Z Kanady jde strach, před Čechy nasázela deset gólů Němcům

Hokejová ostuda Němců, Kanaďané je zesměšnili desítkou
Po sedmi letech tak Kanada znovu  Německo na mistrovství světa zostudila dvouciferným debaklem.
Hattrickem se pod výhru jednoho z favoritů šampionátu podepsal Taylor Hall...
... a čisté konto vychytal díky 17 zásahům Martin Jones, který na MS nastoupil poprvé.
Němci prohráli s Kanadou v roce 2008 v Halifaxu 1:10, ale to nebyl dosud poslední dvouciferný výsledek, který museli na MS strávit.
Aktualizováno 3. 5. 2015 19:10
Kanada ve svém druhém zápase na šampionátu nastřílela deset gólů, Švédové si pohráli s Rakouskem.

Praha - Pořádné vrásky dělají trenérovi českých obránců Jaroslavu Špačkovi dosavadní výkony Kanady na mistrovství světa v Praze a Ostravě.

Javorové listy totiž před pondělním duelem s Českem nasázely během víkendu dvěma soupeřům celkem šestnáct branek. Po páteční výhře nad Lotyšskem 6:1 dnes Sidney Crosby a spol. deklasovali Německo 10:0. Hattrickem se pod výhru jednoho z favoritů šampionátu podepsal Taylor Hall a čisté konto vychytal díky 17 zásahům Martin Jones.

V prvním nedělním duelu skupiny A porazili Švédové Rakousko 6:1, večer se první výhry dočkali Švýcaři, kteří přehráli Francii 3:1.

Hattrickem se blýskl Hall

Němci prohráli s Kanadou v roce 2008 v Halifaxu 1:10, ale to nebyl dosud poslední dvouciferný výsledek, který museli na MS strávit. Před třemi roky ve Stockholmu podlehli Norsku 4:12. Celkově to byl největší debakl na šampionátech od roku 2010, kdy naopak Norové v Mannheimu podlehli Kanadě 1:12.

V úvodní třetině duelu s Německem měla vyloučené hráče jen Kanada, ve všech třech případech za útočné fauly.  Jenže Němci branku favorita nejenže neohrozili, ale v závěru jedné z přesilových her pustili soupeře do přečíslení a brejk dvou na jednoho zakončil po přihrávce O'Reillyho kapitán Crosby. Vzápětí za 23 sekund zvýšil Hall a ještě do přestávky upravil Eakin skóre dvěma góly na 4:0.

Kanada nepolevovala ani v prostřední části a převahu brzy vyjádřila trefami Halla a Ebklada, načež gólman Endras přenechal místo mezi tyčemi Aus den Birkenovi. Ani náhradní brankář dlouho neodolal a už po třech minutách inkasoval z hole Girouxe a následně i Ennise. Poté nebyl kvůli postavení v brankovišti uznán gól Crosbymu, ale Hall záhy zkompletoval hattrick.

Na hattrick Taylora Halla do sítě Německa se podívejte zde

Slabý výkon Němců završil v čase 42:03 z trestného střílení Matt Duchene, který byl s jedním gólem a třemi přihrávkami nejproduktivnějším hráčem zápasu. Až v závěrečné části se více zapotil kanadský gólman Jones, jenž si v této pasáži připsal deset z celkových 17 zákroků.

Ke změně už ale nedošlo, a tak Kanada vede po dvou zápasech skupinu A s impozantním skóre 16:1. Němci jsou s třemi body za výhru nad Francií čtvrtí.

Švédové si hráli s Rakušany

Hokejisté Švédska na mistrovství světa rozstříleli 6:1 nováčka Rakousko a vyhráli i druhý zápas pražské skupiny A. Na vítězství Seveřanů, kteří v úvodním utkání turnaje porazili český tým 6:5 po nájezdech, se podobně jako Hall třemi góly podílel útočník Filip Forsberg, který se postaral o první hattrick šampionátu.

Švédové vstoupili do zápasu velmi vlažně, ale i v tempu odpovídajícím nedělnímu poledni rozhodli o výsledku už v první třetině. Do vedení je poslal ve 14. minutě Forsberg a další dva góly přidal favorit v závěru, kdy se po přihrávkách zpoza branky trefili Klefbom a chvíli na to Lander.

Po přestávce se do první velké šance dostali i Rakušané, ale kapitán Thomas Raffl netrefil prázdnou branku. Švédové jeho zaváhání okamžitě potrestali. Forsberg dvěma góly završil hattrick a jeden gól přidal Lindholm. Všechny tři zásahy dělily pouhé tři minuty a Swetteho v rakouské brance vystřídal Starkbaum.

Závěrečné dějství se už dohrávalo v lehce exhibičním tempu a Švédové se hokejem viditelně bavili. Rakušané sice strávili většinu času ve vlastním obranném pásmu, ale přesto se dočkali čestného úspěchu. Šest minut před koncem se o něj postaral pohotovou střelou Heinrich.

Nic to však nezměnilo na tom, že hráči Tre Kronor se v neúplné tabulce skupiny A s pěti body posunuli na první místo. Naopak Rakušané nedokázali navázat na úvodní nečekané vítězství nad Švýcarskem (4:3 po nájezdech) a jsou pátí.

Takhle Forsberg završil hattrick:

Švýcaři naplno bodovali

Hokejisté Švýcarska zdolali v základní skupině A na mistrovství světa v Praze Francii 3:1 a připsali si první výhru na turnaji. Vicemistři světa z roku 2013 si spravili chuť po úvodní prohře s rakouským nováčkem 3:4 po samostatných nájezdech. Loňští čtvrtfinalisté Francouzi zůstávají bez bodu, protože už prohráli i s Německem.

