V hokejové LM postoupily Litvínov, Liberec a Sparta. Vítkovice a Třinec končí

Aktualizováno 6. 10. 2015 22:16
Tři české týmy uspěly v 1. kole play off hokejové Ligy mistrů. Do osmifinále postoupili hráči Litvínova, Liberce a pražské Sparty. Naopak konečnou byla tato fáze pro Třinec i Vítkovice.
Hokejisté Litvínova si proti Vídni vybojovali postup.
Hokejisté Litvínova si proti Vídni vybojovali postup. | Foto: Lukáš Caha

Praha - Hokejisté Litvínova postoupili do osmifinále hokejové Ligy mistrů, přestože si s Vídní v základní hrací době připsali první porážku v soutěži. O úspěšnějším z dvojice za stavu 1:2 v součtu s prvním duelem rozhodlo prodloužení, v němž se v čase 64:45 prosadil útočník František Lukeš.

Uspěli také Liberečtí, kteří zvítězili v Linköpingu vysoko 6:3 a jasně potvrdili postup po domácím vítězství 4:1. V osmifinále se Bílí Tygři utkají s Davosem. Švýcarský mistr vyřadil IFK Helsinky, když po úvodní prohře 1:2 zvítězil doma 5:2. Svěřenci trenéra Filipa Pešána vedli v Linköpingu v deváté minutě už 4:0.

Jako třetí český celek slaví postup pražská Sparta, která po domácí výhře 3:2 uspěla i dnes na ledě Curychu Lions 3:0. Pražané narazí na finský Kärpät Oulu, který vyřadil jednoznačně německý Düsseldorf. Porazil ho rovněž v obou zápasech s celkovým skóre 5:0.

Hráči Vítkovic prohráli v odvetném utkání 1. kola play off na ledě Tappary Tampere 1:2 a se soutěží se loučí. Podobně nebudou na Skandinávii v dobrém vzpomínat ani Třinečtí, jejichž pouť soutěží ukončila porážka 1:3 v Jönköpingu.

Postup Vervy pojistil Lukeš

Úřadující český mistr, který neodstartoval nejlépe nový extraligový ročník, šel do zápasu s jednobrankovým vedením v zádech, když v rakouské metropoli vyhrál 4:3. A ještě více ho mohl v první třetině přiblížit postupu v oslabení Hořava, jenže únik ke gólu nedotáhl. Dzieduszycki na druhé straně rozezvučel tyč za zády brankáře Horáka.

Druhou třetinu rozkouskovala častá vyloučení, i po ní byl ale bezbrankový stav. A poté, co hosté zkraje třetí části přečkali bez úhony další oslabení, sami v přesilovce udeřili zásluhou Rottera, jenž byl na konci povedené kombinace. Odpověď ale přišla už za 72 vteřin - rovněž v početní výhodě vyrovnal tečující Jánský.

Po náznaku roztržky se situace pro Severočechy opět zamotala, když jim v 51. minutě ujel při oslabení Whitmore a vrátil hostům vedení. Gólman Kickert se pak několikrát vyznamenal, ale součet skóre z obou zápasů 5:5 se nezměnil a přinesl prodloužení. To ukončil povedenou ranou Lukeš.

Soupeřem Litvínova v dalším kole bude švédská Frölunda.

Bílí Tygři udeřili po 26 vteřinách

Liberec nastoupil bez obránce Ševce, který ze zdravotních důvodů sledoval duel jen z tribuny. Už po 26 vteřinách Liberec vedl. Vampola před brankou ideálně uvolnil Birnera, který si snadno ve 14. soutěžním zápase v dresu Liberce v součtu extraligy a Ligy mistrů připsal premiérovou trefu.

Ve třetí minutě zvýšil Řepík, který po Dernerově střele dorazil puk vkleče bekhendem. Za 30 sekund už to bylo 3:0 pro hosty. Perssona obral o puk Bulíř a z úniku prostřelil Rautia pod vyrážečku. V deváté minutě po akci Stránského úspěšně dorazil Jelínek a do branky Linköpingu šel Högberg.

O postupu bylo jasno. Domácí se jen snažili zmírnit prohru. Po 54 vteřinách druhé části inkasoval poprvé i Schwarz, jehož překonal při Řepíkově trestu zblízka Little. Ve 24. minutě ale opět skóroval Liberec, Bakošovu přihrávku proměnil Radivojevič.

Na druhé straně na konci druhé části nedal bombou z mezikruží šanci libereckému gólmanovi Forsling a ve 45. minutě se při dalším Řepíkově trestu trefil z pravého kruhu Little. Poslední slovo měl v 57. minutě Řepík, který povedenou střelou z levého kruhu zaznamenal druhý gól v utkání.

Sparta měla situaci pod kontrolou

Švýcarský celek byl před téměř pěti tisíci diváků v úvodu aktivnější, jenže Pöpperle držel čistý štít, a když Sparta Netíkovou zásluhou potrestala ve 12. minutě chybu domácích, jejich nadšení přibrzdila. Zvýšit mohl ještě Sabolič, ten však minul. Segera na druhé straně vychytal Pöpperle.

Ve druhé třetině přišly další příležitosti Sparty, ale při šanci Cuntiho se předvedl i Pöpperle. Zvýšit vedení i svůj dnešní střelecký účet pak mohl dvakrát Netík, pojistka však přišla až na začátku 37. minuty, kdy nahodil puk na branku z otočky Sabolič a Kumstát jej tečoval mimo Leimbacherův dosah.

Sparta byla již pevně na koni, a když pak Pöpperle v úvodu třetí dvacetiminutovky sebral dvakrát radost Herzogovi, bylo jasné, že nepřipustí ani náznak dramatické koncovky. Rozdíl ve skóre naopak ještě zvýraznil pohotově ze vzduchu Buchtele. Pöpperle si připsal čisté konto díky 30 úspěšným zákrokům.

Katem Vítkovic byl Järvinen

Zápas v Tampere  rozhodl ve 37. minutě útočník Jan-Mikael Järvinen. V úvodním domácím duelu podlehli Ostravané finskému soupeři 0:2. V osmifinále čeká Tapparu úspěšnější ze souboje mezi švédskými celky Luleou a Färjestadem.

Oba celky v úvodní třetině nevyužily po jedné přesilovce. Vítkovice se ubránily při Klokově trestu a Tappara odolala při Dixonově pobytu na trestné lavici. Domácí se ale dočkali vedení osm vteřin před první pauzou. Peltola prostřelil ránou od modré čáry gólmana Dolejše mezi betony.

Na začátku druhé části přečkaly Vítkovice další oslabení a ve 28. minutě se radovaly z vyrovnání. Olesz projel defenzivou Tappary a střelou z pravého kruhu překonal Noronena. Domácí se následně sice ještě neprosadili při Vandasově trestu, ale v další přesilovce už udeřili. Za Dolejšem skončila tečovaná Järvinenova střela.

Tappara si bezpečný náskok na postup ve třetí třetině bez potíží uhájila. Ještě zvýšit mohl po faulu chorvatského obránce Puziče Haapala, ale neproměnil 45 vteřin před koncem trestné střílení.

Klepišova naděje Ocelářům nevydržela

Český vicemistr z Třince po domácí remíze 2:2 dokonce vedl gólem Jakuba Klepiše a naději na postupové vítězství držel až do 52. minuty, ale pak v oslabení inkasoval rozhodující branku z hokejky Chrise Abbotta. Švédové pak postup stvrdili třetí trefou při třinecké power play.

Třinec bez Adamského, Hrabala, Galvase a potrestaného Polanského i v odvetě sehrál se švédským týmem rovnocennou partii. Za překonaným Hamerlíkem sice v 11. minutě zazvonila tyčka, ale pak měl velkou možnost dostat Třinec do vedení Chmielewski, který však v sólovém nájezdu ztroskotal na Ersbergovi.

Povedlo se to až Klepišovi, který ve 27. minutě z brankoviště uklidil do sítě vyraženou ránu Linharta. Hosté ale náskok neudrželi dlouho a Eidstedt přesně v polovině utkání překonal Hamerlíka dělovkou od modré čáry. Domácí pak šli za druhým gólem s výraznější vervou. Do další šance se znovu dostal Eidstedt, ale Hamerlíka podruhé v zápase spasila tyčka.

Zraněného slovenského brankáře pak ve 47. minutě musel vystřídat Hrubec, který nedlouho po nástupu se štěstím přečkal příležitost Laineho. Nakonec se však vedoucího gólu HV 71 dočkalo: důrazný Abbott v přesilové hře střelhbitě vylovil odražený kotouč a zasunul ho bekhendem za Hrubce.

Slezané se v závěru pokusili vyrovnat a vynutit si prodloužení v šesti mužích v poli, ale do prázdné branky skóroval 32 sekund před koncem Bengtsson.

Hokejová Ligy mistrů - odvetný zápas 1. kola play off:

HC Verva Litvínov - Vídeň Capitals 3:2 v prodloužení (0:0, 0:0, 1:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 47. Jánský (Pavlík), 65. Lukeš (Hübl) - 46. Rotter (Sharp), 51. Whitmore (Dzieduszycki, Milam). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Fraňo - Lhotský, Špůr. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2084. První zápas: 4:3, postoupil Litvínov.

Litvínov: Horák - Kubát, Chaloupka, Z. Sklenička, F. Pavlík, T. Pavelka, Frolo, Kokeš, Gula - Lukeš, Hübl, Martynek - Trávníček, R. Hanzl, Jánský - M. Hořava, Piroš, I. Řehoř - Jurčík, Smolka, Písařík. Trenéři: Rulík a Weissmann.

Vídeň: Kickert - Fraser, Lakos, Milam, Iberer, Milam, Pretnar, Klimbacher, Peter - Dzieduszycki, Whitmore, McLean - Gamache, Sharp, Rotter - Fischer, Nödl, Bois - Grosslercher, Schiechl, Hartl - Nissner. Trenér: Boni.

Tappara Tampere - HC Vítkovice Steel 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Peltola (Saravo, Dixon), 37. Järvinen (Kuusela, Aalto) - 28. Olesz (Strapáč). Rozhodčí: Grumsen (Dán.), Fonselius - Puolakka, Pesonen (všichni Fin). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 2097. První zápas: 2:0, postoupila Tappara Tampere.

Tappara: Noronen - Saravo, Aalto, Plastino, Bonsaksen, Kankaanperä, Elorinne, Rouhiainen, Mäkinen, Honkanen - Lajunen, Haapala, Kuusela - Savinainen, Ilomäki, Laine - Dixon, Järvinen, Peltola - Karjalainen, Kaksonen, Rauhala. Trenéři: Tapola, Ojanen a Vähä-Ruohola.

Vítkovice: Dolejš - Kudělka, Čerešňák, Klok, Sloboda, Pastor, Kovář, Štencel, Puzič - Szturc, Strapáč, Olesz - Kucsera, Kolouch, E. Němec - Burger, Balán, Zdráhal - Húževka, M. Hlinka, Vandas. Trenéři: Svozil a Petr.

HV 71 Jönköping - HC Oceláři Třinec 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 31. Eidstedt (Sandberg), 52. Abbott (Almquist, Hansson), 60. Bengtsson (Laine) - 27. Klepiš (Linhart). Rozhodčí: Lindqvist (Fin.), Sjöqvist - Pihlblad, Wernström (všichni Švéd.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. První zápas: 2:2, postoupil HV 71 Jönköping.

HV71: Ersberg - Almquist, O'Byrne, Johansson, Hansson, Cederholm, Eidstedt, Moverare - Thörnberg, Önnerud, Christensen - Tedenby, Abbott, Laine - Sundh, Sandberg, Bengtsson - Melin, Stenlund, Andersson - Ahl. Trenéři: Lindbom a Tim Brithén.

