Za Peltou i Horník či Košťál. Top 50 nejvlivnějších ve fotbale zastihla retro vlna. A vzmach Slavie

Luděk Mádl Sport Luděk Mádl, Sport
20. 1. 2016 5:30
Aktuální vydání žebříčku 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu. Průběžně jej sestavuje fotbalový expert deníku Aktuálně.cz Luděk Mádl. První pozici stále zastává Miroslav Pelta, předseda fotbalové asociace, za ním se ale objevila celá řada zcela nových či staronových jmen.
Nejmocnějším mužem českého fotbalu zůstává Miroslav Pelta. Do zbraně však povolal i staré známé Ivana Horníka a Vlastimila Košťála
Nejmocnějším mužem českého fotbalu zůstává Miroslav Pelta. Do zbraně však povolal i staré známé Ivana Horníka a Vlastimila Košťála | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Svět českého fotbalu je v pohybu a chystá mnohé změny. V roli jeho nejvlivnější osoby sice nadále zůstává Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, na dalších stupíncích mocenské pyramidy ovšem zavládl čilý ruch. A ten do nového žebříčku 50 nejmocnějších přivábil hned tucet nových či "staronových" jmen. Důvody jsou nasnadě:

O mnohem výraznější slovo než dosud se opět hlásí pražská Slavia, která díky novým vlastníkům zbohatla a chce co nejdříve opět sahat po titulech.

Dalšími faktory, jež výrazně ovlivňují dění uvnitř českého fotbalu, jsou postup národního týmu na letní Euro do Francie, diskuse vedené kolem projektu Národního stadionu a pak také proces směřující k osamostatnění ligy na fotbalové asociaci.

Aktuální žebříček Top 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu si ostatně můžete prohlédnout v přehledné grafice právě ZDE.

Nové vydání žebříčku, který průběžně sestavuje Luděk Mádl, fotbalový expert deníku Aktuálně.cz, a to už od léta 2013, zaznamenalo navíc ještě jeden pozoruhodný trend.

Jde o jakousi retro-vlnu. Kdo si totiž myslel, že kupříkladu na někdejšího korupčního krále Ivana Horníka či Vlastimila Košťála, u veřejnosti před lety nepříliš populárního frontmana Sparty a asociace v černých brýlích, již nikdy nenarazí, prohloupil by. Jsou zpět. Ti, kdo je znovu povolali do zbraně, totiž došli k poznání, že se bez jejich zkušeností v turbulentní době neobejdou. 

A princip jisté retro-módy podtrhává i Pavel Zíka, po dlouhé roky vedle Pavla Pasky jeden ze dvou nejmocnějších hráčských agentů zdejších zeměpisných šířek. Před čtyřmi lety jej, jako zakladatele firmy, společníci ve Sport Investu vyplatili, teď mu vypršela konkurenční doložka - a vrací se zpět. Stál už například za přestupem reprezentanta Plzně Václava Procházky do turecké ligy.

Právě jmenovaní patří mezi 12 nových či staronových tváří, jež se v aktuálním vydání žebříčku objevují. Nové pořadí sestavil Luděk Mádl přesně po šesti měsících, předchozí žebříček spatřil světlo světa 20. 7. 2015. Máte-li zájem, můžete si ho prohlédnout zde.

Žebříček zohledňuje v první řadě možnosti jednotlivých osob definovat a uskutečňovat strategické kroky ve vedení fotbalu, bere v potaz jejich pravomoci formální i neformální.

Moc a vliv se odvozují nejen od funkce, ale i od respektu, jemuž se daná osoba těší. Tento respekt může generovat majetek dotyčného, délka jeho působení ve fotbale a zejména vztahová platforma, kterou si v něm vybudoval, stejně tak mediální dosah příslušné osoby.

Analýza, ve které Luděk Mádl popisuje aktuální rozložení sil a vlivu v českém fotbale, naznačuje, proč aktuální žebříček sestavil právě tak, jak jej vám dnes představujeme.

Pelta hraje na mnoha šachovnicích zároveň

Předseda fotbalové asociace by měl být schopen hrát paralelní simultánky na velkém množství šachovnic. A právě tuhle schopnost ovládá Miroslav Pelta (na žebříčku 1.) naprosto excelentně. Navíc si přidává i další stupeň obtížnosti. V řadě rozehraných partií totiž vystupuje nejen za český fotbal, případně za sebe, ale mnohdy i za FK Jablonec, což je klub, který Peltovi patří.

Když už jedná s Ivo Valentou (na žebříčku 7.) o sponzoringu ze strany Synotu, dojedná kontrakt pro ligovou soutěž i pro Jablonec. Když se na Strahově z dotací FIFA a UEFA staví nové sídlo asociace, chopí se realizace stavby firma Syner, která patří do sponzorského poolu Peltova jabloneckého klubu. V něm najdete i Čedok, cestovní kancelář, již vlastnicky ovládá stejná turecká skupina, která vlastní pozemky po někdejší Avii Letňany. A jistě není zcela náhodné, že právě k nim směřuje Miroslav Pelta své myšlenky spojené s projektem Národního stadionu.

