Sport Jindřich Šídlo, Sport
22. 9. 2015 10:40
Znáte pravidla ragby? Nastudujte si prostřednictvím sexy videa základy populární anglosaské hry a v textu si nastudujte podrobnosti. Budou se vám při právě probíhajícím světovém šampionátu hodit!
Pravidla ragby stručně, věcně a jasně. Takhle je podávají krásky najaté společností Lynx | Video: Aktuálně.cz

Praha - Sledujete právě probíhající mistrovství světa v ragby? Pokud si stále nejste jisti, jak a proč rozhodčí situace na hřišti posuzují, tak jak posuzují, nechte si vysvětlit základní pravidla hry v přiloženém videu, na kterém jednotlivé herní situace demonstrují spoře oděné krásky.

Pokud preferujete podrobnější a fundovanější rozbor, pokračujete dále ve čtení.

Stručný přehled pravidel ragby union

Pravidla ragby se průběžně mění a v dění na hřišti a rozhodnutí rozhodčích se často pořádně nevyznají ani lidé, kteří ragby pravidelně sledují. Nenechte se tím otrávit: základní pravidla pochopíte rychle a ta ostatní přenechte expertům. Bavit se budete stejně dobře.

Rugby union se hraje v patnácti hráčích na každé straně, 2 x 40 minut hrubého času. Poločas končí vždy až poté, kdy je ukončena akce, která začala před uplynutím 40. minuty. (Na světě se hraje ještě "rugby league“ ve třinácti hráčích a také stále populárnější "sedmičkové“ ragby: Sedm hráčů na obou stranách, hrací čas 2 x 7 minut. Příští rok bude mít v Riu svou olympijskou premiéru.)

Hráči nesmějí přihrávat rukou směrem dopředu. Kopy dopředu jsou povoleny, s míčem ale mohou hrát pouze ti, kteří jsou v okamžiku kopu za míčem.

Body

Smyslem hry je dostat se s míčem za "brankovou čáru“ soupeře a tam jej položit na zem. Pokud se to podaří (anglicky "try“), mužstvo získává pět bodů a může ještě dosáhnout další dva, pokud promění kop (anglicky "conversion“) z místa kolmého na místo položení.

Mužstvo může také bodovat z přímých kopů ("penalty“) nařízených za přestupky ve hře, případně přímo ze hry, pokud kopající hráč míč trefí mezi dvě tyče branky poté, co se míč před kopem dotkne země ("drop goal“).

Porušení pravidel:

Přestupků lze v ragby spáchat celou řadu – i když spousta zákroků by byla v jiných sportech považována za faul. Hráči mohou složit soupeře k zemi ("tackles") rukama, ale pouze do úrovně ramen. Hráč, který je "složen“, musí míč okamžitě na zemi uvolnit.

Rozhodčí svá rozhodnutí vždy vysvětluje do mikrofonu, který má připevněný na oblečení. Hráči s rozhodčím zásadně nediskutují, oslavují jej "pane“ - a smí s ním hovořit pouze kapitán. Pokud má rozhodčí dojem, že hráčův protest překročil hranice, automaticky posunuje začátek hry o deset metrů směrem k brance provinilého týmu.

Za mimořádně tvrdé fauly mohou být hráči napomenuti žlutou kartou ("sin-bin“), jež znamená vyloučení na deset minut. Vzácně udělovaná červená karta značí vyloučení do konce zápasu.

Mlýn

Jedna ze základních ragbyových situací. Zahajuje se jím přerušená hra, například při menším porušení pravidel. Osm hráčů z každé strany se "sváže“ do mlýnové formace a snaží se přetlačit své soupeře v souboji o míč, který je do mlýna vhozen. Mimořádně efektní, ale i velmi nebezpečná součást hry. Tlak ve mlýně dosahuje až dvou tun – proto hráči první řady s čísly 1–3 vypadají obvykle jako vyhazovači z nočního klubu. Jen jsou o něco silnější.

Body za výsledky ve skupině

Za vítězství ve skupině MS získává tým 4 body. Další bonusový bod si může připsat, pokud v zápase položí 4 nebo více pětek.

Bod ale může získat i poražený: pokud prohraje o 7 nebo méně bodů.

Za remízu, v ragby velmi neobvyklý výsledek, získávají oba týmy dva body.