Tomáš Berdych - Feliciano Lopez

Tomáš Berdych
2:0
Feliciano Lopez

Dobré ráno, vítejte u online reportáže z tenisového turnaje v čínském Pekingu. První zápas na okruhu po US Open a semifinále Davis Cupu dnes sehraje Tomáš Berdych. Jeho prvním soupeřem bude Španěl Feliciano Lopez. Utkání začne těsně po půl sedmé našeho času.

Český tenista nepotkává na úvod turnaje zrovna oblíbeného soupeře. Jeho vzájemná bilance se současnou světovou dvacítkou je negativní, 4:6 na zápasy. A navíc... V letošní sezoně hrál Berdych proti Lopezovi dvakrát a v Queensu ani v Torontu nedokázal uspět.

Tomáš Berdych  na US Open 2014
Tomáš Berdych na US Open 2014 | Foto: Reuters

Berdych se v Pekingu rozehrál včera, kdy absolvoval úspěšné první kolo mužské čtyřhry. Společně s Johnem Isnerem dokázal porazit španělsou dvojici Nadal - Andujar po setech 7:5, 4:6, 10:4. Byla to jeho vůbec první výhra nad Rafou od roku 2006, ovšem bohužel pouze v deblu.

Pro současnou světovou sedmičku dnes začíná tuhý boj o pátou účast na Turnaji mistrů v řadě. Výchozí Berdychova pozice není ideální. V tuto chvíli je v žebříčku tohoto roku na posledním postupovém osmém místě, na devátého Kanaďana Milose Raonice však má náskok pouhých 70 bodů, o dalších 35 bodů zpět je Brit Andy Murray a o dalších 70 bodů zpět je Bulhar Grigor Dimitrov.

Na pekingském turnaji Berdych obhajuje loňské semifinále, bude tedy pro něj velmi složité neztratit body. Ale připomeňme, že v roce 2011 celý čínský podnik ovládl.

"Tomáš na tom není od Roland Garros nijak dobře. Měl ale po Davis Cupu šanci dva týdny potrénovat, navíc tvrdil, že se na tréninku cítí dobře, takže věřím, že to teď potvrdí a účast v Londýně si zajistí, protože do Top 8 stoprocentně patří," myslí si někdejší daviscupový kapitán Vladislav Šavrda. Více čtěte ZDE.

US Open 2014: Tomáš Berdych
US Open 2014: Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Čerstvá vydání tenisových žebříčků ATP i WTA si můžete prohlédnout ZDE.

A kdo letos vydělal na tenisovém okruhu vydělal nejvíce peněz? A jaké prize money přišly na účet Tomáše Berdycha či Petry Kvitové? Podívejte se v přiložené fotogalerii.

Oba protagonisté dnešního úvodního duelu turnaje už jsou na kurtu. Za malý moment se začnou rozehřívat.

Tomáš Berdych plní na turnaji roli nasazené trojky. Jedničkou je Djokovič, dvojkou Nadal a čtyřkou Čilič.

Zápas začíná, jako první jde podávat Berdych.

15:0 Na úvod dobrý servis a vítězný forhend k lajně.

30:0 Španěl se na returnu neprosadil.

40:0 Lopez poprvé zaútočil, Berdych ale těžkou chvíli ustál a donutil Španěla k chybě.

1:0

Berdych zvládl rovněž první dlouhou výměnu utkání - 1:0.

15:0 Berdych se natáhl pro dělový servis Lopeze, vrátit jej ale nedokázal.

15:15 Berdych předvedl skvělý přechod do ofenzivy a na síti bodoval pěkným volejem.

30:15 Lopezův stopbal nešel doběhnout.

40:15 Španěl přidává eso.

1:1

Return českého hřáče dopadl těsně za základní čáru. Také Lopez v pohodě udržel podání - 1:1.

15:0 Krásná výměna, Berdych je zatím velice přesný.

15:15 Jeho slajzovaný bekhend ovšem zastavila páska.

30:15 Přímý bod z prvního servisu.

40:15 Lopez nedokázal zkrotit dělové podání na tělo.

40:30 Přichází první dvojchyba českého tenisty.

2:1

Vše ale světová šestka napravuje svým prvním esem - 2:1.

