Volejbalisté zahájili mistrovství Evropy porážkou s Nizozemskem

9. 10. 2015 18:49
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Sofia - Čeští volejbalisté v úvodní utkáním na mistrovství Evropy neuspěli. Svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala dnes podlehli Nizozemcům v Sofii 1:3 po setech 21:25, 17:25, 25:20, 18:25 a zkomplikovali si cestu ze skupiny A do play off. V sobotu český tým nastoupí proti domácímu Bulharsku.

V dalších dvou zápasech se čeští reprezentanti budou muset postarat o překvapení. V sobotu je od 19:30 čeká domácí Bulharsko a v neděli třetí tým z loňského MS Německo. Tři celky postoupí do play off, vítěz přímo do čtvrtfinále.

"Věřím, že to hodíme za hlavu. Večer to bude trochu splín, protože cítíme křivdu, ale musíme si spravedlivě přiznat, že bychom měli podat lepší výkony. V dalším utkání se o to pokusíme. S Bulharskem můžeme sehrát víc než vyrovnaný zápas," řekl Radiožurnálu kouč Šmejkal po utkání, v kterém od začátku chybovali i rozhodčí - hlavní Francouz Yanick Chaladay a asistent Chorvat Milan Rajkovič.

"Byla to daň kluků, kteří jsou poprvé na mistrovství Evropy a ono není lehké hrát nejvyšší úroveň. Nechybělo moc, abychom to dotáhli alespoň do tie-breaku, ale bohužel do toho rozhodčí dost zasáhli," uvedl blokař Jakub Veselý.

První set ztratili Češi po horším příjmu v prostřední části sady. Hodně kazili i servis a nedařilo se jim dostávat soupeře pod tlak. Nepomohlo jim ani to, že trenéři dvakrát úspěšně využili videorozhodčího. "Hledali jsme se. Začátek byl docela dobrý, ale pak jsme měli problém na přihrávce," řekl Šmejkal.

Ve druhém setu po chybách od začátku dotahovali tříbodovou ztrátu. V útoku se nedokázali prosadit a několikrát byli zablokováni, a to opakovaně i třikrát v jedné výměně. O set přišli osmibodovým rozdílem a vypadalo to s nimi špatně.

Veselý: Chyběla větší hráčskost

Od začátku třetího setu Krále na bloku vystřídal čerstvý otec Mach a jeho příchod český výkon zvedl. Mach byl u všeho, zpočátku bodoval na smeči i úspěšně blokoval a pomohl rozhodit do té doby pevnou nizozemskou obranu. Chytil se univerzál Finger, celá tým začal hrát v poli jistěji a ziskem sady vykřesal naději.

K nervóznímu úvodu čtvrté sady přispěli nepřesní rozhodčí. Zapisovatelé upřeli českému týmu bod. "Bod nám uznali a nezapsali a je jich tam asi dvanáct u počítačů. To jsem doposud v kariéře nezažil, možná v Dřevěnicích," řekl Veselý.

Volejbalisté si opakovaně stěžovali na nečistě hrané míče Nizozemců, které sudí nepískali. "Prohra je prohra. Nechceme to na to svalovat, ale ve vypjatých situacích a na takových akcích by se tyhle věci stávat neměly. Vždy to bylo ve stavu, kdy jsme byli se soupeřem fifty fifty a oni pak získali rozdílové dva body," řekl Šmejkal.

Jinak se obraz hry vrátil na začátek. Po horším příjmu a problémech překonat bloky opět volejbalisté ztráceli. V závěru místo tlaku chybovali a set i zápas prohráli. "Chyběla mi od nás větší hráčskost a trošku větší sebevědomí," řekl Veselý.