Veselý skončil v Diamantové lize druhý, nestačil na Pitkämäkiho

Aktualizováno 11. 9. 2015 22:17
Oštěpař Vítězslav Veselý potřetí v kariéře Diamantovou ligu nevyhrál. Na závěrečném mítinku prestižního seriálu v Bruselu dnes skončil výkonem 82,30 metru šestý, zatímco jeho jediný soupeř v boji o celkový triumf Tero Pitkämäki z Finska zvítězil.
Vítězslav Veselý.
Vítězslav Veselý. | Foto: ČTK

Brusel  - Oštěpař Vítězslav Veselý potřetí v kariéře Diamantovou ligu nevyhrál. Na závěrečném mítinku prestižního seriálu v Bruselu dnes skončil výkonem 82,30 metru šestý, zatímco jeho jediný soupeř v boji o celkový triumf Tero Pitkämäki z Finska zvítězil hodem dlouhým 87,37 metru. Kromě diamantu obdržel Pitkämäki i prémii 40.000 dolarů (téměř milion korun).

Veselý potřeboval obsadit druhé místo, aby bez ohledu na Finův výsledek navázal na svá vítězství v letech 2012 a 2013, což ale bylo dnes nad jeho síly. Musel tedy doufat, že Pitkämäki nevyhraje, bronzový medailista z mistrovství světa však díky pokusu z druhé série soutěž opanoval. V celkovém hodnocení Veselého předstihl o dva body.

Mistr světa Julius Yego z Keni skončil čtvrtý (83,82), stříbrný medailista z Pekingu Ihab Abdelrahman z Egypta byl až osmý (80,45). Druhý český zástupce Jakub Vadlejch se nedostal do užšího osmičlenného finále, hodil 79,71 metru a skončil devátý.

Závod na 100 metrů vyhrál dvojnásobný vicemistr světa z Pekingu Američan Justin Gatlin za 9,98 sekundy a triumfoval i v konečném pořadí seriálu. O výhru ale musel bojovat až do posledních metrů. Ve stejném času doběhl druhý Katařan Femi Ogunode, jen o setinu zpět skončil třetí Francouz Jimmy Vicaut. Gatlin měl původně běžet také dvoustovku, ale nakonec se z druhého dnešního běhu odhlásil.

O jeden z nejlepších výkonů Memoriálu Van Dammeho se postarala v závodu na 3000 metrů překážek Habiba Ghribiová z Tuniska, která časem 9:05,36 minuty vytvořila rekord mítinku, africký rekord a nejlepší letošní čas. V historických tabulkách se zařadila na třetí místo.

Jediný atletem, který vládne Diamantové lize od jejího založení v roce 2010, je francouzský tyčkař Renaud Lavillenie. Světový rekordman dnes skočil 595 centimetrů a zčásti napravil nezdar na MS v Pekingu. Letošní nejlepší výkon v běhu na 5000 metrů předvedl časem 12:53,98 Etiopan Yomif Kelejcha.

Neporazitelnost ve třetí sezoně po sobě udržela v trojskoku Caterine Ibargüenová z Kolumbie, byť ještě po předposlední páté sérii figurovala až na třetí pozici. V posledním pokusu však dopadla do vzdálenosti 14,60 metru a opět vyhrála.