Výdobytek Barošovy revoluce: Hráči už nemusí mlčet jako ryby

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 4. 2015 13:00
Milan Baroš volal po svržení Berbrovy kliky. Dosáhl alespoň toho, že disciplinárka přiznala hráčům právo na kritiku
Milan Baroš odešel od disciplinárky jen s důtkou. I to je v podstatě vítězství
Milan Baroš odešel od disciplinárky jen s důtkou. I to je v podstatě vítězství | Foto: ČTK

Glosář - Naštval se a na Twitter napsal o korupci, žumpě a o "cinkání klíčema za Dášu a Berbra" (všechny tweety zde).

Milan Baroš prakticky vyzval k revoluci. Ke svržení osob spojených - minimálně v minulosti - s příběhy plnými korupčních praktik to (zatím) nevedlo, i když je to všechny zjevně vylekalo.

"Milana Baroše mám rád, ale ať zapomene, že by nám tu dělal nějaké revoluce," vzkázal mu Miroslav Pelta, předseda FAČR. A osobně dotčený místopředseda Roman Berbr dokonce osobně sepsal na útočníka Baníku disciplinární podnět, ve kterém žádal okamžité zastavení jeho činnosti. A dodal: "Chci vás požádat o ochranu fotbalu a jeho čelních představitelů, a ne neustále lavírující postoj na bázi Co by tomu řekli novináři." (více zde)

Počítám, že se čtvrtečním výrokem disciplinárky oba potentáti úplně spokojení  nebudou. Komise sice shledala Baroše vinným a udělila mu důtku, nejnižší možný trest, nicméně připustila, že právo na kritiku fotbalistům, trenérům ani nikomu dalšímu nelze brát. (více zde)

A i kdyby Barošova revoluce měla mít nakonec jen tenhle jediný výdobytek, nutno říct, že i ten je pro fotbal důležitý. A hráči, kteří si pustí hubu na špacír, už ze sebe na disciplinárce nadále nemusí dělat idioty.

Baroš si stál za svým

"Zápasy se tady pískají komicky a stávají se tu věci, jimž člověk nerozumí. Nedávno jsme hráli proti Plzni, které jde o titul. V první půli jsme dostali pět žlutých karet, později byla proti nám nařízena podivná penalta. Člověk se jen diví," rozpovídal se v březnu 2013 David Jarolím pro Hamburger Morgenpost o svém šoku z rozhodčích, jehož se dočkal po letech v bundeslize po návratu domů.

Musel na disciplinárku a tam pak tvrdil něco v tom duchu, že novináři jeho slova překroutili.

Hráč Dukly Marek Hanousek nedávno po zápase s Plzní mluvil o tom, že soupeř hraje se dvanáctým hráčem, a dával to jednoznačně do souvislosti s nařízenými penaltami. Všichni správně pochopili, že myslel rozhodčího. Ale u disciplinárky se vymluvil, že měl na mysli fanoušky Viktorie.

To Milan Baroš jel na Strahov s tím, že ze sebe pitomce dělat nebude. "Nepřijel jsem se sem omlouvat, za svými názory si pevně stojím," řekl novinářům po dvouhodinovém jednání komise.

Nicméně, co dalšího jejím členům pověděl, už přes média šířit nechtěl, což je u revolucionářů poměrně netradiční postup.

Podle informací Aktuálně.cz každopádně za zavřenými dveřmi probíhala spíš právní debata, kterou se členy disciplinárky vedl především Barošův advokát, spolupracující s advokátní kanceláří Bronislava Šeráka.

Řeč se vedla zejména o Ústavní listině práv a svobod, precedentálních judikátech a také o disciplinárním řádu FAČR.

A výsledek? "Členům asociace nikdo neubírá právo kritizovat práci orgánů asociace, právo podávat podněty, stížnosti, žádosti. Právo na oprávněnou a odůvodněnou kritiku nemůže být dotčeno," prohlásil Richard Baček, předseda disciplinární komise FAČR.

Nicméně... "V tomto případě komise shledala, že způsob vyjadřování Milana Baroše, že toto je víc než korupce a toto je žumpa, shledala komise jako neukázněné chování mimo hru," dodává Baček. "Shledali jsme toto konkrétní jednání za hranicí odůvodněné kritiky, a to pro její paušálnost."

Ve finále se tedy vlk nažral a koza zůstala celá. Na otázku Aktuálně.cz, co si tedy fotbalista ve své kritice může dovolit a co ne, odpověděl Richard Baček, šéf disciplinárky, neurčitě: "Takové shrnutí bych prováděl nerad. V zásadě jde o to, že je při takové kritice potřeba používat hlavu."

Dobré jméno asociace ztratila

Dlouhá léta, až do roku 2009, měl ve fotbale disciplinární řízení pod palcem  Alexander Károlyi. V jeho éře směli být zasedání komise přítomni novináři, zato advokáti nikoli. A když si někdo pustil pusu na špacír, použilo se obyčejně ustanovení řádů o poškození dobrého jména asociace.

Na něj se dalo namotat cokoli, včetně kontroverzních výroků, které odhalily policejní odposlechy v horníkovské korupční aféře. Po ní se mimochodem paragraf přejmenoval na poškození jména asociace. To dobré bylo definitivně pryč.

