Veselý hodil prvním hodem osobní rekord a je ve finále

9. 8. 2012 0:00
Největší favorit na zisk zlaté medaile v hodu oštěpem na olympijských hrách v Londýně Vítězslav Veselý potvrdil svou vynikající formu.
Vítězslav Veselý se při kvalifikaci stejně jako Barbora Špotáková dlouho na stadionu nezdržel | Foto: Reuters

Londýn - Největší favorit na zisk zlaté medaile v hodu oštěpem na olympijských hrách v Londýně Vítězslav Veselý potvrdil svou vynikající formu, když si hned prvním pokusem ve večerní kvalifikaci vytvořil hodem do vzdálenosti 88,34 metru osobní rekord a z prvního místa postoupil do sobotního finále.

Devětadvacetiletý vrhač si vylepšil o 23 centimetrů osobní rekord, kterým dosud vedl světové tabulky roku.

Napodobil tak úterní výkon oštěpařky Barbory Špotákové, která postoupila z kvalifikace rovněž svým prvním hodem a rovněž kvalifikaci vyhrála.

Naopak Petr Frydrych a Jakub Vadlejch neproměnili divoké karty od atletické federace v úspěch. Na postup do finále bylo potřeba přehodit 80 metrů, Vadlejch předvedl 77,61, Frydrych 75,46.

"Životní šance, kterou musím využít"

Veselý doufá, že si před finále nevystřílel všechen prach a bude schopen bojovat o stupně vítězů.

"Neměl jsem lepší fazónu. I na tréninku to bylo vidět, což mi trošku dodává větší sebedůvěru a ubírá nervozitu," řekl Veselý ČTK po kvalifikaci.

"Fazóna ale nic neznamená. V technických disciplínách to musíte udělat v pravou chvíli. Nechci to zakřiknout, ale je to dobrý, jsem ve finále," pousmál se Veselý.

"Určitě to je životní šance, která by se měla využít, ale to je prostě sport. Já doufám, že už jsem pár finále šel, že neudělám zbytečnou chybu, ale jak to dopadne, to se nechám překvapit," řekl úřadující mistr Evropy z Helsinek.

"Žádnou olympijskou medaili nemám a medaile z olympiády je sen. Když se to bude vyvíjet dobře, ale nedopadne to na první místo, člověk může být zklamaný, že v tu chvíli mohl dosáhnout víc, ale pořád je to medaile. Je potřeba to brát s nadhledem," dodal Veselý.

Frydrych: Ztratil jsem přirozenost házení

Už před startem druhé skupiny byl Frydrych mimo postupové pozice.

"Samozřejmě jsem hodně zklamanej. Nemůžu mít lepšího trenéra, lepší podmínky, lepší podporu od rodiny a přátel. Že se to nepovedlo, to je jenom ve mně," řekl svěřenec Jana Železného.

Frydrychův osobní rekord z předloňska má přitom hodnotu 88,23.

"Ztratil jsem přirozenost svého házení. Když to nejde a člověk ví, že by mělo, je to frustrující. Jedna velká etapa skončila, další vyvrcholí až za čtyři roky v Riu. Snad bude líp," dodal Frydrych směrem k další olympiádě.

Ještě téměř o tři metry méně hodil Lotyš Vadims Vasilevskis, stříbrný medailista z olympiády v Aténách 2004 a druhý muž letošních světových tabulek za Veselým.

Felixová se po dvou stříbrech dočkala

V ostatních třech finálových disciplínách brali vždy po dvou medailích Američané a pokaždé získali zlato.

Allyson Felixová ho vybojovala na třetí pokus v běhu na 200 metrů.

Po dvou stříbrech na této trati vyhrála v Londýně za 21,88 suverénně před vítězkou z poloviční trati Jamajčankou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou a krajankou Carmelitou Jeterovou, jež byla na stovce druhá.

Dvojnásobná mistryně světa Brittney Reesová jako druhá Američanka v historii vyhrála na OH soutěž dálkařek.

Skočila 712 cm a napodobila triumf Jackie Joynerové-Kerseeové ze Soulu 1988.

Za sedm metrů dolétla i Jelena Sokolovová z Ruska (707), na bronz stačilo Janay Deloachové z USA 689 cm.

Překážky vyhrál favorizovaný Meritt

V závodě na 110 metrů překážek slavili Američané double.

Favorizovaný Aries Merritt zvítězil v osobním a letošním světovém maximu 12,92 před Jasonem Richardsonem.

Jamajský rekord 13,12 přinesl bronz Hanslemu Parchmentovi, zatímco obhájce prvenství Dayron Robles z Kuby kvůli zranění nedoběhl.

Na mužské dvoustovce nedošlo k překvapení a ve čtvrtečním finále dojde na jamajský souboj Usaina Bolta s Jamesem Blakem, který byl nejrychlejším semifinalistou za 20,01.

S odstupem jedné setiny za lídrem letošních tabulek doběhla hlavní americká naděje Wallace Spearmon a z nejrychlejšího semifinále se díky času 20,03 posunul do finále i nejlepší Evropan Christophe Lemaitre z Francie.

Obhájce prvenství a světový rekordman Bolt "na půl plynu" vyhrál svůj běh za 20,18.

Desetibojař Eaton vede o 200 bodů

Světový rekordman Ashton Eaton z USA je po prvním dnu bezpečně v čele soutěže desetibojařů.

V Londýně zatím získal 4661 bodů a vede s více než dvousetbodovým náskokem před krajanem Treyem Hardeem.

Zraněný Roman Šebrle po úvodní stovce ze soutěže odstoupil.

Eaton, jenž letos na americké kvalifikaci překonal výkonem 9039 bodů Šebrleho jedenáct let starý světový rekord, vyhrál běh na 100 metrů v desetibojařském olympijském maximu 10,35 sekundy.

V dálce se jako jediný dostal za osm metrů (803), v kouli předvedl 14,66 metru a ve výšce se dostal přes 205 cm. Na čtvrtce dosáhl času 46,90 a jako jediný ve startovním poli se dostal pod 48 sekund.

Po pěti disciplínách zaostává Eaton za svým světovým rekordem o 68 bodů a ohrožuje Šebrleho olympijské maximum.

Český desetibojař při svém vítězství v Aténách nasbíral 8893 bodů. V "poločase" jich tehdy měl 4594.

Dvojnásobný mistr světa Hardee ztrácí 220 bodů, třetí je Kanaďan Damian Warner (4386).