0:15 Lopez šel po servisu na síť, Berdych jej ale překonal pěkným bekhendovým prohozem.

0:30 Po forhendové chybě soupeře má Čech zajímavý náskok.

15:30 Berdych si vzal po sporném míčku soupeře ještřábí oko, ale neuspěl. Míč se dotkl čáry.

15:40 Po Lopezově dvojchybě má přesto dva brejkboly!

30:40 Španěl si pomohl tvrdým servisem na tělo.

40:40 A také podruhé se Lopezovi povedlo vynikající podání.

40:A Berdych zaútočil na returnu a má další brejkbol.

3:1

Berdych bere Lopezovi poprvé v zápase podání a vede 3:1.

15:0 Druhé Berdychovo eso.

30:0 Lopez chybuje z bekhendu.

30:15 Španěl snižuje.

40:15 Berdych ale drží standard na servisu.

4:1

Český tenista výborně zakroutil druhé podání a vede už 4:1.

Tomáš Berdych na turnaji ve Washingtonu 2014
Tomáš Berdych na turnaji ve Washingtonu 2014 | Foto: Reuters

0:15 Berdych na příjmu zabojoval, vrátil podání a Lopez poslal forhend mimo.

0:30 Další výborná práce na returnu a Lopezův neúspěšný volej.

15:30 Škoda těsného autu, Berdych zkoušel chytrý křížný prohoz.

15:40 Berdych vyniká agresivitou a přesností. Další dva brejkboly jsou na světě.

30:40 První z nich Lopez odvrací přesným volejem.

5:1

Dvojchyba na závěr. Španěl už podruhé ztrácí svůj servis a Berdych jde za stavu 5:1 podávat na zisk prvního setu.

15:0 Třetí eso skvěle servírujícího Čecha.

30:0 Berdych boduje přímo z podání.

30:15 Tomáš chyboval na závěr delší výměny.

40:15 Lopezův bekhend skončil v síti, Berdych má dva setboly.

6:1

První sada končí Berdychovým triumfem 6:1. Takový průběh asi nikdo nečekal. První set trval pouhých 25 minut, český tenista byl jasně lepší, dvakrát vzal Lopezovi servis a sám jej nepustil k žádnému brejkbolu.

15:0 Berdych returnuje do sítě.

15:15 Dobrý return českého hráče Lopeze překvapil.

15:30 Španěl posílá forhend daleko za základní čáru.

15:40 Lopezovi se nedaří podání, dělá další dvojchybu a čelí dvěma brejkbolům.

30:40 Španěl zabral na servisu a vystřihl pěkné první podání.

40:40 Velká škoda. Berdych tlačil, finální bekhend ale skončil na pásce.

A:40 Lopez se prosadil prvním servisem a otáčí skóre.

40:40 Španělský tenista při snaze o vítězný forhend uklouzl a trefil síť.

40:A Další chyba Berdychova soupeře. A brejkbol. Lopez nevypadá nejlépe.

40:40 Parádní podání a znovu shoda.

40:40 Lopez poslal slajzovaný úder do autu, ale vzal si jestřábí oko, které ukázalo lehký dotek čáry.

A:40 Výhodu má pro změnu Španěl.

40:40 Ovšem znovu chybuje.

40:A Výborná práce na forhendu! Berdych má v této hře již čtvrtou šanci na brejk.

1:0

Dvojchyba. Jak jinak. Lopez potřetí v zápase ztrácí své podání a ztrácí jeden brejk i ve druhém setu. Pro Berdycha se zápas vyvíjí skvěle.

15:0 Vítězný forhend do rohu, Tomáš je absolutně v pohodě.

30:0 Což potvrzuje dalším forhendovým winnerem.

30:15 Berdych dělá dnes druhou dvojchybu. Snad to nebude znamenat žádné potíže.

40:15 Winner z forhendu, v této hře již třetí.

40:30 Lopez nechce zůstat pozadu, i on vypálil nechytatelnou ránu z forhendové strany.

40:40 Dlouhou výměnu zakončil Tomáš těsným autem z bekhendu. Shoda a první problémy na servisu.

A:40 Třetí eso, to je ta nejlepší reakce.

2:0

Berdych vypálil na závěr hry forhendový winner a vede 6:1, 2:0.