Peltovou vlajkovou lodí je reprezentační tým, jemuž se na Euro 2016 pod vedením Pavla Vrby (na žebříčku 2.) podařilo postoupit dokonce z prvního místa ve skupině. Kromě startovného, které bude činit minimálně 8 milionů eur (216 milionů korun), přináší účast na turnaji českému fotbalu i mnohé další synergie, spojené s vnímáním fotbalu v české společnosti a s tím související přízní sponzorů, jejichž zástupci v žebříčku pochopitelně také nescházejí.

Úspěchy národního týmu pak spoluvytvářejí i atmosféru pro oslovování státu o finanční pomoc ve formě dotací. Ty rozděluje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. A jen z balíku takzvaných neinvestičních dotací čerpá fotbal v posledních letech kolem 300 milionů korun ročně. Velkou oporou je Miroslavu Peltovi právě v kontaktech s politickou mocí vlivný lobbista Miroslav Jansta (na žebříčku 8.), jinak též předseda České unie sportu.

Jejich vynikající kontakty s předchozím ministrem Marcelem Chládkem nezůstaly bez dohry. Poté, co Chládek (na žebříčku 49.) musel z úřadu odejít, zaměstnal ho Pelta na FAČR jako generálního manažera reprezentací a akademií.

Dvojice Pelta-Jansta si nemůže stěžovat ani na současnou ministryni Kateřinu Valachovou (na žebříčku 9.), v jednom si však s nimi přeci jen nenotuje. Zcela chladnými ji nechávají návrhy na stavbu velkokapacitního Národního fotbalového stadionu.

Šimáně a Tvrdíkova čínská eskadra útočí

A tady se naše vyprávění může překřížit s příběhem o znovuzrozené Slavii. Opravdu velké plány kolem ní totiž rozvíjí čínská společnost CEFC, která ji před pádem do insolvence zachránila spolu s českým miliardářem Jiřím Šimáněm (ten jako nováček žebříčku skočil z nuly rovnou na 6. příčku).

Mezi smělé plány Jaroslava Tvrdíka (na žebříčku 15.), zástupce CEFC pro Českou republiku, patří i úvaha, že by čínská skupina koupila stadion v Edenu a přistavěla k němu ještě jedno patro. Vznikl by tak potenciální Národní stadion, který by české veřejné zdroje nemusel stát ani korunu.

Po opětovně nabité ekonomické síle chce Slavia opět získat i sílu sportovní. Nákupní apetit Slavie rozhýbal přestupní trh, což samozřejmě velmi zajímalo hráčské agenty, jichž se do aktuálního žebříčku mimochodem vešlo hned sedm. Ve výběru osmi dosavadních posil proto hrál vedle prezidenta klubu Jiřího Šimáněho velkou roli i Josef Jinoch, sportovní manažer Slavie (na žebříčku 36.).

Pro jaro si nová Slavia vytkla cíl zaútočit na pohárovou Evropu, pokud se jí to podaří, s jídlem jistěm poroste chuť a snaha vrátit červenobílé barvy do boje o mistrovský titul. O něj se v posledních letech potýkají dva hegemoni, a to Viktoria Plzeň a Sparta Praha.

Získat mistrovský pohár je samozřejmě sportovním cílem celého snažení, zároveň ale také pozvánkou do boje o lukrativní Ligu mistrů. O ni může nyní usilovat v kvalifikaci i český vicemistr, ovšem v papírově obtížnější, tzv. nemistrovské větvi. A co víc, lze předpokládat, že za dva nebo za tři roky se český koeficient vylepší natolik, že český šampion postoupí do Ligy mistrů přímo. Takový úspěch nyní garantuje příjem minimálně 12 milionů eur (324 milionů korun).

Ostrý boj o poháry i Vrbovu nominaci

A to jsou peníze zajímavé pro každého, dokonce i pro miliardáře Daniela Křetínského, vlastníka Sparty, který je v žebříčku 4., o příčku výš než jeho rival Tomáš Paclík, šéf Viktorie Plzeň, který je při financování klubu přeci jen závislejší na tom, co si tým vydělá v pohárové Evropě.

Díky úspěchu ve vzájemném utkání přezimuje Viktoria s malým tříbodovým náskokem v ligové tabulce na Spartu. Proto jsou na dalších pozicích plzeňští zástupci vždy o kousek výš než ti z Letné, ať už jde o ředitele klubu Adolfa Šádka a Adama Kotalíka, trenéry Karla Krejčího a Zdeňka Ščasného nebo šéfy sportovních úseků Františka Myslivečka a Jakuba Otavu.

