Výškaři Bábovi na ME těsně unikla medaile

Aktualizováno 15. 8. 2014 22:41
Jaroslav Bába.
Jaroslav Bába. | Foto: Reuters

Curych - Jaroslav Bába obsadil čtvrté místo v dnešním finále skoku do výšky na atletickém ME v Curychu.

Český reprezentant na druhý pokus překonal laťku ve výši 230 cm, výkon o 3 cm vyšší už byl nad jeho síly. 230 cm skočil také Rus Ivan Uchov, ale díky lepším výsledkům z předchozích postupných výšek mohl slavit bronz.

Titul získal Bogdan Bondarenkro před dalším Ukrajincem Andrijem Procenkem.

Trápení přišlo na 226 cm

Bába už před finále věděl, že čtvrté místo by pro něj bylo velkým úspěchem, jelikož trojice favoritů v této sezoně již pokořila 240 cm a jejich výkonnost je výrazně lepší.

Zahřívací skok 221 centimetrů Bába zvládl napoprvé, ale trápil se na výšce 226, kterou zvládl až na poslední pokus. Následně však napodruhé zvládl 230, což už se ostatním závodníkům nepovedlo. Výšku 233 cm už Bába nepokořil podobně jako Uchov, který však nižší výšky zvládl napoprvé.

"Na jednu stranu je spokojenost, protože ti výškaři byli letos kvalitní, měli naskákáno víc než já, byli lepší. Aspoň trochu jsem jim konkuroval," prohlásil Bába. V jeho hlasu bylo cítit trochu zklamání. "Trochu mě to mrzí, protože Uchov byl dneska porazitelný, ale dobrý," doplnil.

Pro bronzového medailistu z olympijských her v Aténách 2004 Bábu jde o druhý nejlepší výkon sezony, jen na začátku srpna na českém šampionátu v Ostravě skočil o centimetr více. Navíc si zapsal nejlepší výsledek na venkovním ME, kde byl dosud nejlepší pátý v Barceloně 2010. Z halového šampionátu však už má stříbro i bronz.

Šafránková se trápila, stačilo to na 9. místo

Kladivářka Kateřina Šafránková obsadila 9. místo hodem dlouhým 64,94 metru. Zlato obhájila výkonem 78,76 Polka Anita Wlodarczyková, která si vytvořila osobní rekord i rekord šampionátu. Stříbro brala Slovenka Martina Hrašnová a bronz jiná Polka Joanna Fiodorowová.

Pětadvacetiletá Šafránková se ve finále trápila a nepřiblížila se svému maximu 71,16. Přes 70 metrů hodila i v květnu v Kladně. Česká rekordmanka předvedla lepší výkon také ve středeční kvalifikaci, kdy hodila 67,26.

Diniz završil chodecký hattrick

V úvodu dnešního programu vybojoval čtvrté zlato pro Francii Yohann Diniz v chodeckém maratonu na 50 kilometrů. Časem 3:32:33 zlepšil šest let starý rekord Rusa Nižegorodova o více než půldruhé minuty. Za ním přišel do cíle Matej Tóth a získal v Curychu první medaili pro Slovensko.

Šestatřicetiletý Francouz vyhrál dva předchozí evropské šampionáty v letech 2006 a 2010. Před dvěma lety v Helsinkách nebyla chůze na programu kvůli kolizi s olympijskými hrami. Dosud držel jen světový rekord na 50 kilometrů na dráze časem 3:35:27,2, ode dneška je absolutně nejrychlejší. Dosavadní rekord Denise Nižegorodova měl hodnotu 3:34:14.

Většinu závodu v ulicích Curychu absolvoval Diniz ve dvojici s Michailem Ryžovem, který loni na domácím MS v Moskvě získal stříbrnou medaili. Ale když Rus odmítal střídat, vzdálil se na 40. kilometru i jemu. Vyčerpaný Ryžov pak skončil bez medaile, předstihl ho nejen Tóth, ale i další Rus Noskov.

Češi zůstali ve stínu

Diniz výrazně vylepšil světový rekord, přestože v závěru už nešel naplno a mával divákům nejdříve francouzskou a pak i portugalskou vlajkou. "Babička byla Portugalka a letos zemřela. Tohle vítězství jí věnuji," vysvětlil v cíli.

Česká dvojice nehrála nijak výraznou roli. Pavel Schrom byl už v první polovině závodu diskvalifikován a Lukáš Gdula se pohyboval až na samém konci závodního pole. Cílem prošel v čase 4:08:51 na 26. místě jako poslední z těch, kdo závod dokončili.

Rooney opanoval tabulky

Běh na 400 metrů vyhrál Brit Martyn Rooney a časem 44,71 vytvořil nejlepší evropský výkon této sezony, když o osm setin pokořil čas zraněného Pavla Masláka z květnového závodu v Dauhá. Stejnou trať mezi ženami ovládla kubánská rodačka reprezentující Itálii Libania Grenotová, která v 31 letech dosáhla největšího úspěchu kariéry.

Nejrychlejší dvoustovku světové sezony zaběhla Nizozemka Dafne Schippersová, která protnula cíl v čase 22,03 a vytvořila tak národní rekord. Nizozemská atletika tak mohla slavit hned dvě zlata, jelikož na 1500 metrů triumfovala etiopská rodačka reprezentující Oranjes Sifan Hassanová.

V sedmiboji obhájila titul Francouzka Antoinette Nanaové-Djimouové, která skvěle zvládla závěrečné dvě disciplíny. V oštěpu hodila posledním pokusem nejlepší výkon dne 54,18 a dostala se do čela, které udržela i v osmistovce, kde si časem 2:15,22 vytvořila osobní rekord. Získala tak pro Francii už páté zlato.

Kompletní program a výsledky šampionátu naleznete zde.