Zázrační Španělé si vystříleli třetí velké zlato v řadě

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 7. 2012 22:39
O finálovém vítězství španělského celku rozhodly góly Silvy, Alby, Torrese a Maty
Tak si mistrovských oslav užívali Sergio Ramos a spol.
Tak si mistrovských oslav užívali Sergio Ramos a spol. | Foto: Reuters

Kyjev - Dokázali to! Jako první ve fotbalových dějinách... Zázračná španělská generace se pozlatila potřetí v řadě.

Itálie tahala v kyjevském finále Eura 2012 za kratší konec, tým kolem Casillase, Xaviho a spol. ji bez větších nervů porazil 4:0.

I proto, že poslední půlhodinku utkání museli Italové zvládnout o deseti. Zranil se totiž Thiago Motta a všechny tři možnosti střídání už předtím jeho tým vyčerpal.

V této fázi hry pak Španělé proti oslabenému soupeři skórovali hned dvakrát. Dosáhli tak nejvyššího finálového vítězství v dějinách mistrovství Evropy.

"Jsem na své hráče velmi hrdý. Tohle je historický okamžik," pravil Vicente del Bosque, trenér španělského týmu.

Beckenbauer a spol. to nedotáhli, oni ano

Triumf na turnaji, jež společně uspořádaly Polsko a Ukrajina, tak prodloužil španělskou vítěznou éru, jež začala na evropském šampionátu 2008 a pokračovala na MS 2010.

Něco takového, tedy tři velké tituly pro jeden tým v řadě, nemá v historii fotbalu obdoby. Snad s výjimkou německého celku kolem Beckenbauera, který měl v 70. letech minulého století podobně rozjetou sérii, ale ze třetího velkého finále odešel jen se stříbrem.

To finále se tehdy hrálo v Bělehradu a tím, kdo Němcům definitivně sebral sen o zlatém hattricku, byl penaltový "koumák" Antonín Panenka.

Klasický hrot ani nepotřebovali

To Italové na československý odkaz nenavázali a začali v kyjevském finále brzy tahat za kratší konec zápasu. Přestože Španělé opět nastoupili bez klasického hrotového útočníka, nebezpečí jejich útočné hry to nijak neotupovalo.

Už ve 14. minutě dostal kolmici na hrot Fábregas, u brankové čáry přehrál italského beka a přihrál takzvaně pod sebe, kde dobíhal Silva, a pohotovou hlavičkou otevřel skóre.

Italové pak drželi balon častěji než soupeř, ale čistou šanci si před Casillasem, který pohotově sbíral či srážel centrované míče, nevytvořili.

Ve 41. minutě naopak Španělé předvedli svou nejkrásnější akci na šampionátu. Levý obránce Alba si nasprintoval na hrot, kam mu Xavi poslal přihrávku přesnou snad na mikrometr - a poločasové skóre 2:0 už výrazně napovědělo, kdo titul získá.

Italské naděje zničilo zranění Motty

Po změně stran podržel svůj tým gólman Casillas, když "čapnul" superšanci osamoceného Di Nataleho.

Portugalský sudí Proenca pak ještě ponechal zápasu dramatičnost, když neodpískal jasnou Bonucciho ruku uvnitř šestnáctky.

Přesto však italské naděje na zvrat brzy vyčichly. To když v 61. minutě musel kvůli svalovému zranění odstoupit Thiago Motta. Vzhledem k tomu, že šlo už o druhé vynucené střídání Italů v zápase, přičemž v půli navíc přišel útok oživit i Di Natale, museli Italové logicky dohrát finále v deseti mužích. Střídat už nesměli.

Skončilo to italským debaklem

"Přesilovky" Španělé využili, v poslední desetiminutovce skórovali i dva střídající hráči Španělska: Torres a Mata.

Španělé byli v průběhu turnaje častokrát kritizováni, že svou technickou zdatnost zneužívají k nekonečným přihrávkám, k tomu, aby jen drželi míč a nepustili soupeře do hry. Jenže finále bylo jiné.

Předvedli v něm veskrze atraktivní projev s řadou kolmých přihrávek a technických kouzel. Vše pak vyšperkovali čtyřmi krásnými góly.

I na MS 2014 v Brazílii budou patřit k favoritům turnaje. Přidají i zlato číslo 4?

Španělsko-Itálie 4:0 (2:0)

Branky: 14. Silva, 41. Alba, 84. Torres, 88. Mata. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Piqué - Barzagli. Diváci: 63 170.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Alba - Busquets, Xabi Alonso, Xavi - Iniesta (87. Mata), Fábregas (75. Torres), Silva (59. Pedro). Trenér: Del Bosque.

Itálie: Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini (21. Balzaretti) - Pirlo - Marchisio, Montolivo (57. Motta), De Rossi - Balotelli, Cassano (46. Di Natale). Trenér: Prandelli.