal do sítě naprosto snadný úder a Berdych vstupuje také do druhé sady ziskem brejku - 2:0!

0:15 Český tenista poslal forhend do sítě.

15:15 Berdychův první servis nešel chytat.

30:15 Další vynikající podání rodáka z Valašského Meziříčí.

40:15 Berdych drží vysokou úspěšnost prvního servisu a to je základní klíč k případnému dnešnímu úspěchu.

3:0

Eso na závěr. Berdych exceluje i ve druhém setu, Nadal je hodně zaskočení a prohrává už 2:6, 0:3.

0:15 Berdych returnoval do bekhendu soupeře a ten poslal míček do sítě.

15:15 Nadal srovnává chytrým forhendem do protipohybu.

15:30 Druhá dnešní dvojchyba hvězdného Španěla.

15:40 Berdych zahrál neuvěřitelný krátký return ven z kurtu a poté trefil vítězný míč! Dva brejkboly jsou opět na světě.

30:40 Return českého hráče skončil v těsném autu.

4:0

Rafael Nadal je v obrovské krizi. Další dvojchybou ztrácí počtvrté v zápase své podání a Berdych vede 4:0, samozřejmě s náskokem dvou brejků. Publikum je evidentně zaražené.

15:0 Berdych zúročil tlak po prvním servisu.

15:15 Nadal si počkal na druhé podání a dvěma ostrými forhendy bodoval.

30:15 Čech vyběhl odvážně proti těžkému míči na síti a polovysoký volej trefil k základní čáře.

40:15 Klasika, útok do Španělova bekhendu a ten kazí.

5:0

Eso na závěr. Berdych naprosto decimuje čtrnáctinásobného grandslamového vítěze. Jeho vedení je jasné - 6:2, 5:0. Jenže pozor, Nadal je obrovský bojovník a k postupu je třeba vyhrát tři sety.

15:0 Přestřelka od základní čáry skončila bekhendovou chybou českého tenisty.

30:0 Nadal přehrál soupeře forhendem do protipohybu. Oblíbená varianta španělského hráče.

30:15 Musíme Berdycha pochválit za pohyb, znovu se dobře ubránil a Nadal zakončoval jen do sítě.

30:30 Vow! Berdych v dlouhé výměně určoval tempo a ve finále si připsal vítězný forhend k čáře.

30:40 Winner z bekhendu a Berdych má setbol!

6:0

Tomáš Berdych umístil return k čáře a uštědřil slavnému Nadalovi kanára! Český tenista vede už 2:0 na sety a to za pouhou hodinu hry. Španěl uhrál pouze dva gamy.

15:0 Šesté eso českého tenisty. Na esa 6:2.

30:0 Nadalův return se do dvorce nevešel.

40:0 Výborně servírující Berdych si připsal další vítězný forhend.

1:0

Berdych zapisuje čistou hru na servisu, své podání stále v dnešním utkání neztratil ani jednou - 1:0.

15:0 Nadal vstupuje dobře do hry na servisu.

30:0 Španěl trefil výborné první podání.

30:15 Ve výměně od základní čáry byl Berdych přesnější a důraznější.

30:30 Forhend španělského hráče dopadl těsně vedle postranní čáry.

40:30 Nadal jde do vedení díky prvnímu podání.

1:1

Nadal přerušuje sérii devíti prohraných her za sebou a srovnává na 1:1 ve třetím setu.

15:0 Berdych se omlouvá, teď mu k vítěznému míči výrazně pomohla páska.

30:15 Nasazená sedmička trefuje krásný forhendový winner inside-out.

30:15 Nadal si ostrým returnem připravil pozici. Následoval vítězný forhend.

40:15 Přímý bod z podání pro českého tenistu.

2:1

Berdych znovu udržel podání a v celém utkání zatím čelil pouze dvěma brejkbolům v prvním setu. 2:1, takový je stav ve třetím dějství.

15:0 Berdych udělal jednu z mála dnešních chyb, a to na bekhendu.

30:0 Nadal přerušil výměnu a vyžádal si jestřábí oko. Udělal dobře.

40:0 Publikum jásá při jasném vedení španělského tenisty. Diváci by chtěli větší drama.

