reklama

Vyrovnat se loňskému Mrázkovi? Proč ne, věří si Bartošák

Patrik Bartošák bude chtít na letošním šampionátu juniorů napodobit výkony, kterými loni tým táhl jeho bývalý spoluhráč z Vítkovic Petr Mrázek. Patrik Bartošák bude chtít na letošním šampionátu juniorů napodobit výkony, kterými loni tým táhl jeho bývalý spoluhráč z Vítkovic Petr Mrázek. Foto: Red Deer Rebels

Praha - Kdo bude nový Petr Mrázek? To ještě neví ani samotní trenéři dvacítek. O fous lepší forma ale ve vyrovnané brankářské dvojici Matěj Machovský - Patrik Bartošák hraje do not druhému jmenovanému.

Bartošák září ve WHL. Tři týdny zpátky byl vyhlášen nejlepším brankářem soutěže a parádní formu by chtěl zúročit také na juniorském mistrovství světa.

"Pokud dostanu příležitost, udělám všechno pro to, abych týmu pomohl k úspěchu," říká dvacetiletá česká naděje pro NHL v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A cíle? "Oba s Matějem víme, že můžeme týmu pomoct," tvrdí a věří, že mají oba na to navázat na fantastické výkony, kterými loni postavil vyprodanou arénu na nohy Mrázek.

"Hlavně si musíme šampionát užít," usmívá se gólman, kterého v sestavě díky jeho tmavě černé výzbroji nepřehlédnete.

S čím na šampionát odjíždíte?
Mistrovství dvacítek můžete mít jen jednou za život. Ti šťastnější dvakrát. Já ho určitě stavím na vrchol kariéry a udělám všechno pro to, abych si ho maximálně užil, předvedl co umím a získal si tak třeba šanci podepsat vysněnou smlouvu v NHL.

Takže turnaj berete svým způsobem jako zlomový bod kariéry?
Ne tak docela. Nejdůležitější je samozřejmě to, jak hraju v sezoně ve svém týmu WHL. Kdybych ale zazářil na dvacítkách, byla by to velká pomoc.

Přitom právě po loňském úspěchu dvacítky budete právě vy brankáři pod velkým tlakem a hlavně ve stínu loňských výkonů Petra Mrázka. Těšíte se na tuto roli?
Já tyhle věci nevnímám. Myslím si, že s Matějem (Machovským) oba víme, že máme na to dostáhnout tým daleko a nemusíme se stresovat pod tlakem loňského roku. Zkušenosti z hokeje máme oba, takže není důvod si něco takového připouštět.

Dá se vůbec podobný výkon Mrázka zopakovat?
Proč ne? Určitě se o to budu snažit a chtít dostat tým co nejdál. Pokaždé, když dostanu pokyn a příležitost.

S Mrázkem jste vyrustal ve Vítkovicích a dobře se znáte. Žádal jste ho o radu?
Ne. To ne. Ve Vítkovicích jsem mu kryl záda dva roky a chytal pokaždé, když ho poslali do juniorky. Naposledy jsem s nim ale mluvil někdy o prázdninách, takže žádná debata o šampionátu neproběhla.

Po několika letech se bude hrát na širokém evrospkém kluzišti. S tím už měli problém třeba brankáři, kteří během výluky NHL chytají v extralize. Nebojíte se toho?
To se teprve uvidí. V létě jsem trénoval s vítkovickým A týmem a pár dní mi trvalo, než jsem si zvykl. V přípravě s dvacítkou už to ale bylo v pohodě. Myslím, že to přestanu tak vnímat. Jsem v Kanadě jen druhým rokem, tak jsem snad na široké kluziště nezapomněl.

Dá se vůbec předem odhadnout síla týmu?
Až na pár kluků znám úplně všechny. Máme hodně talentované hráče, takže musíme mít určitě cíl alespoň udělat play-off a pak bojovat o medaile.

Je v cestě za tímhle cílem hodně velká výhoda, že v základní skupině nenarazíte na USA, Kanadu a Rusko, ale budete hrát tu papírově slabší skupinu?
Zase na ně ale narazíme v play-off, takže to vyjde úplně nastejno. I Švédsko, Finsko a Švýcarsko budou mít výborné týmy, takže se musíme připravit úplně stejně, jako bychom ve skupině hráli s Kanadou.

Takže vám není ani líto, že si ve skupině nezahrajete s Kanadou, která přijede i s borci z NHL?
Jak už jsem řekl. V silných sestavách přijedou úplně všichni, takže je jedno jestli hrajete s nimi nebo se Švýcarskem. Do kanadského kempu byl ale pozvaný spoluhráč z Red Deer Matt Dumba. Bylo by super, kdyby se probojoval až na šampionát a my si v Rusku zahráli proti sobě.

Adam Sušovský - 18. 12. 2012 12:00

reklama

Diskuse

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse na Aktuálně.cz a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku. Při opakovaném porušení kodexu může administrátor zablokovat zobrazování vašich příspěvků v diskusích na Aktuálně.cz ostatním uživatelům.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz (blogy@aktualne.cz)

reklama