Vrba začal vlažně a remízou. Bod Norům daroval hrubkou Čech

FOTO Vrbova premiéra: remíza s příchutí pelyňku
Petr Čech se představil divákům v Edenu jako čerstvý držitel trofeje Fotbalista roku. Nečekal ovšem, že se na závěr duelu s Norskem stane smutným hrdinou.
Čeští fotbalisté chtěli oplatit Norům porážku 0:3 z léta 2011 z Osla.
Kouč Pavel Vrba zase toužil po vítězné premiéře na lavičce národního týmu.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 5. 3. 2014 20:44
Česká fotbalová reprezentace pod novým koučem nezářila a remizovala v Edenu s Norskem 2:2.

Praha - Remízou 2:2 v přátelském utkání s Norskem zahájil své angažmá u české fotbalové reprezentace kouč Pavel Vrba. Češi dvakrát v utkání vedli, ovšem hosté dokázali dvakrát vyrovnat.

Výsledky ostatních přátelských fotbalových zápasů naleznete ZDE!

Branky českého týmu stříleli v prvním poločase Tomáš Rosický a Matěj Vydra. Zatímco v první půli Češi předváděli poměrně svižný fotbal, ve druhém po několika střídáních přišla šeď plná chyb v rozehrávce.

Remízu Norům daroval v samotném závěru Petr Čech, který nedokázal chytit dalekonosnou střelu zkušeného záložníka Gamsta Pedersena.

Vrba s výkonem ani výsledkem spokojený nebyl

"V první půli jsme hráli hodně otevřeně a soupeř se nám dostával za obranu. Ve druhé půli jsme měli strašně moc ztrát míče a nebyli jsme vepředu vůbec nebezpeční. Snaha hráčů tam byla, ale v kvalitě bychom měli přidat," zhodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi Vrba.

Na premiéru úspěšného kouče u národního týmu bylo zvědavo více jak 17 tisíc fanoušků a v první půli viděli rozhodně zajímavou, ofenzivní podívanou z obou stran.

Jako první zahrozili norské rychlonožky Johansen, Elyounoussi a Dähli, kteří trápili českou obranu po celou dobu svého pobytu na hřišti. Do vedení se ale dostali nečekaně domácí. Mladík v norské brance Nyland chyboval při výchozu, když předával míč spoluhráči, který o tom neměl tušení, meruny se zmocnil za vápnem Rosický a krásnou, táhlou střelou otevřel skóre.

Norové se dlouho z vyrovnání neradovali

Norové ale zaslouženě vyrovnali ve 21. minutě. Další vykombinování české obrany, ze které si soupeř často dělal kužele a překonával ji relativně jednoduchými narážečkami, tentokrát již zakončil do prázdné branky Elyounoussi, který v podobné šanci v úvodu selhal.

Češi po inkasovaném gólu chvíli hazardovali s další inkasovanou brankou, Čech ale čaroval a tak mohlo udeřit opět na druhé straně. Míč z kopačky Hlouška od rohového praporku se dostal po teči Hübschmana na zadní tyč, kde jej zastavil Suchý pro Vydru a ten zvýšil na 2:1.

„Za gól jsem rád, škoda, že jsme nevyhráli. Soupeř vlastně ve druhém poločase vyrovnal po mojí ztrátě míče. Nedařilo se nám je po celý zápas přehrávat, měli tam hodně přečíslení,“ prohlásil po zápase autor druhé branky, ve kterém se tak mísili rozporuplné pocity.

Vinou četných střídání – Vrba jen v úvodu půle udělal čtyři – totiž hru po změně stran rozkouskovali tak, že se vlastně vůbec nic na hřišti nedělo. Až do posledních minut, kdy se Češi dostali pod tlak vinou výše zmíněných důvodů a za to také zaplatili.

Před Vrbou a celým týmem je ještě hodně práce

Veterán Gamst Pedersen totiž rozehrál se spoluhráčem rychle standardní situaci, svojí obávanou levačkou natáhl z více jak třiceti metrů a doslova a do písmene propálil Čechovy rukavice. Před ním sice míč lehce zaplaval, přesto střelu z takové dálky, když trajektorii letu míče vidí celou dobu, by měl gólman jeho formátu chytat.

Bohužel pro české barvy tomu tak v 88. minutě nebylo a tak se zápas dohrával za pískotu mírně zklamaných fanoušků. „Čeká nás spousta práce, soupeř měl hodně šancí, máme velké rezervy. Je tu spousta věcí, na kterých musíme zapracovat,“ zhodnotil duel kapitán Rosický, který druhou půli sledoval už jen coby divák.

„Kouč Vrba má určitou vizi a spoustu dobrých nápadů, vždycky je to ale o tom, jestli my ty jeho nápady dokážeme proměnit na hřišti,“ dodal s Čechem nejzkušenější reprezentant. „Do kvalifikace máme ještě půl roku, je dost času všechno zhodnotit, rozebrat, zapracovat na tom,“ doplnil jej nový reprezantační lodivod.

Přípravné fotbalové utkání v Praze:

ČR - Norsko 2:2 (2:1)

Branky: 11. Rosický, 39. Vydra - 21. Elyounoussi, 88. Pedersen. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). Diváci: 17.039.

ČR: Čech - Rajtoral (46. Gebre Selassie), Suchý, Mazuch (46. M. Kadlec), Limberský (61. Pudil) - Hübschman - Dočkal (72. Hušbauer), Rosický (46. Kolář), Darida, Hloušek (46. Lafata) - Vydra. Trenér: Vrba.

Norsko: Nyland - Elabdellaoui, Hangeland, Forren (46. Nordtveit), Högli - Skjelbred (64. Pedersen), Jenssen, Johansen (46. Tettey), Elyounoussi - Dähli, Abdellaoue (61. Huseklepp). Trenér: Högmo.