Pak se paragrafu zneužilo i v rámci politického boje uvnitř asociace a Jiřímu Kubíčkovi, místopředsedovi (!) svazu, bylo dokonce takřka na dva roky zamezeno v tom, aby svoji funkci vykonával. Protože upozorňoval na to, že "kolegové" Košťál a spol. chtějí prodat budovu asociace v pražské Kozí ulici. Kterou také mimochodem prodali.

Po příchodu Ivana Haška do předsednické funkce v asociaci odešel Károlyi, za kritiku rozhodčích se trestat přestalo a začal se připravovat nový disciplinární řád.

Jenže ten začal platit až v roce 2013, kdy už byl Hašek ze Strahova dávno pryč. Řád sepsal Petr Doležal, autor legislativních zmatků kolem Bohemek. Anebo v roli generálního ředitele Slavie posléze tvůrce slavného ročního rozpočtu, vycházejícího z toho, že se bude hrát Liga mistrů, která se pak nehrála, což se ukázalo jako problém... A nyní ředitel FK Baumit Jablonec.

Problematický disciplinární řád, který sepsal, způsobil už spoustu vážných rozporů, například v kauze fotbalistů, kteří se dostali do spárů sázkařské mafie. Odborníci na sportovní právo kvalitu normy kritizují, padají slova o paskvilu a Kateřina Radostová, předsedkyně odvolací komise, hovořila loni na valné hromadě FAČR o tom, že urychleně musí být přijata norma nová. Což by se mělo stát letos v létě.

Paragraf proti Barošovi? Problém

Najít v současném disciplinárním řádu nějakou skutkovou podstatu, která by přesně pasovala na skutek Milana Baroše, je totiž problém.

Peltovi s Berbrem by se nejspíš líbilo, kdyby byl Baroš trestán podle článku 17 o Porušení pořádku asociace, kde se v jeho odstavci 2 mluví o tom, "kdo hrubě uráží FAČR a jeho orgány nebo členy orgánů FAČR nebo se dopouští jiných
podobných činů". Tomu se totiž zastaví činnost na 4-24 měsíců.

"Jenže ten článek 17 je uvozen slovy, že porušení pořádku asociace se dopustí ten, kdo v úmyslu přivodit sobě nebo jinému příznivější podmínky v utkání nebo v celé soutěži anebo neoprávněně získat příznivější výsledek rozhodnutí orgánu asociace či jeho funkcionáře nebo získat jiné neoprávněné výhody. A to tady zjevně nenastalo," říká Baček.

Tak musel vzít zavděk článkem o Nesportovním chování a jeho odstavcem 1. Přečtěme si ho.

"Nesportovního chování v souvislosti s utkáním se dopustí ten, kdo svým jednáním narušuje řádný průběh hry, zejména jestliže neslušně pokřikuje na hřišti, zdržuje hru, nedodržuje předepsané postavení při standardních situacích, předstírá zranění, zakopne míč, bezdůvodně opustí hrací plochu, nedodržuje předepsanou výstroj a její úpravu, zmaří brankovou příležitost zastavením hráče soupeře přestupkem proti pravidlům, zabrání dosažení branky úmyslnou hrou rukou, opouští technickou zónu a dopouští se jiných podobných činů nebo se jinak neukázněně chová ve hře i mimo ni."

Dikce celého odstavce zcela zjevně odkazuje také někam úplně jinam než k Barošovým výrokům na Twitteru.

Napasovat jeho tweety do posledních slůvek "nebo se jinak neukázněně chová ve hře i mimo ni" je tedy zjevně také celkem "umění".

Zlatan a výstřel z Aurory

Renomované zahraniční soutěže si svoji pověst a integritu pečlivě hlídají. I Zlatan Ibrahimovic dostal čtyřzápasový trest za výlev: "Během patnácti let jsem ještě neviděl horšího rozhodčího a tahle pos...á země si PSG nezaslouží." Ve zdůvodnění verdiktu se zdůraznilo, že trest je tvrdý zejména vzhledem k vulgaritě citátu.

A až se v Česku někdy spustí ona vzývaná samostatná liga, její představitelé by asi sponzorům také neradi museli vysvětlovat, proč  jejich soutěž někdo nazývá žumpou.

Jenže i když se změní struktury, figury na šachovnici zůstanou stejné, byť možná v trochu jiném postavení. Ale hrací pole Pelta, Berbr, Damková a spol. prostě neopustí, pokud se tedy nestane ještě něco, o čem teď nevíme.

Dramatických scénářů létá zákulisím spousta. Spekulovalo se o tom, že Baroš dostane tvrdý trest, což vzedme národ fotbalových fanoušků, které někdo vyzve k revoluci cinkajících klíčů. Ta by si navenek kladla za cíl srazit Berbra s Damkovou, ve skutečnosti by jí ale šlo hlavně o to, přitlačit Berbra, aby souhlasil s projektem samostatnosti ligy za navrhovaných podmínek. A kdyby to celé rozrušilo Viktorii Plzeň v její cestě za titulem, jistě by to údajným strůjcům těchto tezí také nebylo proti mysli.

Jen Barošovo ukřižování, které podle konspiračních teorií mělo být výstřelem z Aurory, se nekoná. Zklidní se teď atmosféra v českém fotbale, nebo ještě vystřelí nějaká jiná Aurora?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy