Dominik Thiem

Dobrý den, vítejte u online reportáže z osmifinále mužské dvouhry na US Open mezi Tomášem Berdychem a Rakušanem Dominikem Thiemem. Tento duel začne v úterý po 22. hodině SELČ.

Tomáš Berdych na US Open po výhře nad Hewittem
Tomáš Berdych na US Open po výhře nad Hewittem | Foto: Reuters

Zatím to vypadá, že zápas na který čekáme začne nejdříve kolem 23. hodiny. Předchozí duel na kurtu Louise Armstronga je totiž stále na začátku. Francouz Gilles Simon hraje s Chorvatem Marinem Čiličem 5:5 v první sadě. Mimochodem, právě vítěz tohoto duelu narazí ve čtvrtfinále na lepšího z dvojice Berdych - Thiem.

A co už se dnes ve Flushing Meadows událo? Do semifinále ženské dvouhry prošla poprvé v kariéře Číňanka Peng. V souboji nenasazených tenistek jednoznačně přehrála sedmnáctiletou švýcarskou senzaci Belindu Bencicovou po setech 6:2, 6:1.

Vyřadila ji domácí tenistka Peng
Vyřadila ji domácí tenistka Peng | Foto: Sport

Ve čtvrtfinále dámské čtyřhry skončily domácí hvězdy a největší favoritky na tiul sestry Williamsovy. Ve dvou setech je dokázaly vyřadit Rusky Makarovová s Vesninovou.

Venus a Serena Williamsovy na US Open 2014
Venus a Serena Williamsovy na US Open 2014 | Foto: Reuters

O své první čtvrtfinále na US Open bojuje mladý Bulhar Grigor Dimitrov. V souboji s Francouzem Gaelem Monfilsem ale ztratil první sadu poměrem 5:7.

Grigor Dimitrov v semifinále Wimbledonu 2014
Grigor Dimitrov v semifinále Wimbledonu 2014 | Foto: Reuters

Gilles Simon v prvním setu přehrál Marina Čiliče 7:5. Připomínám, že právě po tomto duelu nastoupí na dvorec Berdych s Thiemem.

Napodobí francouzský kouzelník Gael Monfils své dosud jediné čtvrtfinále ve Flushing Meadows z roku 2010? Má k tomu poměrně blízko. Ve druhém setu zvládl tie-break a nad výše nasazeným Grigorem Dimitrovem vede už 2:0!

Gael Monfils při Davis Cupu
Gael Monfils při Davis Cupu | Foto: Reuters

Kdo je vůbec Dominik Thiem, osmifinálový soupeř Tomáše Berdycha? Přečtěte si profil rakouského tenisového supertalentu - ZDE.

Dominik Thiem na US Open 2014
Dominik Thiem na US Open 2014 | Foto: ČTK

Marin Čilič srovnává v utkání se Simonem na 1:1. Chorvat ovládl jasně tie-break druhého setu, poměrem 7:3. Ještě si tedy minimálně dva sety počkáme...

Volný čas si můžete zkrátit třeba prohlížením videogalerie nejbizarnějších a nejzajímavějších momentů letošního newyorského grandslamu - ZDE.

Gael Monfils proměnil mečbol při podání Dimitrova a je ve čtvrtfinále! Výsledek zápasu: 7:5, 7:6, 7:5. O postup do semifinále se Francouz utká buď s Federerem nebo Bautistou.

Ve čtvrtfinále skončily kromě sester Williamsových také Peschkeová se Srebotnikovou. Zkušený pár podlehl dvojici Martina Hingisová - Francesca Pennettaová.

Květa Peschkeová na French Open
Květa Peschkeová na French Open | Foto: ČTK

Simon vs. Čilič 7:5, 6:7, 2:2. Ve třetí sadě si oba tenisté zatím drží své podání.

Marin Čilič už neproměnil v této sadě druhý brejkbol. Simon znovu udržel servis a vede 3:2.

Prohlédněte si galerii, v níž jsme vám ukázali nejdůležitější události prvního týdne US Open.

Další brejkbol už si Čilič vzít nenechal. Chorvat je ve třetím setu aktivnějším hráčem, vede 5:4 a jde podávat na zisk sady.

