Volba MS = švindl. Rusko je samá mafie, zuří Britové

Red Spo, ČTK
3. 12. 2010 12:30
Ve Velké Británii panuje okolo volby MS 2018 rozhořčení
Fotbalová kolébka smutní, MS v roce 2018 bude místo nich pořádat Rusko
Fotbalová kolébka smutní, MS v roce 2018 bude místo nich pořádat Rusko | Foto: Reuters

Londýn - Britské listy ostře kritizují rozhodnutí mezinárodní fotbalové federace FIFA uspořádat mistrovství světa v roce 2018 v Rusku.

Shodují se, že pro Anglii je toto rozhodnutí ponižující.

Některé píšou o machinacích a všechny hájí své kolegy, jejichž nedávné materiály o údajné korupci ve vedení FIFA zřejmě měly vliv na rozhodování o přidělení šampionátu.

Čtěte také:
Požehnání či danajský dar? Fotbalové MS rozdělilo Rusko
Anglie ostrouhala. Fotbalové MS 2018 bude v Rusku
Anglie s USA smutní kvůli MS. A viní FIFA z podjatosti

Mistrovství světa získalo Rusko a Anglie byla ponížena, napsal The Daily Telegraph. S obdobným titulkem Poníženi přišel bulvární Daily Express. Pro britské listy přitom není příčinou ponížení sama prohra, ale fakt, že anglická kandidatura, podpořená osobním lobbingem premiéra Davida Camerona, prince Williama a fotbalisty Davida Beckhama, získala jediný hlas.

"Usmívali se, potřásali si rukou a slíbili hlas pro Anglii... Lhali," uvedl o členech výkonného výboru FIFA Daily Mail, který označil způsob hlasování za "velký curyšský švindl". "(Úřad premiéra na) Downing Street neskrýval své rozhořčení a uvedl, že David Cameron nemá v plánu gratulovat (ruskému premiérovi Vladimiru) Putinovi," napsal deník.

Rusko - mafiánský stát

The Sun píše, že výběr šampionátu byl "zfixlován" a Daily Mirror na první stránce komentuje rozhodnutí FIFA titulkem Prodáno. Na pozadí světové trofeje v dešti bankovek píše Daily Mirror o Rusku jako o "mafiánském státu prohnilého korupcí až na dřeň". "Katar je středověké království a obě země plavou v penězích z ropy," uvedl list v souvislosti s rozhodnutím uspořádat další mistrovství světa v roce 2022 v Kataru.

"A šampionát 2018 bude...v mafiánském státě," píše na první straně The Sun. Deníky tím narážejí na čtvrteční informace z amerických diplomatických depeší, které citovaly zdroje hovořící o Rusku jako o "mafiánském státu".

"Putin se ani neobtěžoval jet osobně před hlasováním do Curychu. Ale výsledek je pro tohoto bývalého agenta KGB osobním vítězstvím. Údajně nasadil diplomaty a špiony, aby pomohli fotbalovým šéfům převézt anglický tým. Večer pak Putin nakonec do Švýcarska letěl - aby si připil na ruský úspěch s šéfem FIFA Seppem Blatterem a jeho kumpány," uvedl list.

Těsně před hlasováním britský nedělník The Sunday Times a pořad BBC Panorama obvinily tři členy vedení FIFA z korupce. The Guardian dnes cituje několik členů výkonného výboru FIFA, podle nichž averze vůči britskému tisku po výbušných odhaleních přispěly k ponižující prohře anglické kandidatury v Curychu.

Komentátor listu Simon Jenkins napsal, že "v této stoce kolem světového šampionátu, jsme my ´odpudiví´ britští novináři zůstali se vztyčenou hlavou". "Ale podlézání premiéra a příštího krále vůči těmto curyšským čachrům bylo národním ponížením," uvedl Jenkins.

Podle Paula Joyce z Daily Expressu rozhodování o šampionátu mělo co dělat "s politikou a s vytrestáním země, jejíž svobodný tisk se odvážil odkrýt puch korupce". Daily Mirror již dopředu varuje "hlupáky, kteří by chtěli z neúspěchu obviňovat BBC nebo The Sunday Times". "Měli by si uvědomovat, že v Rusku se kritičtí novináři vraždí," dodal list.

 

Právě se děje

Další zprávy