Volejbalisté podlehli Japoncům, druhý ve skupině bude soupeř

3. 7. 2015 20:07
Už před sobotní odvetou je tak jisté, že Češi skončí ve skupině D třetí a Japonci budou za suverénní Francií druzí.
Volejbalisté neuhráli proti Japoncům ani set.
Volejbalisté neuhráli proti Japoncům ani set. | Foto: Ondřej Driml

Opava - Čeští volejbalisté prohráli ve Světové lize v Opavě v Japonskem 0:3 po setech 21:25, 21:25 a 23:25. Už před sobotní odvetou je tak jisté, že Češi skončí ve skupině D třetí a Japonci budou za suverénní Francií druzí.

Úvodní set rozhodla už prostřední pasáž, v níž výborně bránící Japonci získali tříbodový náskok a český tým marně dotahoval. Nahrávače Habra pak vystřídal Haník a přišly i další změny v sestavě, přesto měla druhá sada velmi podobný průběh jako první.

"Na klukách bylo vidět, že nejsme tak úplně ve hře. Bylo to unavený, nejspíš teplem nebo nevím čím. Své si odehrál Honza Štokr, ale nahrávači se trápili a se středákama se moc nesešli. Ani ze střídačů se nikdo úplně neprosadil," řekl České televizi asistent trenéra Jindřich Licek.

Prohrály i volejbalistky

Nedařilo se ani ženám. České volejbalistky prohrály v úvodním vystoupení v druhé divizi světové Grand Prix v Poreči s Nizozemskem 1:3 po setech 17:25, 25:23, 24:26 a 18:25. Po nevydařeném úvodním setu reprezentantky srovnaly krok a lépe zvládly koncovku druhé sady. Klíčem k výsledku byl třetí set, ve kterém české hráčky už prohrávaly 19:24. Šňůrou pěti bodů odvrátily stejný počet setbolů, získat sadu se jim ale nakonec nepodařilo.

České volejbalistky startují v Grand Prix třetím rokem, v předcházejících dvou ročnících se v ní s Nizozemskem nestřetly. Naposledy na sebe oba celky narazily před pěti lety na mistrovství světa, kde český tým prohrál hladce 0:3.

Respekt ze soupeřek byl na výkonu svěřenkyň italského trenéra Carla Parisiho patrný v úvodním setu, kdy Nizozemky těžily z nevynucených chyb soupeřek. Od druhého setu české hráčky zpřesnily kombinaci i obranu, přímé body získávaly i z podání.

Ve třetí sadě od stavu 15:15 vypadly české hráčky z rytmu a vlastními nepřesnostmi umožnily soupeřkám získat pětibodový náskok. Ten sice ještě stačily zlikvidovat, jenže závěr setu vzala do svých rukou Buijsová, která dvěma úspěšnými útoky pomohla Nizozemsku do vedení 2:1.

V závěrečném setu už české hráčky nenavázaly na svůj předcházející výkon a přenechaly iniciativu soupeřkám. V sobotu od 20:00 se český tým střetne s domácím Chorvatskem.

Asijskému týmu vycházel servis i útoky a vybudované vedení si hlídal spolehlivou hrou bez chyb. Ve všech statistických ukazatelích Japonci domácí výběr přehrávali. "Nebyli jsme je schopni ubránit, ale vůbec. Zato oni nám chytali spoustu balonů," řekl Licek.

Naděje svitla jen za stavu 19:18 v třetím dějství, jenže po nepřesných útocích Macha, Štokra a Bartoše získal výhodu soupeř a při druhém mečbolu rozhodčí odpískal chybu českého bloku.

Japonsko má v tabulce pět výher, český tým čtyři. V sobotu se může v tomto ohledu soupeři vyrovnat, jenže v počtu bodů ho už nedostihne.