Wimbledon 2014: Marin Čilič
Wimbledon 2014: Marin Čilič | Foto: Reuters

Čilič v pohodě doservíroval třetí set a vede 2:1. Jediná sada mu tak chybí k postupu do čtvrtfinále US Open.

Ale pozor, Gilles Simon bere ve čtvrté sadě Čiličovi podání, vede 3:1 a jde na servis.

Francouz potvrdil brejk a vede 4:1 ve čtvrtém setu. Rozhodující páté dějství je tedy blízko. Pro Gillese Simona by šlo o vůbec první vybojované čtvrtfinále na US Open a teprve druhé na všech grandslamech. Mezi osm nejlepších prošel pouze v roce 2009 na Australian Open.

Francouzský tenista Gilles Simon.
Francouzský tenista Gilles Simon. | Foto: Reuters

Na zápas Tomáše Berdycha si skutečně ještě jeden set počkáme. Gilles Simon ve čtvrté sadě přehrál Čiliče poměrem 6:3 a rozhodne tak páté dějství.

Hned v úvodní hře pátého setu měl Simon další brejkbol, Čilič jej ale odvrátil.

Brejkbol měl i Čilič ve druhém gemu, nicméně stav je 1:1.

Další dvě hry ovládli servírující tenisté - 2:2.

Simon i Čilič i napotřetí v pátém setu udrželi podání. Stav je 3:3.

Marin Čilič v osmé hře páté sady krade Simonovi podání! Chorvat vede 5:3 a jde podávat na postup do čtvrtfinále!

Marin Čilič na US Open 2014
Marin Čilič na US Open 2014 | Foto: Reuters

Marin Čilič vítězí po téměř 4,5 hodinách boje nad Gillesem Simonem! Chorvat je ve svém třetím newyorském čtvrtfinále. Jeho soupeřem bude vítěz duelu mezi Berdychem a Thiemem. Oba protagonisté zápasu přijdou na kurt Louise Armstronga už za pár minut.

Berdych a jeho rakouský protivník už se rozehrávají, zápas začne za několik minut. Připomeňme, že za 14 dní devětadvacetiletý Čech se s jednadvacetiletým tenistou dosud neutkal.

Utkání začíná, na servis jde jako první Berdych.

0:15 Thiem zahajuje zostra, skvělým bekhendovým prohozem po čáře.

0:30 Berdych selhal na forhendu.

0:40 Další forhendová chyba. Berdych musí hned na úvod utkání čelit třem brejkbolům.

15:40 Berdych se prezentoval precizním útokem, zakončeným forhendem přesně na spojnici čar.

30:40 Konečně Tomášovi zafungovalo první podání.

40:40 Další drtivé podání vrací Thiem pouze do sítě. Tři brejkboly jsou pryč.

A:40 Berdych otáčí skóre, tentokrát se prosadil kombinací servis - forhend.

40:40 Podruhé v zápase Thiem returnoval po čáře.

A:40 Return Thiema se do dvorce nevešel, výhodu má Berdych.

1:0

Český tenista prohrál první tři míčky zápasu, brejkboly ale odvrátil a nakonec servis udržel - 1:0.

15:0 Míček zasáhl Berdych rámem rakety.

30:0 Thiemovo první podání bylo skvělé.

40:0 Mladý Rakušan vypálil další vynikající podání.

1:1

Rakušan zakončil gem esem - 1:1.

0:15 Thiem se po druhém podání soupeře dostal do výměny, kterou ukončil Berdych bekhendovou chybu.

15:15 Je vyrovnáno, díky přímému bodu z podání.

30:15 Eso Tomáše Berdycha.

40:15 Thiem chybuje na závěr přestřelky od základní čáry.

2:1

Berdych se zlepšuje na prvním servisu, a to je samozřejmě klíčem k úspěchu - 2:1.

15:0 Berdych soupeře sice rozběhal, byl to však on, kdo forhendem minul dvorec.

15:15 Thiemovi hodně ustřelil forhend, to bylo výrazně mimo.

30:15 Berdych se snažil returnovat rovnou vítězně do rohu, jenže těsně minul.

30:30 Rakušan trefuje síť.