Pohárové ambice vedle Slavie živí i mladoboleslavský boss Josef Dufek (25.) a liberecký šéf Ludvík Karl (26). Vypálit rybník se jim ovšem ještě jistě pokusí Peltův Jablonec. Monstrózní projekt Galácticos sportovně vyhořel, Miroslav Pelta však našel nové východisko: Od angažování Ivana Horníka, který v lize od korupční aféry z roku 2004 nepracoval, si slibuje, že mu postaví tým levnější a lepší.

Reprezentačního kouče Pavla Vrbu posunula na druhou příčku rankingu skutečnost, že na Euro 2016 dovedl národní tým s velkou jistotou a udržel si tak v Plzni rozzářenou aureolu kouče, kráčejícího výhradně od úspěchu k úspěchu.

Vrba bude mít v rukou nominaci, která do značné míry může určit osud mnoha skvělých fotbalistů. Tržní atraktivita a cena hráče, který na turnaj typu Eura odjede, notabene na něm nastoupí, dramaticky stoupá.

Takové tlaky na to, aby povolal toho, či onoho, jaké zažije teď, Vrba dozajista ještě nepocítil. Všechno nicméně drží v rukou on. A spolu s ním díky úspěchu národního týmu v žebříčku kupředu poskočil i jeho manažer Dušan Fitzel (19.)

Nedomluvili se. Tak povolali Košťála

Pozice číslo 3 patří českému místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi. Je otázkou, jak dlouho ještě. A za jak vysokou cenu ji případně pustí. Berbr totiž patří mezi hlavní osoby dramatu, ve kterém se bojuje o podmínky nastavení tzv. samostatné ligy.

Jde o to, že v současnosti řídí všechny soutěže Fotbalová asociace ČR. Ligové kluby v čele se Spartou dlouhodobě usilují o nový model, ve kterém by profesionální soutěže řídily nové orgány, jež by si právě samy kluby ustanovily. A osamostatnily se tak víceméně na FAČR.

Vyjednávání o této odluce vedl za ligu její místopředseda Dušan Svoboda, za výkonnostní fotbal právě Roman Berbr. Představy obou stran narazily na zcela zásadní rozpory, hlavně v otázce přenastavení finančních toků a úprav mocenských pozic ve výkonném výboru FAČR.v

Předseda asociace Miroslav Pelta se v těchto otázkách nerad angažuje v popředí, neboť vzhledem ke svému vztahu s Jabloncem patří zároveň do obou táborů.

Ve chvíli, kdy se tedy jednání ocitla na zcela mrtvém bodě, objevil se na scéně na žádost obou stran někdejší boss Sparty a fotbalového svazu Vlastimil Košťál, který jako vyjednavač domluvil podle všeho schůdný kompromis. Na žebříčku se tak Košťál objevil na 50. pozici, jaksi na číhané.

Vyčkejme ještě odpovědi na otázku, zda Košťál sehrál opravdu jen tuto epizodní roli, nebo se hoteliér z Kaprunu do českého fotbalu ještě vrátí s plnou parádou.

Snaha Dušana Svobody o vytvoření samostatné ligy tedy patrně dojde naplnění, je ovšem velkou otázkou, zda roli jejího lídra bude hrát i nadále právě on. Proto klesl z elitní desítky na 12. pozici a mezi jmény, jež by ho mohla nahradit, padá i to Košťálovo.

Žebříček plný miliardářů

Tahounem myšlenky samostatné ligy byla v posledních letech vždy Sparta Daniela Křetínského (4.), myšlenka vytvořit v nové struktuře mocenské centrum na Letné bude pro něj jistě velmi svůdná.

Tím spíš, že se rozrůstá a s fotbalem stále víc prolíná i jeho mediální říše. Na webu deníku Sport, titulu Křetínského vydavatelství CNC, již běží streamy ze Synot ligy, prostřednictvím osoby Křetínského švagra Martina Štefunka, jednoho z šéfů O2, lze vysledovat i stopu jistého spříznění s O2 TV, která už nyní vysílá největší šlágr z každého kola ligy. A přicházejí náznaky, že právě sem se v budoucnu přesune i veškerá další televizní nabídka Synot ligy.

O tom, jak vybraná společnost se v Top 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu schází, svědčí skutečnost, že mezi nimi napočítáme až 8 miliardářů.

Vedle Daniela Křetínského a slávisty Jiřího Šimáněho mezi ně patří i šéf Synotu Ivo Valenta. Spolu s nimi pak brankář Arsenalu Petr Čech.

Mezi miliardáře buď patří, nebo k nim rozhodně nemají daleko, i Ludvík Karl , šéf Preciosy a Slovanu Liberec, podobně jako Josef Lébr, spolumajitel Sigmy Olomouc.

Miliardový majetek je přičítán také Petru Pauknerovi, obchodníkovi s uhlím, jenž se ujal Dukly Praha, a Oszkáru Világimu, šéfovi Slovnaftu, který pomohl Peltovi vyřešit otázku sponzoringu poháru, nyní Mol Cupu, a nastínil s ním i možnost hrát o česko-slovenský Superpohár.

Facebooková stránka autora žebříčku: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy