Hledá se nová hvězda. Velká pardubická vyhlíží zvláštní ročník

Martin Cáp Martin Cáp
9. 10. 2015 14:01
Nejslavnější český dostih zažívá po mnoha letech nezvyklou situaci. Hvězdy minulých let jsou pryč, na jejich místa se tlačí mladá generace překážkových koní.
Bartoš, Faltejsek či Andrés zůstávají, ale koně se mění.
Bartoš, Faltejsek či Andrés zůstávají, ale koně se mění. | Foto: Václav Volf / fotovolf.com

Praha - Žádná osvědčená jména, ale čekání na novou hvězdu. 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou je tak otevřená, jako už řadu let ne. Mezi dvaadvaceti koňmi, kteří se v neděli odpoledne postaví na start nejslavnějšího českého dostihu, se totiž nenachází nikdo z předchozích vítězů.

Orphee des Blins a Tiumen, kteří ovládli minulých šest ročníků, odešli loni do penze a Velká pardubická zažívá výraznou generační obměnu. Okruh koní, kteří v ní bojovali o vítězství, byl v posledních patnácti letech poměrně úzký a vesměs se jednalo o zkušené osvědčené skokany. Ti postupně uvolnili místo mladé generaci, a tak se ve startovním poli nachází jediný kůň starší deseti let.

V roli favorita půjde na start devítiletý ryzák Rabbit Well s Josefem Váňou mladším. Kůň s pověstí talentovaného skokana a nevybroušeného diamantu, jehož dosavadní kariéru komplikovala zvláštní svéhlavost. Šestkrát v kariéře zůstal na startu a odmítl běžet, postupně vystřídal pět trenérů a majitel Zdeněk Jandejsek už o svém koni nechtěl nic slyšet. Jako poslední zoufalý tah zkusil přesunout ryzáka do stájí Josefa Váni staršího - a Rabbit Well začal opět vítězit. "Původně jsem mu nevěřil, musím se mu omluvit. Je to výborný kůň," říká Váňa junior, který zatím na své první vítězství ve Velké pardubické stále čeká (více o tomto koni čtěte zde).

Favoriti se připravují pod Vladařem a na Břeclavsku

Pod vrchem Vladařem na Karlovarsku se připravuje i osmiletý Zarif, hájící stejně jako Tiumen barvy majitele Iva Köhlera. Spolehlivý ryzák letos zůstává po dvou startech neporažen a po vítězství ve druhé kvalifikaci si ho vybral žokej Josef Bartoš. Zarif debutoval ve Velké pardubické už loni, kdy doběhl šestý, a poslední dvě sezony potvrzuje renomé výborného skokana. Otázkou zůstává, zda mu vydrží síly i v závěru 6900 metrů dlouhé trati, Bartoš si však věří. "Vím, jakého koně mám pod sebou, můžeme myslet hodně vysoko," ujišťuje jezdec, který už slavný dostih dvakrát vyhrál s Decent Fellowem a Sixteen.

Podobně se loni spekulovalo také o vytrvalosti tempaře Universe Of Gracie ze stáje BORS Břeclav. Svěřenec zkušeného žokeje Jiřího Kouska však v loňské Velké pardubické finišoval čtvrtý a od té doby vytvořil sehranou dvojici s Janem Faltejskem. Spolu dokážou vyhrávat způsobem, který částečně připomíná styl Orphee des Blins - udat svižné tempo na špici a udržet si převahu až do cíle.

Universe Of Gracie vyhrál už první kvalifikaci a ve zbylých dvou dostizích už jen ladil formu před vrcholem sezony. Jeho stáj letos má smutnou motivaci - v srpnu náhle ve věku 50 let zemřel valachův majitel Luděk Mikulecký a Kousek s Faltejskem mu chtějí sen o velkém pardubickém vítězství splnit aspoň posmrtně.

V loňském ročníku zazářil také ryzák Al Jaz, který jako outsider s žokejem Josefem Sovkou přinutil k boji samotnou Orphee des Blins a v cíli bral těsné druhé místo. Od té doby však běžel třikrát a jeho nejlepším výsledkem bylo šesté místo ve druhé kvalifikaci, zbylé dva starty nedokončil. Stáj trenéra Jana Blechy však disponuje dobrou formou a Al Jaz je v neděli její jedničkou.

Dlouhé ladění formy před dnem D

Právě Al Jazova kariéra výmluvně ukazuje ošemetnost tipování před Velkou pardubickou. Všechny stáje směřují vrcholnou formu svých svěřenců na druhou říjnovou neděli, v předchozích měsících absolvují pouze přípravné dostihy.