30:40 Český tenista se aktivní hrou dostává k prvnímu brejkbolu!

3:1

A je to tam! Zatímco Thiem své tři šance nevyužil, Berdych proměnil hned tu první. Čech vede 3:1 a jde na servis.

0:15 Thiem se dobře udržel ve výměně, Berdych pak při forhendu lehce uklouzl a míč letěl jen do sítě.

0:30 Rakušan má hodně rychlé a šikovné zápěstí.

0:40 Skvělá obrana Thiema, který má stejně jako v první hře tři brejkboly!

15:40 Berdych odvrací esem čtvrtý brejkbol.

30:40 O další šanci se Thiem okrádá sám, jeho forhend byl hodně nepřesný.

40:40 Další Berdychovo eso. Čech už odvrátil šest brejkbolů soupeře.

40:A Ale chybou na voleji mu nabízí další šanci.

40:40 Tři esa v jedné hře, to je parádní představení.

A:40 Vzápětí přímý bod, Berdych má výhodu.

4:1

Vítězný forhend na závěr, Berdych vede 4:1. Thiem měl už k dispozici celkem sedm brejkbolů, zkušenější Čech je ale všechny odvrátil.

US Open 2014? Tomáš Berdych
US Open 2014? Tomáš Berdych | Foto: Reuters

0:15 Berdych aktivitou na příjmu zaskočil soupeře, který bekhendem přestřelil dvorec.

15:15 Nyní byl Berdych na returnu až příliš ambiciózní.

15:30 První Rakušanova dvojchyba.

15:40 Berdych si vzal jestřábí oko a měl pravdu. Má další dva brejkboly.

5:1

Nádhera! Berdych úžasným winnerem proměnil i svůj druhý brejkbol v zápase. Vede 5:1 a půjde podávat na vítězství v prvním setu.

15:0 Viděli jsme už páté eso Berdycha.

15:15 Českému tenistovi se nepodařil forhend.

30:15 Podobný úder ale vzápětí nevyšel také Rakušanovi.

40:15 Thiem returnuje mimo. Berdych má dva setboly.

6:1

Rychlou první sadu ukončil Berdych vítězným forhendem. Skóre 6:1 je příliš optimistické, o tolik lepší český hráč určitě není. Dokázal ale odvrátit sedm brejkbolů soupeře a sám dva ze dvou proměnit.

0:15 Thiem je z prvního setu rozhozený. Dvakrát podal o pásku, potřetí zkazil a nakonec ve výměně chyboval.

15:15 Rakušanovi pomohla chyba českého favorita.

15:30 Berdych returnoval pod nohy, Thiem v nouzi zahrál příliš dlouhý úder.

15:40 Berdych má díky nátlakové hře dva brejkboly!

1:0

I svůj třetí brejkbol Tomáš Berdych proměňuje! To je úspěšnost! Český tenista vstupuje dobře i do druhého setu.

0:15 Berdychův bekhend končí v síti.

15:15 Šesté Berdychovo eso.

30:15 Ve výměně ukázal Čech větší kvalitu.

30:30 Forhendem trefil český tenista pouze síť.

40:30 Dělový servis znovu slaví úspěch, byť to tentokrát není eso.

40:40 Další chyba z forhendu, pozor na to.

A:40 Čech nezdary napravuje na servisu, tam si zatím drží velmi vysokou úspěšnost.

2:0

Díky skvělému servisu Tomáš Berdych potvrzuje brejk a vede 2:0 ve druhém setu.

15:0 Berdych nepovedeným returnem málem trefil podavače.

30:0 Thiemovi se povedly dva první servisy po sobě.

40:0 Rakušan v této hře dominuje.

2:1

Thiem čistou hrou snižuje na 1:2.

15:0 při Berdychově podání.

30:0 Thiem daroval soupeři fiftýn, po slabém druhém servisu pálil zbrkle do sítě.

40:0 Rakušan trefil míč nečistě.

40:15 Berdych míjí z forhendové strany.

3:1

Berdych si udržuje vysokou výkonnost na servisu a vede 3:1.

0:15 Thiem je nervózní a dělá příliš mnoho chyb.

0:30 Skvělý Berdychův return.