40:15 Nadal z bekhendu pálil do sítě.

2:2

V aréně Roda Lavera to bouří, Nadal zakončil pěknou výměnu vítězným forhendem. Je vyrovnáno 2:2.

0:15 Nadal se zaskvěl dalším winnerem z forhendové strany.

15:15 Výborný první servis a forhendový winner inside-out. Dobře Berdych.

30:15 Čechovi se povedl pěkný volej do rohu.

30:30 Škoda zbytečné chyby na bekhendu. Dočká se Nadal brejkbolu po dlouhé době?

40:30 Fantastický Berdychův útok nemohl zastavit ani takový obranář, jakým bezesporu je Rafael Nadal.

3:2

Tomáš Berdych ani tentokrát nepustil soupeře k brejkbolu a hru zakončil stylově, tedy esem. 3:2 pro českého hráče ve třetím setu.

15:0 Ve výměně byl sice Berdych aktivnější, v závěru však na bekhendu chyboval.

15:15 V další výměně už ale tahal Nadal za kratší konec.

30:15 Berdych daleko za základní čarou dělal co mohl, Rafovy údery ale byly velmi tvrdé a přesné.

40:15 Berdych při pokusu o vítězný úder těsně minul.

3:3

Nadal ve třetím setu vyrovnal hru a drží si svá podání. Stav je 3:3.

Rafael Nadal na Australian Open 2015
Rafael Nadal na Australian Open 2015 | Foto: Reuters

15:0 při podání českého tenisty.

15:15 Nadal se hodně hecuje, na síti zahrál dokonalý stopbal.

30:15 Berdych jde do vedení díky přímému bodu z podání.

30:30 Španěl srovnává a znovu má naději na brejkbol.

40:30 Berdych ovšem po pěkném servisu připisuje forhendový winnner.

4:3

A další winner z forhendu! Berdych vede 4:3 a stále na servisu exceluje.

15:0 Berdychův bekhend zastavila síť.

15:15 Tomáš to úžasně rozdal, přežil i malé zaškobrnutí a bodoval. Zaslouženě teď pumpuje pěstí, tohle bylo světové.

15:30 Dvojchyba španělského hráče. Pojď, Tomáši!

30:30 Nadal srovnává kombinací servis - winner.

30:40 Berdych si povodil španělského šampiona a má první brejkbol ve třetím setu!

40:40 Nadal jej ale odvrací esem.

A:40 Španěl má výhodu po dalším povedeném podání.

4:4

Nadal jásá, jako kdyby vyhrál celý zápas. Španěl se hecuje, to je pochopitelné. Teď utekl ze složité situace a srovnal na 4:4.

0:15 Nadalův úder se jen tak tak překupil přes pásku na druhou stranu. Omluva tady nesmí chybět.

15:15 Berdych srovnává díky excelentnímu prvnímu podání.

15:30 Famózní výměna končí krásným winnerem španělského tenisty.

30:30 Eso českého hráče.

30:40 Nadal si vynikajícím prohozem vydřel brejkbol.

40:40 Berdych musel jít přes druhý servis, přesto uspěl! Shoda.

40:A Berdych měl Rafu na lopatě, jenže zakončil přesně do míst, kde Španěl stál. Brejkbol pro Nadala.

40:40 Berdych odvrací esem!

A:40 Berdych má výhodu.

5:4

Tomáš Berdych odvrátil dva brejkboly a vede 5:4 ve třetím setu! Výtečně Tomáši!

Rafael Nadal při prohraném čtvrtfinále Australian Open s Tomášem Berdychem.
Rafael Nadal při prohraném čtvrtfinále Australian Open s Tomášem Berdychem. | Foto: Reuters

0:15 Berdych bodoval dokonalým returnem po druhém servisu.

15:15 Škoda, Berdychův lob byl příliš dlouhý.

30:15 Berdych trefuje z bekhendu síť.

40:15 Rafael Nadal se evidentně zvedl, teď se v dlouhé výměně držel skvěle a zakončil winnerem po čáře.

40:30 Berdych šel na síť a Nadalovi se prohoz tentokrát nepovedl.