0:15 Berdych na returnu výborně eliminuje Lopezův styl, tedy náběhy k síti.

0:30 Český tenista na příjmu září a znovu má dobrý náskok.

15:30 Škoda, že teď o pár centimetrů nevyšel lob.

15:40 Dva brejkboly pro Berdycha, to už je trochu tradice dnešního zápasu.

30:40 Berdych tentokrát nebyl na returnu přesný.

40:40 Lopez těžkou situaci zvládl a srovnal na shodu.

40:A Na úžasný Berdychův cross forhend ovšem neměl nárok. Brejkbol.

40:40 Útočný return Čecha zastavila síť.

40:A Jenže i na bekhendu dokáže Berdych uklidit return do rohu. Paráda.

40:40 Lopez díky servisu odvrací již čtvrtý brejkbol v této hře.

A:40 Španělovi se tleská za fantastický stopbal.

2:1

Dvacátý hráč světového žebříčku nakonec zvládl už velmi kritický moment. Mohl ztrácet dva brejky i ve druhém setu, ale odvrátil čtyři brejkboly a snížil na 1:2.

Feliciano Lopez na turnaji v Tokiu 2013
Feliciano Lopez na turnaji v Tokiu 2013 | Foto: Reuters

15:0 Berdychovy forhendy jsou famózní.

15:15 Krásný winner z forhendu předvedl také Lopez.

30:15 Český tenista nemusel hrát, jeho první servis stačil na zisk fiftýnu.

40:15 Nádhera! Lopez si připravoval dlouho situaci k náběhu na síť, nakonec vystartoval dopředu, jen se však ohlédl za sebe po výborném prohozu Berdycha.

3:1

Berdych vítězným forhendem proměňuje gembol a vede 3:1 ve druhé sadě.

0:15 A vítězné forhendy přibývají...

15:15 Lopez srovnává esem.

15:30 Španěl selhal při jednoduchém voleji.

30:30 Berdych si vzal na pomoc challenge, ta ale úspěšná nebyla.

40:30 Tentokrát Lopez na voleji nezaváhal. Možná mohl pouštět Berdychův úder do autu, ale chtěl si zvýšit pošramocené sebevědomí.

40:40 Shoda. Španěl opět musí o svůj servis tvrdě bojovat.

40:A Berdychův forhend sice Lopez zasáhl po skluzu špičkou rakety, to ale bylo všechno. Je tu brejkbol pro světovou šestku.

4:1

To je neuvěřitelné. Lopez počtvrté v zápase ztratil podání poté, co hru zakončil dvojchybou. Španěl má dnes velké problémy sám se sebou, navíc Berdych hraje výtečně. 4:1.

15:0 při servisu Tomáše Berdycha.

30:0 Lopezův bekhend doplachtil mimo dvorec.

40:0 Berdych míří za potvrzením čtvrtého brejku v utkání.

5:1

Čistá hra, Berdych vede 6:1, 5:1 a nelze si dost dobře představit, že by tento zápas ještě mohl ztratit. Lopez je úplně mimo.

0:15 Famózní return.

15:15 Španěl trefuje eso.

15:30 Berdychův return se opět nedal chytat.

30:30 Španěl byl na síti přesný a srovnává.

40:30 Berdychovi ulétl bekhend po nečistém úderu někam do hlediště.

5:2

Lopez teprve potřetí v zápase udržel své podání a snížil na 2:5. Berdych jde servírovat na postup do druhého kola, přičemž dnes ještě nečelil žádnému brejkbolu soupeře.

0:15 Berdychův útočný forhend skončil na pásce.

15:15 Další forhend už ale vítězný byl.

30:15 Lopez posílá forhend za základní čáru.

30:30 Český tenista si na mečbol ještě počká.

40:30 Vítězný forhend k čáře a je to tady. Po hodině a čtyřech minutách má Berdych mečbol.

6:2

Tomáš Berdych se usmívá. V prvním kole turnaje v Pekingu oplatil Lopezovi dvě letošní porážky a velmi rychle jej vyprovodil z kurtu po setech 6:1 a 6:2.

Jen tak dál Tomáši. V osmifinále bude Berdychovým soupeřem Srb Viktor Troicki. Těšme se i na tento zápas.