0:40 Thiem si neví rady s Berdychovými returny. Čech má tři brejkboly.

15:40 Škoda nepřesného returnu proti druhému servisu.

30:40 Thiem se konečně prezentoval prvním podáním.

40:40 Rakušan uspěl s challengí a odvrátil tři brejkboly.

A:40 Eso rakouského hráče.

40:40 Shoda. Když hraje Thiem přes druhý servis, prakticky neboduje.

40:A To se potvrdilo i teď, Berdych má další brejkbol.

4:1

Skvěle! Berdych se nerozpakoval, poslal soupeři ostrý return pod nohy a rovnou běžel slavit na lavičku. 4:1 ve druhém setu, navíc Berdych půjde podávat.

US Open 2014: Tomáš Berdych
US Open 2014: Tomáš Berdych | Foto: Reuters

15:0 Thiem byl velmi agresivní, jenže problém je v přesnosti. Jeho forhend letěl více než metr za základní čáru.

30:0 Nádherný forhendový winner z rakety Čecha.

30:15 Thiem času od času naznačí své schopnosti, jako právě teď. Ostrý forhend těsně nad sítí, rotující ven z kurtu.

30:30 Berdychova první dvojchyba.

40:30 Rakušanův return se do dvorce nevešel.

40:40 Zbytečné zdržení, Berdych měl na raketě vítězný úder, ale napálil jen pásku.

A:40 Berdych si umí pomoci skvělým podáním.

5:1

Tomáš Berdych potvrzuje i druhý brejk v této sadě, vede 6:1 a 5:1. To snad nečekal ani největší optimista.

15:0 Thiem připisuje vítězný bekhend.

30:0 Rakušan těží z prvního podání.

40:0 A další přímý bod...

40:15 Dvojchyba rakouské senzace.

5:2

Dominik Thiem zakončil celou hru přesnou smečí. Snižuje na 2:5, Berdych ale půjde podávat na vítězství v setu. A Čech ještě dnes podání ani jednou neztratil.

15:0 Thiemův return zastavila síť.

30:0 Další první podání, další fiftýn.

40:0 Tomáš Berdych má tři setboly!

6:2

Sedmým esem ukončil český tenista druhý set. Za hodinu hry je stav 6:1, 6:2, to je opravdu paráda. Snad se Berdychův stroj nějak nezasekne, ušetřené síly by se mohly hodit ve čtvrtfinále proti Marinu Čiličovi.

0:15 Nádhera, Berdych zahajuje třetí set skvělým forhendem z plného běhu.

0:30 Další výborná práce.

15:30 Rakušan se prosazuje prvním servisem, jeho úspěchy na tomto poli jsou ale velmi vzácné.

30:30 Thiemovi fandí publikům, když Rakušan boduje, slyšíme výrazně více tleskajících rukou.

40:30 Rakušan zatím nepouští Berdycha k dalším brejkbolům.

0:1

Thiem poprvé v zápase může být hrdý na to, že aktuálně vede. Ovšem pouze na gemy.

15:0 Dlouhá výměna skončila chybou Thiema na forhendu.

30:0 Čech si na servisu nedělá problémy.

40:0 Aktivní Berdych se postupně propracoval až k síti, kde jej nedokázal Thiem prohodit.

1:1

Čistá hra, Berdych srovnává na 1:1.

15:0 Thiem začíná fiftýnem přímo z podání.

15:15 Poté ale vyprodukoval dvojchybu.

30:15 Berdychovi špatně sedl bekhend, sledujeme velice krátké výměny.

40:15 Thiem zaslouženě sklízí potlesk za forhendový winner po čáře.

40:30 Thiem už je ze svých chyb frustrovaný.

40:40 A je z toho shoda.

40:A Berdych má brejkbol!

40:40 Shoda, Berdych musel hrát těžký bekhend v podřepu a trefil síť.

A:40 Thiem jde do vedení díky servisu.

1:2

Berdych dnes není zvyklý hrát dlouhé výměny a je to znát. Rytmus není takový a přicházejí chyby.

Dominic Thiem na US Open 2014
Dominic Thiem na US Open 2014 | Foto: Reuters

15:0 Český tenista se blýskl esem.

