Závadová neobhájila bronz, byla čtvrtá. Kraulař Micka sedmý

18. 8. 2014 19:17
Barboře Závadové se nepodařilo na mistrovství Evropy obhájit bronzovou medaili z polohového závodu na 400 metrů, na šampionátu v Berlíně skončila čtvrtá v čase 4:37,82 minuty.
Barbora Závadová.
Barbora Závadová. | Foto: CPA Eduard Erben

Berlín - Barboře Závadové se nepodařilo na mistrovství Evropy obhájit bronzovou medaili z polohového závodu na 400 metrů, na šampionátu v Berlíně skončila čtvrtá v čase 4:37,82 minuty. Od stupňů vítězů ji dělily více než tři sekundy. Kraulař Jan Micka obsadil ve finále čtyřstovky sedmé místo.

Jednadvacetiletá Závadová prošla z dopoledních rozplaveb do finále třetím časem a patřila k adeptkám na medaili, ale ty si rozebraly vítězná Maďarka Katinka Hosszúová, Španělka Mireia Belmonteová a Aimee Willmottová z Anglie.

Vzhledem k předchozímu výkonnostnímu trápení však českou plavkyni čtvrté místo nemrzelo. "Jsem moc ráda, že to takhle vyšlo. Chtěla jsem být do pátého místa, to se podařilo a jsem čtvrtá. Bylo to o hodně, takže nemůžu říct, že brambora mě mrzí. Už jsem necelou sekundu za osobním rekordem, už to není loňských pět sekund, vážně jsem spokojená," řekla Radiožurnálu rodačka z Ostravy.

Závadová oproti rozplavbě rovnou vteřinu ubrala. Trojnásobná mistryně světa Hosszúová, jež chce v Berlíně startovat v deseti individuálních závodech a jedné štafetě, vyhrála v čase 4:31,03.

Baumrtová vyhrála semifinále

Devatenáctiletý Micka doplaval na 400 m volný způsob sedmý za 3:48,57. Už postup do finále byl pro něj životním úspěchem mezi seniory, v bojích o medaile za sebou nechal bývalého medailistu z mistrovství světa Maďara Gerga Kise. Zlato získal Srb Velimir Stjepanovič výkonem 3:45,66.

Micka v dopoledních rozplavbách dosáhl pátého času (3:49,10), z něhož ve finále ubral půl sekundy. Za svým osobním a zároveň českým rekordem z loňského juniorského MS v Dubaji zaostal o 25 setin. V osmičlenném finále kraulařské čtyřstovky senzačně chyběl světový rekordman Němec Paul Biedermann, jenž byl v rozplavbách až devátý.

Znakařka Simona Baumrtová, označovaná za největší českou naději na šampionátu, vyhrála své semifinále na 200 metrů a její čas 2:10,22 byl celkově třetí nejrychlejší. Finále dvoustovky Baumrtová poplave v úterý.

Mistrovství Evropy v plaveckých sportech v Berlíně:

Bazénové plavání:

Finále:

Muži:

400 m v. zp.: 1. Stjepanovič (Srb.) 3:45,66, 2. D'Arrigo (It.) 3:46,91, 3. Lelliott (Brit.) 3:47,50, ...7. Micka 3:48,57, ...v rozplavbách 40. Kunčar 3:56,51, 47. Kútnik 4:00,37, 49. Novoveský (všichni ČR) 4:01,33.

4x100 m v. zp: 1. Francie (Metella, Gilot, Manaudou, Stravius) 3:11,64, 2. Rusko 3:12,67, 3. Itálie 3:12,78, ...v rozplavbách 13. ČR (Janeček, Verner, Kunčar, Havránek) 3:23,12.

Ženy:

400 m pol. z.: 1. Hosszúová (Maď.) 4:31,03, 2. Belmonteová (Šp.) 4:33,13, 3. Willmottová (Brit.) 4:34,69, 4. Závadová 4:37,82, ...v rozplavbách 24. A. Benešová 5:07,27, 26. A.-M. Benešová (všechny ČR) 5:29,90.

4x100 m v. zp.: 1. Švédsko (Colemanová, Kurasová, Hanssonová, Sjöströmová) 3:35,82, 2. Nizozemsko 3:36,26, 3. Itálie 3:37,63.