5:5

Berdych poslal forhend za základní čáru. Nadal tedy srovnává na 5:5, drama třetího setu bude vrcholit.

15:0 Berdych připisuje forhendový winner.

30:0 Nadal se několika útokům po sobě do bekhendu neubránil.

30:15 Krásná výměna pro Nadala. Španěl v závěru zaútočil a zaslouženě bodoval.

40:15 Berdych útočil těsně před základní čáru a Nadalova defenziva pak nestačila.

40:30 Forhend letěl hodně mimo, Berdych ještě v této hře nemá vyhráno.

6:5

Tomáš Berdych nicméně uzavřel jedenáctý game třetího setu vítěznou smečí. Vede 6:5 a má zajišten minimálně závěrečný tie-break.

Tomáš Berdych při vítězném čtvrtfinále Australian Open s Rafaelem Nadalem.
Tomáš Berdych při vítězném čtvrtfinále Australian Open s Rafaelem Nadalem. | Foto: Reuters

0:15 Klíčovou hru otevírá Rafael Nadal dvojchybou.

0:30 Nadal míjí, Berdych je dva míčky od triumfu!

15:30 Berdych bohužel na druhý servis soupeře odpověděl ranou do sítě.

15:40 Tomáš Berdych má dva mečboly!

30:40 Berdychův return končí v síti. Je tu ještě jedna šance...

40:40 Nadal si ale pomohl prvním servisem a odvrátil oba mečboly!

A:40 Berdych měl navrch, jenže v klíčové chvíli trefil jen síť. Výhoda Nadal.

6:6

Ve třetí sadě nakonec budeme sledovat tie-break. Berdych neproměnil dva mečboly, Nadal zvládl další kritickou situaci a teď se ukáže.

1:0 Berdych zahajuje zkrácenou hru vítězným forhendem. Dvě podání teď bude mít Nadal.

2:0 Berdychův return letěl pod nohy soupeře, který nestihl zareagovat. První mini-brejk je tady.

2:1 Nadal snižuje přímým bodem z prvního servisu.

3:1 Berdych po dobrém servisu v pohodě zakončil forhendem k čáře.

4:1 Ani proti druhém servisu Berdycha nepředvedl Nadal nic světoborného. Čech má dobrý náskok.

5:1 Berdych trefuje fantastický forhendový winner po čáře! A už má náskok dvou mini-brejků.

5:2 Nadal snižuje vítězným úderem. Jenže dva servisy teď má k dispozici český tenista.

5:3 Jeden mini-brejk je pryč. Nadal šel tvrdě za svým a docílil toho, Berdych se neubránil.

5:4 Tak to je smůla. Míč z Berdychovy rakety se od pásky zpomalil a Nadal mohl zblízka snadno zakončit.

6:4 Berdych trefuje úžasný return k čáře a má další dva mečboly!

6:5 Český tenista bohužel na závěr výměny pálil z bekhendu do sítě. Teď má ale mečbol při vlastním servisu!

7:6

Je konec, Tomáš Berdych po téměř devíti letech a sedmnácti porážkách v řadě poráží Rafaela Nadala! Český tenista je po setech 6:2, 6:0, 7:6 v semifinále Australian Open!

Velká gratulace do Melbourne. Tomáš Berdych dnes předvedl fantastický výkon a ve třech setech v aréně Roda Lavera přehrál čtrnáctinásobného grandslamového šampiona.

"Byl jsem připravený na všechno, to byl největší rozdíl oproti předchozím zápasům proti Rafovi. Začal jsem velmi dobře, ale člověk hraje proti Rafovi a musí hrát pořád stejně. Nikdy nemá nic jistého, nezáleží na tom jaký je stav. Nehleděl jsem na skóre a soustředil se na každý míček. Vyšlo to. Hrál jsem proti jednomu z nejlepších hráčů historie, takže jsem očekával, že se může stát cokoli. Ale zůstal jsem klidný a šel za svým," řekl Berdych na kurtu po utkání.

"Jsem připravený, cítím se silně a chtěl bych uspět i v dalším kole," dodal šťastný český tenista. V semifinále bude soupeřem Čecha vítěz duelu mezi Britem Murrayem a Australanem Kyrgiosem.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný den.