15:15 Druhá dvojchyba světové sedmičky.

30:15 Do třetice podání zase pro změnu vyšlo.

30:30 Thiem to zahrál velice pěkně a srovnal.

40:30 Když Berdych potřebuje, trefí parádní první podání.

40:40 Ovšem dvě dvojchyby v jedné hře, to není pěkná statistika.

A:40 Výhoda Berdych po dělovém a nechytatelném podání.

2:2

Český tenista už nepouští soupeře k brejkbolům, jak tomu bylo například v úvodním setu - 2:2.

0:15 Thiemovi se nepodařil technický slajz.

15:15 Rakušan napravuje dojem parádním bekhendem.

30:15 Těžký return Tomáš nevměstnal do dvorce.

30:30 Thiem chtěl winner, ale nemá nic.

30:40 Brejkbol pro Berdycha!

3:2

Tomáš Berdych bere soupeři servis poprvé ve třetím setu, vede 3:2 a postup už je opravdu blízko.

Tomáš Berdych na US Open 2014
Tomáš Berdych na US Open 2014 | Foto: Reuters

15:0 Čech musel jít přes druhé podání, ale zvládl to.

15:15 Berdych velmi dobře odhadl, kam bude soupeř smečovat. Míček dokázal vrátit na druhou stranu dvorce, Thiem byl ale připraven a u sítě si vychutnal pohodový volej.

30:15 Berdych servisem vyhnal soupeře z kurtu.

40:15 Špatný bekhend z Thiemovy rakety.

4:2

Nechci to samozřejmě zakřiknout, ale Tomáš Berdych dnes vypadá neohroženě - 4:2.

0:15 při podání Thiema.

15:15 Rakušan esem srovnává.

30:15 Thiem sklízí potlesk publika, jež by si přálo delší zápas.

40:15 Rakušan míří za snížením skóre.

4:3

Thiem opravdu snižuje na 3:4 ze svého pohledu, na servis ale půjde český tenista, který dnes ještě vlastní podání neztratil.

0:15 Thiem nechce nechat svou naději uhasnout, tenhle forhend byl fantastický.

15:15 Nicméně Berdych nepřestává ničit mladého Rakušana dokonalým servisem.

30:15 Delší výměna, v níž tempo diktoval Čech.

40:15 Berdych trefuje míče velice čistě, nyní si připsal forhendový winner.

5:3

Tomáš Berdych v pohodě zvyšuje na 5:3 a je jedinou hru od postupu do čtvrtfinále US Open.

15:0 Přímý bod z podání pro Thiema.

30:0 Berdych pálí z forhendu do sítě.

40:0 Páté eso Dominika Thiema.

40:15 Rakušan hrál velmi dobře, zatlačil Berdycha, jenže místo vítězného úderu přišla těsná chyba.

5:4

5:4. Thiem snižuje a ve třetí sadě přece jen drží s Berdychem tempo lépe, než v prvních dvou dějstvích. Jenže Čech výtečně servíruje a nepustil Thiema ještě k žádnému brejkbolu (ve třetím setu).

15:0 Berdych vypustil ze své rakety dělovou kouli, která Thiemovi málem otočila ruku.

30:0 Čech je naprosto v pohodě a úžasně podává.

40:0 Drtivá smeč znamená tři mečboly pro Berdycha!

6:4

Tomáš Berdych právě suverénně ukončil sen Dominika Thiema o premiérovém grandslamovém čtvrtfinále. Český tenista vítězí ve velkém stylu 6:1, 6:2 a 6:4.

"Každé vítězství se počítá, každá výhra je důležitá. Velmi podstatná byla hned první hra utkání, když jsem odvrátil tři brejkboly. Vím o čem mluvím, to vás hrozně povzbudí. Pak se mi to povedlo ještě jednou a dostal jsem se do dobrého tempa," uvedl po utkání na dvorci spokojený Berdych.

Ve čtvrtfinále se Tomáš Berdych utká s Chorvatem Marinem Čiličem, se kterým má kladnou bilanci 5:3 na zápasy. Vypadl s ním však letos ve třetím kole Wimbledonu, poměrně hladce ve třech setech.

To je z online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek noci.