Francouzi přišli v první třetině o oporu Stéphana da Costu z CSKA Moskva, který odstoupil ze hry, i o další útočníky Sachu Treilleho a hvězdu Antoina Roussela z Dallasu. Ti inkasovali tresty do konce utkání. Švýcaři nastoupili bez zraněného beka Deana Kukaka.

Francouzi mohli v osmé minutě při Streitově vyloučení otevřít skóre, ale Yorick Treille neuspěl. Početní výhodu nevyužili ani Švýcaři. Při Hollensteinově čtyřminutovém trestu pak byl za zákrok na Helblinga vyloučen na pět minut a do konce utkání Sacha Treille a Švýcaři se v přesilovce dostali do vedení.

Hollenstein na hraně ofsajdu vjel do útočného pásma, dostal se za obranu a prostřelil Hueta mezi betony. Roussel při desetiminutovém trestu vztekle zahodil láhev s pitím na kameru na trestné lavici a putoval do kabiny. Po 84 vteřinách druhého dějství Švýcaři zvýšili díky Josimu. Bek Nashvillu projel středem až před Hueta, položil si jej a pohodlně zakončil.

Pojistku vítězství měl na holi ve 44. minutě Walker, ale francouzský gólman jeho pokus vytlačil na tyč. Francouzi se za pět minut také dočkali, když se před brankou nejlépe zorientoval Raux a pokazil Genonimu čisté konto.

Při power play ale 54 sekund před koncem definitivně rozhodl do prázdné branky Suri. Český hlavní sudí Hodek s Rantalou a čárovými Puolakkou a Pihlbladem se ještě radili, zda střelec nepřevzal Brunnerovu přihrávku vzduchem v ofsajdu, ale gól nakonec platil.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Švédsko - Rakousko 6:1 (3:0, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. F. Forsberg, 19. Klefbom (Sjögren, Josefson), 20. Lander (Eriksson, F. Forsberg), 29. F. Forsberg (Eriksson, Ekman-Larsson), 30. Lindholm, 32. F. Forsberg (Lander, Ekman-Larsson) - 54. Heinrich (Komarek, Latusa). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Stricker (Švýc.) - Lhotský (ČR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 4:6, navíc Rahimi (Švéd.) 10 min. Bez využití.

Švédsko: Nilsson - Ekman-Larsson, Klefbom, Klingberg, S. Kronwall, Rahimi, Ahnelöv, Ekholm - F. Forsberg, Lander, Eriksson - Lindström, Ericsson, Möller - Hjalmarsson, Rask, Lindholm - Sjögrem, J. Lundqvist, Josefson. Trenér: Pär Marts.

Rakousko: Swette (32. Starkbaum) - Peter, Iberer, Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Mühlstein, Mitterdorfer - Lebler, M. Raffl, Herburger - T. Raffl, Komerek, Latusa - Rotter, Hundertpfund, Geier - Petrik, Fischer, Woger - Cijan. Trenér: Daniel Ratushny.

Kanada - Německo 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Crosby (O'Reilly), 9. Hall (Eberle, Duchene), 17. Eakin (O'Reilly), 20. Eakin (Toffoli), 23. Hall (Duchene, Eberle), 25. Ebklad (Giroux, Wiercioch), 28. Giroux (Ennis, Savard), 36. Ennis (Giroux, Hamhuis), 40. Hall (Duchene, Muzzin), 43. Duchene z tr. střílení. Rozhodčí: Kubuš (SR), Olenin (Rus.) - McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:1. Bez využití. Diváci: 15.046.

Sestavy:

Kanada: Jones - Burns, Hamhuis, Savard, Wiercioch, Barrie, Muzzin, Ekblad - Spezza, Crosby, MacKinnon - Seguin, Ennis, Giroux - Eberle, Duchene, Hall - Toffoli, O'Reilly, Eakin - Couturier. Trenér: Todd McLellan.

Německo: Endras (25. Aus den Birken) - Krueger, Müller, Kohl, Goc, Koppchen, Krupp, Daschner - Wolf, Hager, Rieder - Pietta, Ehliz, Reimer - Plachta, Hospelt, Oppenheimer - Ullmann, Raedeke, Seidenberg - Kink. Trenér: Pat Cortina.

Francie - Švýcarsko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 49. Raux - 16. Hollenstein (Brunner, Josi), 22. Josi (Fiala, Blum), 60. Suri (Brunner). Rozhodčí: Hodek (ČR), Rantala - Puolakka (oba Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:6, navíc S. Treille 5 min. a do konce utkání, A. Roussel (oba Fr.) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 8780.

Sestavy:

Francie: Huet - Auvitu, Manavian, Besch, Herquefeuille, Chakiachvili, Janil, Diedue Fauvel - A. Roussel, S. da Costa, Desrosiers - S. Treille, Meunier, Bertrand - Y. Treille, T. da Costa, Fleury - Raux, Guttig, Claireaux - Lamperier. Trenér: Dave Henderson.

Švýcarsko: Genoni - Blum, Josi, Streit, Du Bois, Grossmann, Helbling - Bieber, Ambühl, Bodenmann - Hollenstein, Romy, Brunner - Fiala, Suri, Almond - Trachsler, Wieser, Walker - Schäppi. Trenér: Glen Hanlon.