Třinec: Hamerlík (47. Hrubec) - M. Doudera, Klesla, Nosek, L. Doudera, Linhart, Adámek - Irgl, Kreps, Orsava - Klepiš, Matuš, Svačina - Hrňa, Rufer, Jašek - Chmielewski, Rákos, Dravecký. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Linköping HC - Bílí Tygři Liberec 3:6 (0:4, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. Little (Junland, Persson), 40. Forsling (Fogström, Sörensen), 45. Little - 1. Birner (Vampola, Řepík), 3. Řepík (Derner, Vampola), 4. Bulíř, 9. P. Jelínek (Stránský, Krenželok), 24. Radivojevič (Bakoš, Bulíř), 57. Řepík (Ulrych, Šimek). Rozhodčí: Solem (Nor.), Edqvist - Ahlén, Dahmen (všichni Švéd.). Vyloučení: 4:3, navíc Vampola (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 1565. První zápas: 1:4, postoupil Liberec.

Linköping: Rautio (9. Högberg) - A. Karlsson, Forsling, Carlsson, Billins, Rahimi, Dahlström, Junland, Hansson - Hardt, Persson, Little - Lilja, Sörensen, Fogström - S. Karlsson, Gordon, Blomberg - Gallo, Rondahl, Andersson. Trenéři: Tangnes, Montén a Östman.

Liberec: Schwarz - Vitásek, Derner, Šimek, Ulrych, Plutnar, Výtisk, Kajínek - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Stránský, P. Jelínek, Krenželok - Jonák, Lakatoš, A. Dlouhý. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

ZSC Curych Lions - HC Sparta Praha 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Netík (Přibyl), 37. Kumstát (Sabolič, Barinka), 49. Buchtele (Netík). Rozhodčí: Haupt (Něm.), Massy - Wüst, Progin (všichni Švýc.). Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 4563. První zápas: 2:3, postoupila Sparta.

Curych: Leimbacher (50. Schlegel) - Geering, Bergeron, Siegenthaler, Blindenbacher, Sörvik, Seger, P. Baltisberger - Wick, Schäppi, Foucalt - Keller, Matthews, Herzog - Künzle, Suter, Trachsler - Cunti, Neuenschwander, P. Bärtschi - Nilsson. Trenéři: Crawford a Cookson.

Sparta: Pöpperle - Čajkovský, Barinka, Piskáček, Polášek, J. Mikuš, Eminger, Glenn, Hrbas - Sabolič, Pech, Kumstát - Forman, J. Hlinka, Klimek - Netík, Přibyl, Buchtele - Réway, Cingel, A. Kudrna. Trenéři: Jandač a Moták.

Další zápasy:

Skelleftea AIK - HC Košice 3:0, první zápas 3:4, postoupila Skelleftea; Kärpät Oulu - Düsseldorf EG 3:0, první zápas 2:0, postoupilo Oulu; TPS Turku - JYP Jyväskylä 4:1 (za domácí Mojžíš 0+1), první zápas 2:2, postoupilo TPS Turku; Växjö Lakers - Djurgaarden IF 3:3, první zápas 3:4, postoupil Djurgaarden; Storhamar Hamar - Red Bull Salcburk 3:2, první zápas 3:1, postoupil Storhamar; Stavanger Oilers - Eisbären Berlín 3:3, první zápas 0:3, postoupil Berlín; Frölunda Indians - ERC Ingolstadt 4:1 v prodl., první zápas 2:4, postoupila Frölunda; Adler Mannheim - Blues Espoo 3:2, první zápas 1:4, postoupilo Espoo; EHC Mnichov - Lukko Rauma 0:3, první zápas 3:5, postoupila Rauma; HC Davos - IFK Helsinky 5:2, první zápas 1:2, postoupil Davos; Lulea Hockey - Färjestad BK 1:3, první zápas 3:0, postoupila Lulea.