Závadová i Baumrtová doplavaly na ME páté, padly dva rekordy

Aktualizováno 21. 8. 2014 19:22
Barbora Závadová vylepšila podruhé na mistrovství Evropy v plavání český rekord a v polohovém závodu na 200 metrů obsadila páté místo.
Barbora Závadová
Barbora Závadová | Foto: CPA Eduard Erben

Berlín - Barbora Závadová vylepšila podruhé na mistrovství Evropy v plavání český rekord a v polohovém závodu na 200 metrů obsadila páté místo. V berlínském bazénu ve finále dohmátla v čase 2:13,24 minuty, čímž vylepšila o 15 setin své maximum ze středečního semifinále. Pátou příčku obsadila také znakařka Simona Baumrtová na stovce výkonem 1:00,38.

Vlastní národní rekord vylepšila dnes také prsařka Martina Moravčíková na dvoustovce a to o šest desetin sekundy na 2:27,75. Do finále však nepostoupila a obsadila 11. místo.

V Pardubicích byla rychlejší

Baumrtová nezvládla takticky v úterý dvoustovku a na posledních 50 metrech se propadla z vedoucí pozice na pátou. Dnes nefigurovala od začátku na medailových místech, od bronzu ji dělilo 64 setin. Dvě zlaté medaile v obou dnešních závodech s českou účastí vybojovala Maďarka Katinka Hosszúová.

"Doufala jsem v lepší čas," utrousila Baumrtová. Prý byla lépe na závod připravená než ve středečním semifinále, ale... "Je to zklamání, na Velké ceně Pardubic jsem plavala rychleji. Nevím, co se se mnou děje," pokrčila rameny.

Přestože byla zklamaná, snažila se to hodit za hlavu. "Pořád je to jenom kov," uvedla, ale hned přemýšlela, proč ho nemá. "Asi jsem to moc k tomu směřovala a obětovala se pro to až moc. To očekávání bylo velké a o to více to je pro mě zklamání," prohlásila.

To Závadová naopak páté místo a rekord bralaá. "Dopadlo to dobře, sama jsem byla zvědavá, protože už nervozita nebyla. Jsem šťastná, i když těch 15 setin z osobáku není až zas tak velké zlepšení," hodnotila. Trochu se v průběhu závodu brzdila, aby měla v závěru síly. "Říkala jsem si, ne ne ne, neval to tak rychle, pak to bude bolet," uvedla.

Po dvou letech trápení se vrátila mezi elitu. Co jí ale ještě chybí k medaili? "Ještě asi trochu sprintů, trochu vyplavat, ale zlepšila jsem se a jsem ráda. Doufám, že to půjde příští rok dolů, nebo za dva roky, a budu se taky radovat z medaile," věřila.

"Chci být nová Bája"

Hosszúová na krátké polohovce obhájila titul v novém rekordu ME 2:08,11 a zkompletovala zlatý double z polohového závodu. Závadová doplavala na čtyřstovce čtvrtá, ve finále na poloviční trati byla poprvé.

"Je to příjemná novinka, ale jestli chci patřit mezi nejlepší, tak musím být ve finále a držet se s holkama, pořád mi utíkají ne o desetiny, ale sekundy. Mám cíle vyšší," prohlásila. Nechce totiž být stará dobrá Bája, jak se jí přezdívá. "Chci být nová Bája," usmála se.

K tomu by jí mohla pomoci spolupráce s některou z plavkyň evropské špičky. "Rádi bychom, ale není to snadné," řekl trenér Jaroslav Strnad. "Nechtějí mezi sebe nikoho pouštět, navíc soupeřky," přidala se Závadová.

Ve hře je stříbrná medailistka z osmistovky Mireia Belmonteová ze Španělska. "Klidně bych na nějaký kemp na dva měsíce odjela, podívat se, jak trénují, ale když to nevyjde, uděláme si s trenérem vlastní cestičku," řekla česká plavkyně.

Nyní si ale chce od plavání hlavně odpočinout po sezoně. "Odjedu domů do Ostravy a nechci dva týdny vodu ani vidět," usmála se.