Velká pardubická je pro koně specializované na těžkou cross country jediným vrcholem roku a dnem D, kde platí "buď, anebo". Na jaře ani v létě žádný srovnatelně prestižní dostih není a většina hvězd absolvuje pouze kvalifikace. Tyto výsledky se tak sice nevyplatí podceňovat, ale ani nepřeceňovat.

Dalším důležitým faktorem je délka dostihu 6900 metrů. Koně ji absolvují jednou za rok, právě při Velké pardubické. Všechny kvalifikace jsou o 1100 metrů kratší, což je významný rozdíl. Pro řadu hvězd, které zářily v kvalifikacích, se bezmála sedmikilometrová porce v říjnu ukázala jako příliš dlouhá a v závěru zeslábly.

V neděli se tedy hledá hvězda, která závěr dostihu dokáže nejen prostát, ale podobně jako Orphee des Blins, Tiumen nebo Sixteen dokonce ještě zrychlit. Zkušení trenéři jako Čestmír Olehla nebo Josef Váňa přiznávají, že stoprocentně se to ukáže až v den D, žádné jiné vodítko neexistuje.

Černí koně a tajné tipy

Zvláštní situace, ve které se Velká pardubická nenacházela už řadu let, samozřejmě přeje černým koním, tajným tipům a různým "schovaným" outsiderům. Odborníci v této souvislosti připomínají, že i první vítězství pozdějších legend byla svého času senzací. Na triumf Tiumena s Váňou v roce 2009 se vyplácel kurz 16:1, Orphee des Blins s Faltejskem o tři roky později šokovala publikum i experty dokonce v poměru 55:1.

V letošním poli se nachází několik koní, kteří už disponují bohatými zkušenostmi z Velké pardubické - Klaus ji dokončil třikrát a letos ho pojede italský šampión Raffaele Romano, Kasim doběhl do cíle dvakrát a tvoří sehranou dvojici s žokejem Marcelem Novákem.

Mnoho příznivců však budou mít nadějní debutanti. Patří k nim například sedmiletý Ribelino ze stáje Lokotrans, letos dvakrát vítězný ve třech startech. Spolehlivé výkony podávají i stejně starý Nebrius v tradičních barvách stáje Vasury Kolesa a polobratři Ter Mill s Templářem.

Přehlížet nelze ani jediného zahraničního účastníka, francouzského valacha Pasquini Rouge s žokejem Jordanem Duchenem. Ten už dokázal zvítězit doma i ve Švýcarsku a poslední týden před dostihem se připravuje ve východních Čechách u trenéra Pavla Vítka. Pokud jeho jezdec v Pardubicích nezaplatí nováčkovskou daň a kůň potvrdí své předchozí výkony, může atakovat i vítězství.

Jezdci jsou nedostatková komodita

Podobně nezvyklá situace jako mezi koňmi panuje také v kategorii jezdců. Z vítězů předchozích let budou v akci jen Josef Bartoš, Jan Faltejsek a Dušan Andrés. Řada špičkových překážkových jezdců se v posledních týdnech zranila - v neděli budou chybět například Jan Kratochvíl, Jakub Spáčil či Lukáš Matuský.

Při počtu 22 koní na startu to zúčastněné stáje a trenéři museli řešit angažováním cizinců. Z Anglie přijíždí Thomas Garner a Tom Cannon, z Francie Kevin Guignon a z Itálie Raffaele Romano. Na outsidera Orixe byl angažován český jezdec působící v Německu Vlastislav Korytář, šanci dostávají také Slovák Matej Rigo a Sertaš Ferhanov, první bulharský jezdec na startu Velké pardubické od dob legendárního Nedělka Mileva.

Vzhledem k letním zraněním Jana Kratochvíla a svého syna dlouho zvažoval účast i Josef Váňa starší, který si v létě zažádal o jezdeckou licenci. Váňa junior se ale nakonec stihl vrátit a na aktivního tempaře Hipo Japea nakonec Váňa angažoval Petra Tůmu. "To není kůň pro mě, na rozdíl od Tiumena musí být celý dostih vpředu a jezdec na něj musí tlačit, to by prostě nefungovalo...," zdůvodnil Váňa své rozhodnutí.

Zároveň však naznačil, že na jezdecký comeback po loňském konci kariéry stále myslí. Tiumenovým nástupcem by se podle něj mohl stát dnes šestiletý bělouš Abbot Grey. Letos však 62letá legenda na tribuně sedět nebude. Přesune se na místo startu, kde chce osobně dohlédnout na svého problémového svěřence Rabbit Wella.

 

Právě se děje

Další zprávy