Volejbalistky Prostějova porazily v LM Kazaň a postupují

Aktualizováno 28. 1. 2015 22:02
Volejbalistky Prostějova porazily v 6. kole Ligy mistryň obhájce prvenství Dynamo Kazaň 3:1.
Volejbalistky Prostějova.
Volejbalistky Prostějova. | Foto: Lukáš Drštička

Prostějov - Volejbalistky Prostějova podruhé v historii postoupily do play off Ligy mistryň. Na závěr základní části dnes senzačně porazily obhájce prvenství Dynamo Kazaň 3:1 a díky třetí výhře skončily na třetím místě skupiny A, v níž předstihly Rabitu Baku. České šampionky postoupily jako jeden ze dvou nejlepších týmů na třetích místech spolu s Piacenzou. Příštího soupeře jim přidělí čtvrteční los.

"V tento postup po rozlosování soutěže nikdo nevěřil. Dostali jsme se do nejsilnější skupiny. Po dvou prohrách jsme se ale dostali na současnou vítěznou vlnu" řekl ČTK kouč Prostějova Miroslav Čada.

Po dvoubodových výhrách nad Rabitou Baku a lídrem skupiny Chemikem Police dnes přidaly jeho svěřenkyně nečekané tříbodové vítězství nad hvězdnou Kazaní.

Hanačky zaskočily zkušené soupeřky v úvodních dvou setech rychlou přihrávkou, kterou eliminovaly vysoké blokařky Kazaně. Tuto taktiku doplňovaly pohyblivostí v poli. Za celý úvodní set se nedostaly volejbalistky Dynama do tempa. Většinu útočných akcí zakončovala razantní Kubánka Simonová.

"Na zápas jsme se dobře připravili. Klíčové bylo ubránit jejich nejlepší smečařku Gamovovou. Díky svým dvěma metrům umí využít výškovou převahu nad bloky a jen těžko se brání. Naším cílem bylo dostat ji tlakem z podání do situací, ve kterých není při smečování tak silná. To se nám v prvních dvou setech dařilo," uvedl Čada, který ocenil týmový výkon.

Dobře si jeho svěřenkyně vedly i ve druhém setu. I když Kazaň částečně srovnala krok a poprvé získala v utkání jednobodový náskok (18:17). Koncovku setu ale domácí hráčky s přehledem zvládly. "Výbornou práci odvedla na liberu Kovářová, která měla velký podíl na spolupráci při bránění Gamovové," dodal Čada.

V úvodu třetího setu domácí hráčky vypadly z rytmu, který do té doby na soupeřky platil. Jejich akce ztratily přesnost, proti pomalým a vysokým přihrávkám stačilo Dynamo postavit účinné bloky. Kazaň získala hned na začátku sedmibodový náskok a zvrat v této pasáži už nepovolila.

Vyhlídky na prostějovský úspěch se bortily i v úvodu čtvrtého setu. K vítěznému obratu zavelela při svém podání Kossányiová. České mistryně sedmibodovou šňůrou otočily ze 4:6 na 11:6 a už se nenechaly v cestě za překvapivým vítězstvím zastavit.

"Současný kádr hráček je nejsilnější v historii klubu. Hráčky jsou hladové po úspěchu, což by nám mohlo hrát velkou roli i v play off," uvedl Čada. Ve vyřazovací části hrál Prostějov dosud pouze před třemi roky, kdy vypadl hned v osmifinále. Nyní je mezi nejlepšími 12 týmy.